Dom G z widokiem na 26 beskidzkich szczytów

Projekt Domu G charakteryzuje niezwykła lokalizacja, malowniczo położony dom zapewnia urzekający widok na beskidzkie szczyty. Koncepcja powstała z myślą o stworzeniu domu, który będzie odpowiadał wymaganiom Inwestora, a jednocześnie harmonijnie wpisze się w otaczający krajobraz. Forma oraz układ dachów projektowanego domu nawiązują do sylwetki beskidzkich gór.


Projekt:

100% Architekci Przemek Kaczkowski / FB
mail: biuro@stoprocentarchitekci.pl tel (+48) 509 155 731 / 889 945 038

JOANNA SKÓRZYŃSKA Architekci
mail: joannaskorzynska@gmail.com

 

Dom G z widokiem na 26 beskidzkich szczytów

Dom G z widokiem na 26 beskidzkich szczytów

Założenia projektowe


Projekt powstał z myślą o stworzeniu domu, który będzie optymalnie odpowiadał wymaganiom Inwestora, a jednocześnie harmonijnie wpisze się w otaczający krajobraz . Geometrycznie dom został podzielony na trzy mniejsze bryły, połączone głównym holem w postaci łącznika. Ustawienie brył  zdeterminowane  jest ich funkcją, doświetleniem pomieszczeń i przede wszystkim widokami górskiego krajobrazu, który ujawnia się w tle. Obrys całego założenia, dzięki zróżnicowanym wysokościom poszczególnych dachów przypomina ‚sylwetkę’ beskidzkich gór. Dachy trójspadowe są rozwiązaniem, które umożliwia racjonalne pogodzenie zapisów MPZP o dachach skośnych z wymogiem Inwestora żeby dom był parterowy. Zastosowana forma pozwala stworzyć mniejszą kubaturę w środku i tym samym ogranicza koszty ogrzewania budynku. Rozczłonkowana bryła domu odpowiada oczekiwaniom Klienta dotyczącym ochrony przed silnym wiatrem. Kompozycja brył od strony ogrodu zamyka się w literę ‚V’, dzięki temu taras i atrium są całkowicie odcięte od wiatrów i od ulicy. Część wspólna i sypialnie ‚patrzą’ na część południowo-zachodnią ogrodu, a widok na góry (z salonu i sypialni) jest specjalnie wykadrowany dużymi oknami-ramami.
 

Dom G z widokiem na 26 beskidzkich szczytów

Dom G z widokiem na 26 beskidzkich szczytów

Dom G z widokiem na 26 beskidzkich szczytów

Układ funkcjonalny


Budynek wyraźnie podzielono na trzy strefy funkcjonalne . Dwie bryły od strony ogrodu  to część dzienna oraz prywatna, bryła od strony wjazdu pełni funkcję garażu i pomieszczeń technicznych. Wejście znajduje się od strony północnej, przez hol umieszczony się w samym centrum budynku. Z holu można dostać się na zadaszony taras, który jest naturalnym przejściem pomiędzy domem a ogrodem. Salon zlokalizowano w najbardziej wysuniętej, najwyższej części budynku z fantastycznym widokiem górskim za oknem. W salonie przewidziano miejsce na piec kaflowy, który dodatkowo odzieli strefę pracy od strefy wypoczynku.  Gabinet  zlokalizowano  pomiędzy salonem a kuchnią i jadalnią, tak aby umożliwić wszystkim mieszkańcom stały kontakt ze sobą.

Część prywatna składa się z dwóch mniejszych sypialni ze wspólną łazienką i dużej sypialni połączonej z własną garderobą oraz oddzielną łazienką. Uzupełnieniem tej strefy jest pralnia z suszarnią.

Konstrukcja


Posadowienie budynku przewidziano na ławach fundamentowych żelbetowych ze względu na zróżnicowaną wysokość terenu. Rzeźba terenu będzie musiała być dość znacząco zniwelowana ze względu na rozłożysty charakter budynku i przyjęty stały poziom posadzki we wszystkich pomieszczeniach  Założono konstrukcję ścian nośnych żelbetową monolityczną, ściany wewnętrzne murowane. Więźba dachowa w zależności od projektu konstrukcyjnego może być żelbetowa, drewniana bądź stalowa.

Elewacje


Elewacje budynku zaprojektowano z białych płyt włókno-cementowych ( Swisspearl) układanych na podkonstrukcji aluminiowej. Przyjęta technologia pozwala zastosować ten sam materiał na dachu I ścianach , co jest kluczowe dla założeń projektu. Przewidziano rynny ukryte z rurami spustowymi w ociepleniu ścian. Środkowa część domu (łącznik) jest przewidziana jako wykończona płytami z lokalnego kamienia – szarego piaskowca breńskiego.

 

Dom G z widokiem na 26 beskidzkich szczytów

Dom G z widokiem na 26 beskidzkich szczytów

Dom G z widokiem na 26 beskidzkich szczytów

Dom G z widokiem na 26 beskidzkich szczytów


Zobacz: Nowoczesny Dom bez Schodów!


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.