Dom Ukryty projektu JABRAARCHITECTS

Jednokondygnacyjna, minimalistyczna bryła budynku jednorodzinnego, usytuowana w leśnej scenerii, skryta za betonową kurtyną, to propozycja Domu Ukrytego w scenerii lasu w podmiejskim krajobrazie Żar.


Dom Ukryty
Autor: JABRAARCHITECTS
Powierzchnia: 255m2
Realizacja: 2015-2016

 

Dom Ukryty. Projekt: JABRAARCHITECTS

Dom Ukryty. Projekt: JABRAARCHITECTS

Dom Ukryty. Projekt: JABRAARCHITECTS

Dom Ukryty


Bryła budynku, zupełnie niewidoczna od strony frontowej skrywa we wnętrzach przestrzenie w prostej harmonii funkcjonalnego minimalizmu. Głównym założeniem rozkładu pomieszczeń był zamysł stworzenia trzech odrębnych stref mieszkalnych, zapewniających komfort użytkownikom domu. Centralna część to strefa dzienna – salon, kuchnia i jadalnia, która dużymi panoramicznymi przeszkleniami otwiera się na taras i patio strefy wejściowej. Skrzydło zachodnie wyraźnie oddzielone od części dziennej to główna sypialnia z łazienką i garderobą oraz gabinet, natomiast skrzydło wschodnie to sypialnie dzieci i wspólna łazienka. Skrzydła budynku, w których zaprojektowano sypialnie nie kolidują ze sobą, a strefa dzienna jest ich wyraźnym łącznikiem. Zapewnia to intymność i komfort dla wszystkich mieszkańców domu. Garaż wraz z węzłem technicznym zaplanowano na przedłużeniu skrzydła wschodniego, w części frontowej budynku, zlicowanej bezpośrednio z frontową ścianą, która jednocześnie stanowi zawodową wizytówkę właścicieli domu i zarazem barierę prywatności.

Architektura to minimalistyczna prosta forma oparta na jednej kondygnacji, która odsłania się dopiero po przekroczeniu 40 metrowej ściany oddzielającej strefę prywatną od strefy wjazdowej na teren posesji. Za ścianą z prefabrykatów betonowych, która jest znakiem, emanacją zawodowej marki właścicieli wewnętrzne patio otwiera strefę wejściową do budynku i „oswaja” niedostępną zza ściany przestrzeń domu. Białe i jasne betonowe, w oszczędnej formie, płaszczyzny elewacji kontrastują na tle ciemnej zieleni otaczających drzew i leśno-parkowego krajobrazu, a duże panoramiczne przeszklenia naturalnie doświetlają wnętrza nadając im lekkości zamazując naturalną granicę pomiędzy wnętrzem i tym co na zewnątrz. . Budynek w pełnej odsłonie prezentuje się od strony ogrodu, gdzie rozciąga się horyzontalna, szeroka na ponad 20m elewacja, której lekkości nadaje śnieżnobiały tynk i duże przeszklenia.

 

Dom Ukryty. Projekt: JABRAARCHITECTS

Dom Ukryty. Projekt: JABRAARCHITECTS

Dom Ukryty. Projekt: JABRAARCHITECTS

Dom Ukryty. Projekt: JABRAARCHITECTS

Dom Ukryty. Projekt: JABRAARCHITECTS

 

Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.