Terminal Portu Lotniczego w Szymanach – Ideograf

Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej Terminala pasażerskiego regionalnego portu lotniczego planowanego do realizacji w ramach projektu pn.: Regionalny Port Lotniczy Olsztyn – Mazury.
Projekt konkursowy

Projekt konkursowy: Ideograf
Data: Kwiecień 2013
Lokalizacja:
Szymany, woj. warmińsko-mazurskie
Zespół autorski: Igor Brożyna, Karol Borkowski, Agata Dudzińska, Robert Rączka, Paulina Czurak, Dominik Becmer

 

Terminal Portu Lotniczego w Szymanach. Projekt: Ideograf

Terminal Portu Lotniczego w Szymanach. Projekt: Ideograf

Terminal w Szymanach

Lotnisko Szymany jest usytuowane w województwie warmińsko-mazurskim,około 58 km na południe od miasta Olsztyn. Region ten wyróżnia się na tle kraju i w Europie znaczną różnorodnością i bogactwem środowiska przyrodniczego. Ponad 3000 jezior, duże zalesienie (31%), silnie zróżnicowane ukształtowanie powierzchni, walory krajobrazowe, bogata flora i fauna sprawiają, że jest to miejsce bardzo atrakcyjne turystycznie. Nowy terminal ma szansę stać się oknem na świat dla tego regionu, pozwalającym na korzystniejsze podróżowanie jego mieszkańców, jak również wizytówką, pierwszym kontaktem z województwem dla jego gości.

Terminal został zaprojektowany jako jednoprzestrzenna hala, o module 24x9m wykonana w konstrukcji drewna klejonego,architektura bardzo prosta i mało krzykliwa w swoim wyrazie, doskonale komponująca z okolicznym, naturalnym krajobrazem.

Wnętrze budynku Terminalu jest również odzwierciedleniem charakteru regionu, kojarzącym się z wypoczynkiem, przyrodą, jeziorami, po prostu naturalnością. Po wejściu do dworca czujemy się tu przyjaźnie, a czysty układ funkcjonalny sprawia, że poruszanie się jest proste, użycie w dużym zakresie drewna zarówno w konstrukcji jak i wnętrzu potęguje ten efekt.

Układ wewnętrzny pomieszczeń został oparty na siatce 9×6 metrów, jest to moduł niezależny od konstrukcji budynku i łatwo modyfikowalny wraz ze zmieniającymi się warunkami użytkowania obiektu czy ewentualnej dalszej rozbudowy.

Wielkość terminala i jego parametry przyjęto zgodnie z wytycznymi IATA D i policzono dla przepustowości 300tys. pasażerów w pierwszym etapie. Daje to przepustowość przyjętą z wytycznych konkursowych.

Terminal Portu Lotniczego w Szymanach. Projekt: Ideograf

Terminal Portu Lotniczego w Szymanach. Projekt: Ideograf

Terminal Portu Lotniczego w Szymanach. Projekt: Ideograf 

Terminal Portu Lotniczego w Szymanach. Projekt: IdeografZobacz: Wybrane projekty pracowni Ideograf!

Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.