Prosty i ekonomiczny dom w Podkowie Leśnej pracowni EXTERIO

Projektując dom w Podkowie Leśnej, architekci z pracowni EXTERIO starali się spojrzeć nieco inaczej na tradycyjną zabudowę jednorodzinną. Projektantom zależało na stworzeniu nowoczesnej formy, która będzie się również wpisywać w tradycyjną zabudowę.


Dom w Podkowie Leśnej
Projekt: Pracownia Architektury EXTERIO
Powierzchnia: 163 m2

 

Dom w Podkowie Leśnej. Projekt: Pracownia Architektury EXTERIO

Dom w Podkowie Leśnej. Projekt: Pracownia Architektury EXTERIO

Dom w Podkowie Leśnej. Projekt: Pracownia Architektury EXTERIO

Dom w Podkowie Leśnej


Zdecydowaliśmy się na kształt dachu z kalenicą równolegle do krótszego boku bryły domu. Dzięki temu uzyskaliśmy kameralną, o pawilonowej skali, zabudowę od strony frontowej domu.


Zadaszenie nad wiatą garażową płynnie przechodzi we wcięcie w bryle mieszczące główne wejście od domu podkreślając wrażenie horyzontalności i kameralności. Również od strony ogrodu dach obniża się do poziomu około 3 m tworząc przyjemną, ludzką skalę.

Wnętrze domu podąża za formą. Kompozycja opiera się na osi prowadzącej od drzwi wejściowych równolegle do dłuższej elewacji. Przechodzimy przez niski wiatrołap i dostajemy się do wysokiej przestrzeni holu ze schodami i galerią prowadzącą do sypialni na piętrze. Odwracając głowę w lewo widać wysokie okno a za nim istniejące drzewo – kilkudziesięcioletni dąb. Dalej, pod zawieszoną pod dachem bryłą piętra mieszczącą sypialnię z łazienką, znajduje się wyjście na wysoką przestrzeń pokoju dziennego połączonego z otwartą kuchnią, przykrytymi skośną płaszczyzną dachu.

Patrząc na wprost od wejścia cały czas widoczny jest ogród poprzez przeszklenie oraz kadrujący otwór w elewacji. Taras wcina się w przestrzeń dzienną tworząc płynne przejście pomiędzy wnętrzem domu a ogrodem.


Chcieliśmy aby bryła domu ukryła się pośród drzew. W tym celu wybraliśmy ciemny kolor elewacji oraz dachu. Elewacja z pionowych desek malowanych na czarno daje wrażenie spatynowania, postarzenia, wrośnięcia w krajobraz.


Kompozycja okien jest wynikiem potrzeb wnętrza. Na parterze zaprojektowano wysokie przeszklenie od strony tarasu. Pozostałe okna to otwory z podokiennikami mieszczącymi siedziska.

Dom w założeniu jest prosty i ekonomiczny. Konstrukcyjnie jak i funkcjonalnie architekci starali się osiągnąć maksimum efektu jak najprostszymi środkami.

Dom w Podkowie Leśnej. Projekt: Pracownia Architektury EXTERIO

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.