Dom „From the Garden House” z kolejnym wyróżnieniem!

Dom From the Garden House projektu KWK Promes Roberta Koniecznego zdobył specjalne wyróżnienie w konkursie Architizer A+Awards! Projekt „From The Garden House” był dla architektów z KWK Promes niecodziennym doświadczeniem. Właściciel przyszedł do nich z gotowym projektem ogrodu, który był już w zaawansowanej realizacji. Brakowało tylko domu. Wydawało im się to wtedy niedorzecznym odwróceniem biegu rzeczy.


From the Garden House
Projekt: Robert Konieczny – KWK Promes
Zdjęcia: Jakub Certowicz
Więcej informacji na temat projektu: https://architizer.com/projects/from-the-garden-house-1/

 

From the Garden House


Zanim się spotkali, miłośnik przyrody zamienił zupełny ugór w piękną zieloną oazę z jeziorem i płynnie poprowadzoną drogą do miejsca, gdzie miał się znaleźć dom. I te krzywizny, po których lubił się poruszać, zainspirowały architektów.

Parter domu z częścią dzienną stał się ich kontynuacją, wpisując się w otoczenie. Miękkie kształtowanie przyziemia pozwoliło wydzielić podjazd oraz wprowadzić ogród niemalże do wnętrza domu.

Z topograficznie ukształtowanym parterem kontrastuje bryła piętra zamykana okiennicami od strony południowej, zapewniającymi prywatność od strony dojazdu. Te dwie odmienne geometrie łączy miękko wykrojone atrium – zielone serce domu.Finalnie pomysł właściciela, aby zacząć inwestycję od realizacji ogrodu, okazał się logiczny. W momencie ukończenia budowy domu od razu mógł się cieszyć dorodną zielenią. Aby uzyskać docelową wielkość, rośliny potrzebują więcej czasu niż trwa realizacja domu, a sadzenie wysokich drzew generuje duże koszty. Co więcej, ze względu na transport i konieczność użycia ciężkiego sprzętu, jest to nieekologiczne.

W tym wszystkim, architektom z KWK Promes zostało jedynie stworzenie domu wynikającego z ogrodu (From the Garden House).

Architizer to jeden z największych portali architektonicznych. Wcześniej budynek projektu Roberta Koniecznego zdobył tytuły Archello BEST OF 2021 oraz Best Project 2021 przyznany przez portal Archilovers.

 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.