Miasto Ruda Śląska położona jest 15 minut od centrum Katowic, spauperyzowany robotniczy zespół małych miejscowości połączonych w XX wieku w jeden miejski organizm. Dzielnica Wirek, z przepięknym neogotyckim kościołem z 1909 roku i starym zespołem mieszkaniowym zwanym „Werdon” – nazwa pochodzi od weteranów bitwy pod Verdun z czasów I Wojny Światowej, którzy tam się osiedlali . Lokalizacja projektu nowego budynku mieszkalnego to teren sąsiadujący bezpośrednio ze starym Werdonem i nieprzypadkowo został przez architektów z MAŁECCY biuro projektowe nazwany „Nowym Werdonem”. Realizacja katowickiej pracowni otrzymała nagrodę w kategorii OBIEKT oraz GRAND PRIX konkursu Architektury Roku 2020 Województwa Śląskiego.
Jednostka Mieszkalna Nowy Werdon
Lokalizacja: Ruda Śląska, ul. 1 Maja 261
Autorzy: MAŁECCY biuro projektowe
Projekt: 2016 / Realizacja: 2019
Zdjęcia: Patryk Pohl oraz DroneLand
Nowy Werdon
Projekt socjalno-urbanistyczny rewitalizujący zniszczoną szkodami górniczymi dzielnicę Rudy Ślaskiej – Wirek
W trakcie prac projektowych zmierzyliśmy się z doszczętnie zniszczonym przez szkody górnicze terenem i istniejącymi w tym miejscu budynkami, które dla nas stanowiły ważny kod tego miejsca. W związku z tym, podjęliśmy próbę rewitalizacji tego fragmentu miasta przez implementację nowej jakości architektury. Zachowaliśmy stary układu urbanistyczny oraz wykorzystaliśmy kontekst zastanej zabudowy. Zdecydowaliśmy się na delikatną neo-gotycką strzelistość naszego budynku z jedną kalenicą oraz materiałem ceramicznym na fasadzie. Cegłę ułożyliśmy w układzie z ciągłą pionowa spoiną – opowiadają autorzy projektu.
Układ mieszkań stanowi eksperymentalne połączenie nietypowych „londyńskich szeregówek” i położonych powyżej wygodnych apartamentów. Stąd w parterze pojawiły się mieszkania z własnym wejściem, schodami i garażem, salonem i jadalnią na piętrze oraz sypialniami na kolejnej kondygnacji. Mieszkania mają duży taras i mały ogródek – który jest nawiązaniem do śląskiej tradycji posiadania takiego miejsca.
Powyżej „londyńskich szeregówek” znajdują się różnej wielkości apartamenty (27-108 m2, które obsługiwane są przez niezależne wejście, windę, klatką schodową i garaż z miejscami postojowymi.
Budynek stał się wydarzeniem w Rudzie Śląskiej – jakość użytych materiałów, prosty, klarowny pomysł i dobra jakość przestrzeni podniosły standard wyzwań projektowych w mieście.
Autorzy: MAŁECCY biuro projektowe | architekci Joanna Małecka Wojciech Małecki
Współpraca autorska: Łukasz Krasuski
Architektura wnętrz: MAŁECCY biuro projektowe
Architektura krajobrazu: MAŁECCY biuro projektowe
Projektanci sanitarni: Domiwnet
Projektanci drogowi: BPD Drogprojekt
Projektanci elektryki: Proxem
Konstrukcja: LW UNIPROJEKT S.C. Jacek Litwin, Marek Wentrys
Generalny wykonawca: Budmex Nowy Sącz
Inwestor: Międzyzakładowa Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa Perspektywa Ruda Śląska
Powierzchnia terenu: 1531,1 m2
Powierzchnia zabudowy: 501,2 m2
Powierzchnia użytkowa: 1572,6 m2
Powierzchnia całkowita: 1758,8 m2
Kubatura: 4890,78 m3
Liczba mieszkań: 14
Powierzchnia mieszkań: od 27,7 do 108
Lista producentów materiałów, użytych w trakcie realizacji:
Fakro – okna połaciowe
Botament – hydroizolacja
Galeco – rynny, rury spustowe
Winerberger – dachówka
Kronospan – płyty hpl
King Klinkier – płytki elewacyjne
Rockwool – izolacja cieplna
Gealen – okna