Rozbudowa i przebudowa domu typu kostka we Wrocławiu to najnowszy projekt biura KPA Korbasiewicz Pracownia Architektury. Dom zlokalizowany jest na kameralnym osiedlu, w bliskim sąsiedztwie parku, z atrakcyjnym widokiem na starodrzew. Forma domu to nowoczesna, prostopadłościenna bryła o żywej i dynamicznej kolorystyce – kompozycji białych i czarnych płaszczyzn. Jednym z założeń koncepcji wrocławskiej pracowni była także modyfikacja układu przestrzennego, tak by wnętrza domu zyskały oddech i przestrzeń. Zadbane ogromne świerki na froncie działki, kojarzą nową inwestycję z przeszłością, tworząc jednocześnie przyjazną, zieloną kurtynę oddzielającą przestrzeń mieszkańców od ulicy.
Przebudowa i rozbudowa domu typu „kostka”
Projekt: KPA Korbasiewicz Pracownia Architektury | Karolina Gigiel-Korbasiewicz
Lokalizacja: Grabiszyn, Wrocław
Dom Kostka
Stan istniejący – wykorzystanie zalet oraz likwidacja wad
„Dom kostka z przełomu lat 70-80. Budynek istniejący, pomimo, że nadgryziony zębem czasu, posiada kilka pozytywnych cech, które staraliśmy się zachować, czyli eksponujące widok na starodrzew szerokie przeszklenie, obszerne doświetlenie parteru od południa oraz widok na stare świerki od strony ulicy. Elementy zaś dysharmonizujące całość założenia, takie jak np.: nieskończony garaż od strony ogrodu, czy chaotycznie rozmieszczone okna, zostały usunięte” – opowiadają autorzy projektu.
Nowe formy
Budynek uzyska ultranowoczesną formę zewnętrzną dzięki kilku zabiegom architektonicznym: wprowadzenie wiatrołapu w formie fasady strukturalnej z szarego szkła, połączonego wizualnie z doświetleniem klatki schodowej, zawieszenie nad wiatrołapem wykusza stanowiącego zadaszenie wejścia do budynku i zamykającego najwyższą kondygnację w czystej formie prostopadłościanu oraz użycie wysokiej jakości materiałów wykańczających elewacje budynku.
Ulepszona funkcja + nowy garaż
Założeniem funkcjonalnym dla rozbudowy i przebudowy kostki było wprowadzenie w części najniższej kondygnacji nowego garażu dochodzącego do granicy działki, wprowadzenie nowych rekreacyjnych funkcji w podpiwniczeniu z możliwością wyjścia na ziemny taras od strony ogrodu. W poziomie parteru utworzono wiatrołap, powiększono pomieszczenia wypoczynkowe wewnątrz i zaprojektowano wyjście na nowy taras dzienny, natomiast piętro powiększono o dodatkowe funkcje w nowym wykuszu i przebudowano istniejące pomieszczenia.
Zieleń
Głównym założeniem było utrzymanie największych dwóch świerków w bezpośrednim sąsiedztwie budynku i odpowiednia ich pielęgnacja. Budynek dzięki poszanowaniu i pozostawieniu istniejących dużych drzew pozostanie w otoczeniu zieleni zarówno od strony ulicy jak i od strony ogrodu, co w mocno zurbanizowanej tkance miejskiej i przy obecnym powszechnym trendzie „wycinania wszystkiego” jest założeniem pozytywnym i rozsądnym.