Prezentujemy zdjęcia zrealizowanego w ostatnich miesiącach domu jednorodzinnego w Bydgoszczy. Projekt opracował zespół młodych architektów, kolektyw absolwentów Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Gdańskiej oraz Politechniki Śląskiej, autorów m.in. zwycięskiej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Kolejowego Dworca Głównego w Bydgoszczy.
Lokalizacja: ul. Zasobna, Bydgoszcz
Autorzy: Piotr Tabaszewski, Zbigniew Rąbalski, Mirosław Rąbalski
Powierzchnia użytkowa: 211m2
Materiał Elewacyjny/Dachowy: Płytki włókno-cementowe / tynk biały
Realizacja: 2012/2013
Zdjęcia: Maciej Dziekan
Założenia Ideowe
Projekt domu zamyka w bardzo jasny i czytelny sposób oczekiwania inwestorów, dla których architektura miała być bezpośrednim odzwierciedleniem ich podejścia do życia. Najtrudniejszym zadaniem okazało się wykreowanie przestrzeni prostej i charakterystycznej jednocześnie, dla której redukcja stanowi wartość dodaną.
W założeniu zwarta bryła budynku oraz południowa ekspozycja, w połączeniu z dużymi przeszkleniami, mają minimalizować zużycie energii. Klarowny rozkład pomieszczeń scala natomiast wnętrze domu z jego ,,skórą’’.
Lokalizacja działki, z pozoru nie różniąca się niczym od sąsiednich posesji, graniczy z dwoma typami zabudowy jednorodzinnej. Od strony zachodniej domu znajdują się charakterystyczne ,,kostki’’ z lat 70-tych, natomiast od strony wschodniej nowa zabudowa z dachami wielospadowymi. Z uwagi na tak specyficzny charakter miejsca staraliśmy się uzyskać pewnego rodzaju neutralność, która osiągnięta została poprzez sprowadzenie budynku do minimum. Zastaną przestrzeń z jej światłem, klimatem oraz domami powstającymi w różnych okresach czasu potraktowaliśmy jako spójną całość z której wyciągnęliśmy to, co najistotniejsze. Główna bryła budynku zwieńczona została dwuspadowym dachem, który odnaleźć możemy po wschodniej stronie działki, a charakterystyczne białe linie i płaszczyzny domu współgrają z geometrycznymi ,,kostkami’’ znajdującymi się po stronie zachodniej. Redukcja kolorów oraz ujednolicenie materiałów nie były dla nas celem samym w sobie, lecz stały się metodą na wyrażenie istoty domu.