Efektowny ‚Dom Most’ na trójkątnym planie projektu studia 81.WAW.PL

Dom Most, zaprojektowany przez pracownię 81.waw.pl, stanowi trójkątną bryłę piętra, opartą na dwóch betonowych ścianach parteru. Dzięki zastosowaniu ażurowej konstrukcji piętra w postaci trójkątów, powstała nietypowa forma, przypominająca konstrukcję mostową. Na elewacji dominuje biel i szarość, które są charakterystyczne dla architektów pracowni.


Dom Most
Pracownia: 81.WAW.PL
Projekt: 2017-2018

 

Dom Most. Projekt: 81.WAW.PL

Dom Most, czyli ażurowa konstrukcja nad przeszklonym parterem


Trójkątna bryła


Bryła piętra stanowi idealny trójkąt prostokątny. Zastosowanie konstrukcji mostowej nie jest przypadkowe – bardzo mała liczba podpór w parterze wymagała takiego właśnie rozwiązania. Dzięki temu, pracownia uzyskała minimalną ich ilość, a piętro „zawisło” niczym most nad przeszklonym parterem.

Kratownicową konstrukcję piętra wypełniają okna, które wpuszczają dużo światła dziennego do wnętrza. Natomiast lekka, ażurowa biała forma piętra unosi się nad ziemią, podparta na betonowych filarach niczym most nad rzeką.

Nieregularne wnętrze


„Nietypowa forma budynku pełni typową funkcję domu jednorodzinnego, spełniającą oczekiwania inwestora. Nieregularny kształt wnętrza zapewnia ogromne możliwości aranżacyjne, które pozwolą na stworzenie oryginalnego projektu” – mówi Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.


W wiatrołapie zainstalowano obszerną szafę na ubrania. Z niego mamy bezpośredni dostęp do holu z jednobiegową klatą schodową. Znajduje się w nim  również spiżarnia. Dalej przejdziemy do części dziennej, gdzie w jednej przestrzeni zlokalizowano salon z kominkiem oraz jadalnię. Stąd bezpośrednio dostaniemy się do ogródka. Część dzienna to otwarta przestrzeń na wysokość 2 kondygnacji.


„Kuchnię umieszczono w oddzielnym pomieszczeniu z możliwością zamknięcia, ale w bezpośrednim sąsiedztwie jadalni. Przedostaniemy się z niej również do zadaszonego tarasu,  na którym w ciepłe letnie poranki można zjeść śniadanie z rodziną” – dodaje Rafał Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.


Na parterze widoczna jest bryła garażu, w której zmieszczą się 2 samochody. Została ona oddzielona od części mieszkalnej buforem w postaci łazienki gościnnej oraz pomieszczenia technicznego, dostępnego bezpośrednio z garażu.

Materiałem, który dominuje w wykończeniu wnętrza parteru, jest spiek kwarcowy, coraz chętniej wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Znajduje zastosowanie w wykończeniu ścian, podłóg, a także blatów kuchennych. Spiek kwarcowy jest coraz popularniejszy, ponieważ wyróżnia się dobrymi parametrami technicznymi i oryginalnym wyglądem.

Na piętrze


Piętro zostało podzielone na 2 strefy: część dziecięcą, z dwoma pokojami oraz wspólnym pokojem zabaw i gabinetem, oraz główną sypialnię. Stanowi ona odrębną enklawę, w której skład wchodzi garderoba oraz łazienka, zapewniające rodzicom prywatność. Bezpośrednio z sypialni można wyjść na zadaszony taras z widokiem na ogród. Z głównego korytarza mamy natomiast dostęp do wspólnej łazienki dla tych stref.

Ciekawym rozwiązaniem, zastosowanym na piętrze, jest również kładka, która pozwala przejść bezpośrednio ze strefy przeznaczonej dla dzieci do strefy rodziców i odwrotnie.

