Projekt zespołu budynków jednorodzinnych pracowni JPP Architekci obejmuje 16 działek zlokalizowanych w Wiślince – niewielkiej wsi w województwie pomorskim, położonej niedaleko Gdańska. Koncepcja, mimo nowoczesnej stylistyki, subtelnie nawiązuje swoją formą do tradycyjnej zabudowy spotykanej na obszarze Żuław.
Zespół budynków jednorodzinnych w Wiślince
Projekt: JPP Architekci
Zespół projektowy: Marek Panowski, Paweł Świątkiewicz, Jerzy Świątkiewicz
Lokalizacja: Wiślinka, woj. pomorskie
Zespół budynków jednorodzinnych w Wiślince
Historia Wiślinki sięga aż XIV-XV wieku, kiedy to wieś należała do Zakonu Krzyżackiego. Geograficznie miejscowość przynależy do Żuław Gdańskich, rejonu o płaskim, nizinnym ukształtowaniu terenu, gęsto poprzecinanego rzekami, strumieniami i kanałami.
Nieodłącznym elementem krajobrazu Żuław są niewielkie malownicze wioski, z charakterystycznymi dla regionu domami podcieniowymi rozsianymi pośród prostokątnej siatki pól uprawnych. Żuławski krajobraz jest wyjątkowym konglomeratem działalności natury i człowieka. Jego poszczególne elementy wzajemnie uzupełniają się i tworzą ze sobą równie wyjątkowe co i urokliwe połączenie.
Na działkach objętych projektem zlokalizowano 16 budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Architekci zaprojektowali obiekty o nowoczesnej formie, czerpiąc jednak subtelnie inspiracje z otaczającej zabudowy. Ukształtowanie bryły tak, aby nie przytłaczała swoim gabarytem i nie dominowała w krajobrazie, umieszczenie podcienia wejściowego od strony drogi i podcienia tarasowego od strony ogrodu oraz wykorzystanie tradycyjnego materiału elewacyjnego – drewna – to elementy, które nawiązują do tradycyjnej zabudowy charakterystycznej dla regionu Żuław. Dzięki niewielkiej wysokości i stromym dachom zabudowa dobrze wpisuje się w nizinny krajobraz okolicy oraz spełnia rygorystyczne wymogi formalne narzucone przez Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego.
Program funkcjonalny
Projektowane budynki to obiekty dwukondygnacyjne, przekryte dachem dwuspadowym krytym dachówką ceramiczną. Każdy budynek zawiera 2 lokale mieszkalne z możliwością ich konsolidacji w razie potrzeby do 1 większego lokalu.
W przyziemiu każdego budynku, od strony drogi, zlokalizowano garaż z dwoma stanowiskami dla samochodów osobowych, wiatrołap, pomieszczenia gospodarcze, niewielką łazienkę oraz gabinet. Od strony ogrodu zlokalizowano przestronny salon, kuchnię i jadalnię. Na pietrze znajdują się sypialnie, łazienka oraz spory taras. Na poddaszu zaprojektowano lukarny z płaskim dachem i całoszklanymi ścianami frontowymi, które pozwolą racjonalnie wykorzystać przestrzeń mimo narzuconej przez Miejscowy Plan niewielkiej wysokości ścianki kolankowej.
Całkowita powierzchnia użytkowa pojedynczego lokalu wraz z garażem to ok. 215m2. Budynki zawierają szereg udogodnień dla mieszkańców m.in. w postaci inteligentnego systemu sterowania domem. Projekt domu został przygotowany w sposób wariantowy i elastyczny tj. istnieje możliwość dostosowania domu zarówno w zakresie metrażu (w pewnym zakresie) jaki i wyposażenia go w opcjonalne, nowoczesne, ekologiczne instalacje grzewcze, wentylacyjne, elektryczne i teletechniczne, wykraczające znacznie poza powszechnie przyjęte standardy stosowane przy budowie domów jednorodzinnych.