Dom w Konstancinie pracowni MAZM zbudowany został już ponad dekadę temu. Zaprojektowany został jako oszczędny formie, z minimalną ilością detali, a jego charakter podkreślają naturalne materiały wykończeniowe – ręcznie formowana cegła, granit, łupek oraz drewno, z którego wykonano między innymi zewnętrzne żaluzje. Klimat domu buduje także jego otoczenie i na przestrzeni kolejnych lat willa stała się dosłownie jego nierozłączną częścią. Żywa zieleń, która pokryła budynek, wypełniła także jego wnętrze, razem z bryłą domu tworząc magiczną całość.
Ze względu na wymagania zapisane w decyzji o warunkach zabudowy dotyczące możliwości zabudowy budynek zlokalizowany został na jedynym możliwym do zabudowy fragmencie działki o kształcie zbliżonym do kwadratu. Wytyczne dopuszczały tylko dwa możliwe kształty dachu – dwuspadowy lub kopertowy i taki właśnie kształt wybrali projektanci.
Przyjęliśmy założenie ze dom będzie bardzo oszczędny w formie – bez zbędnych detali i dodatków. Z trzech stron elewacje to „klasyczne” ściany z oknami, każde zamykane drewnianą żaluzją. Czwarta elewacja od strony ogrodu została zaprojektowana jako ogromne przeszklenie i zdominowana została przez dwie funkcje – przeszklony ogród zimowy w parterze obok salonu i duży pokój łazienkowy na piętrze. Jednocześnie zdecydowaliśmy się na brązową, ręcznie formowaną cegłę na elewacje, promieniowany granit na cokoły, grafitowy łupek na dach i drewno na detale. Wnętrze domu zaprojektowano tak, aby spełniało wymagania inwestora i łączyło w sobie funkcjonalność i wygodę – opowiadają architekci z pracowni MAZM.
Bryłę budynku stanowi prostopadłościan z kopertowym dachem, z wysuniętą od strony zachodniej oranżerią. Główne wejście do budynku zlokalizowano od strony ulicy. Od strony północnej zastosowano duże przeszklenie elewacji dzięki czemu pokój dzienny, sypialnie i łazienka zyskują atrakcyjny widok na okoliczną zieleń. Dla wzmocnienia efektu część zadaszenia pomieszczenia łazienki została przeszklona.
Wszystkie elewacje budynku zaprojektowano z naturalnych materiałów – cegły ręcznie formowanej w kolorze brązowym i beżowym, z przesuwnymi, zewnętrznymi żaluzjami wykonanymi z drewna. Ważnym elementem elewacji są duże, bezszprosowe przeszklenia od strony północnej . Wszystkie detale zewnętrzne, obróbka blacharska etc. wykonane ze stali cynkowej w kolorze czarnym lub z blachy tytanowo- cynkowej.
Dom w Konstancinie
Projekt: Pracownia Architektoniczna MAZM
Data realizacji: 2007-2008
Powierzchnia: 650 m2
Zdjęcia: Ignacy Matuszewski | minus osiem