 

Dom Most. Projekt: 81.WAW.PL

Dom Most. Projekt: 81.WAW.PL

Komentarze na temat “Efektowny ‚Dom Most’ na trójkątnym planie projektu studia 81.WAW.PL”

 1. Małgorzata pisze:

  ZAISTE, dziwne obyczaje na portalu arch., kiedy plan domu SIĘ OPOWIADA, zamiast POKAZAĆ rysunki!

  1. Archinea pisze:

   Nie wszyscy Klienci i Inwestorzy chcą pokazywać rzuty swoich mieszkań czy domów, w związku z tym nie wszyscy Architekci te rzuty udostępniają. Jeśli otrzymujemy od projektantów rysunki techniczne czy schematy ideowe – pokazujemy je ZAWSZE.

   A w przypadku tego wpisu – pewne jego elementy, można odczytać z bryły budynku. A o tym trójkątnym planie opowiada tekst, ponieważ na nim opiera się idea budynku.

 2. Mariusz Kałucki pisze:

  Genialnie prosty,całkowicie indywidualny,wyjątkowy-.Doskonały.

 3. Małgorzata pisze:

  Nie sposób, NAPRAWDĘ, wyrobić sobie sobie zdanie o projekcie, gdy nie ma rzutów i opowiadanie o planie rzutów nie zastąpi. Jest prosty sposób, żeby skłonić architekta do pokazania rzutów: „albo portal pokaże dom z rzutami ,albo w ogóle go nie pokaże”.
  Jak dla mnie, jedynym powodem, dlaczego inwestor nie chce pokazać planów domu, jest obawa przed złodziejami. Inny powód nie przychodzi mi do głowy.
  Jednak, podejrzewam, że złodzieje przeważnie nie przeglądają portali arch.,żeby poznać plany i kogoś ograbić. Zresztą, przeważnie dokładna lokalizacja domu nie jest podawana. Są tylko ogólniki, w tym , i w tym mieście.
  Jeśli zaś to architekt nie chce pokazać planów, bo boi się skopiowania, to tego nie bardzo rozumiem. Bo przecież pokazuje niezbudowany jeszcze dom, którego zewnętrze można skopiować, a plan dorobić inny.

  PS. Domek, z zewnątrz, jest fajny i oryginalny na tle zwykle prezentowanych tu i gdzie indziej projektów domów jednorodzinnych. Więc chwała architektom, że, nieśmiało, usiłują wyjść poza ograne i wyświechtane schematy. Jednak dla mnie sam pomysł oryginalny nie jest, bo posiadam ok.40 projektów domów-mostów, o różnej konstrukcji (kablowe, kratownicowe, żelbetowe). Są to projekty nowoczesne i minimalistyczne i różnią się od tego projektu tym, że NIE UDAJĄ, a SĄ mostami.

  W każdym razie: gratulacje dla architektów za odwagę!

  1. Tyler pisze:

   Cały internet czeka na te Pani projekty, o których Pani tylko pisać potrafi, krytykując projekty na wszystkich portalach, niekiedy czołowych polskich pracowni. Zrobić szkice potrafi każdy. Zrealizować dom, uwzględniając wytyczne wynikające z miejscowych planów czy decyzji o warunkach zabudowy, preferencje i budżet inwestorów oraz inne uwarunkowania – to już jest większa sztuka.

   Nawet nie zdaje sobie Pani sprawy, z tego jak niepoważne i oderwane od rzeczywistości są Pani komentarze. A o oryginalnych i nowoczesnych koncepcjach może pisać każdy….

  2. Dzień dobry,

   W nawiązaniu do Pani oczekiwań, niestety nigdy nie pokażemy w internecie rzutów domów jednorodzinnych projektowanych przez nas. Powody są trzy:

   1. Nie chcemy by ktoś kopiował to nad czym my pracujemy miesiącami z inwestorem.
   2. Funkcja która spełnia oczekiwania jednego, w ogóle nie odpowiada drugiemu
   3. Jako osoba przechodząca koło budynku (nie jako użytkownik) raczej nigdy do niego nie wejdziemy, więc możemy oglądać go tylko z zewnątrz i na tej podstawie go ocenić.

   Jeżeli jest Pani zainteresowana obejrzeniem rzutów i przeanalizowaniem czy są funkcjonalne i jak wpisują się w bryłę, to zapraszamy na kawę do pracowni (ul. Rozbrat 44a w Warszawie) :)

   Pozdrawiamy i życzymy klientów z odwagą,
   81.WAWPL

 4. Małgorzata pisze:

  1.NIE SĄDZĘ, żeby ktokolwiek, poza mną, czekał na pojawienie się wizek moich projektów w internecie.
  2.”Czołowe polskie pracownie” krytykuję na różnych portalach, nie tylko ja, ale mnóstwo innych ludzi, więc proszę mieć pretensje również do nich.
  3.Moje projekty to nie szkice, tylko rysunki w skali 1:100, przemyślane w każdym detalu architektonicznym i konstrukcyjnym.
  4.Jeśli chodzi o ścisłość to:
  a) z 9 lat temu, zrobiłam dla klientów projekt rozbudowy domu jednorodzinnego, chodziło o znaczne powiększenie salonu oraz dodanie 2 sypialni, garderoby i łazienki. Projekt został zrobiony zgodnie z wytycznymi bardzo wymagających inwestorów. Podpisał się pod nim „zapłacony” architekt, bo ja nie mogłam, z oczywistych względów.
  b)ze 13 lat temu zrobiłam projekt pasażu handlowego pod kolejką naziemną w Paryżu (wg dostarczonego planu ulicy), zrobiłam wizki, którymi polski inwestor był zachwycony, jednak francuski inwestor (o decydującym głosie) zachwycony nie był, bo KONIECZNIE chciał mieć pod zabytkowym, kratownicowym mostem kolejki DREWNIANE DOMKI ALPEJSKIE (bo był „producentem” takich domków). Żeby było śmieszniej ten odcinek mostu kolejki znajdował się na wprost paryskiej redakcji Le Monde’a. Dostarczono mi fotki tego mostu (200m długości) i stąd wiem o redakcji tej gazety. Cyfrowe fotki posłużyły do zrobienia wizek.
  5. Nie widzę nic niepoważnego w moich komentarzach, przeciwnie są śmiertelnie poważne i obiektywne.
  6. Jeśli prawie każdy projekt typowy można dostosować do miejscowych planów i warunków zabudowy, to to samo można zrobić z moimi projektami. Albo z 200 moich projektów wybrać taki, który do tych warunków będzie pasował.
  7.Nic nie poradzę na to, że na razie nie mam wizek moich projektów domów do pokazania.
  Brałam udział w konkursie Dezeen na projekt podstawy QLEDTV Samsunga, więc jeśli Pan znajdzie moje wizki i plany tej podstawy na Dezeen, to nich Pan sobie obejrzy i skrytykuje.

 5. Małgorzata pisze:

  Do Państwa Architektów,
  Uprzejmie dziękuję za odpowiedź, bo bardzo rzadko się zdarza, że architekci zabierają głos na forach w obronie swojego projektu. No cóż, jestem w stanie zrozumieć Państwa stanowisko, jednak, inni architekci RÓWNIEŻ miesiącami pracują na projektem, a nie mają oporów, żeby go pokazać, nie tylko rzuty i elewacje, ale również detale architektoniczne i konstrukcyjne. Jedni być może coś z tego skopiują, a inni może czegoś się nauczą, co byłoby cenne dla ogółu ludzi interesujących się architekturą i, generalnie, dla rozwoju architektury.
  Co do kopiowania to, jak już pisałam, na podstawie wizek można skopiować zewnętrze budynku, więc potencjalnego plagiatu nie sposób tak naprawdę uniknąć.
  Zresztą historia architektury kopiowaniem stoi.

  Co do zaproszenia na kawę, to trzymam za słowo :), bo rzeczywiście jestem ciekawa, jak Państwo wybrnęli z za gospodarowania ostrych narożników tego trójkątnego planu (pewnie są tam garderoby lub łazienki) i jaka jest rozpiętość kratownic.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.