Las i woda – to dwa główne atuty przepięknej działki, na której powstał ten wyjątkowy projekt domu. Główne otwarcia i przeszklenia budynku ukierunkowane są w stronę skarpy opadającej w kierunku płynącej w dole rzeki. Te wyjątkowe naturalne wartości, kontekst otoczenia, czyli „duch miejsca”, to główne czynniki, które miały wpływ na charakter projektu pracowni JMW Architekci. To one w subtelny sposób wpłynęły na kształt bryły budynku oraz jego wnętrza.
Forest House
Lokalizacja: Nad rzeką Narwią
Projekt i wizualizacje: JMW Architekci
Współpraca: MOJO architekci Joanna Piotrowska
Powierzchnia: 600 m2
Forest House, czyli wnętrze naturalne. Surowa elegancja sprzyjająca wyciszeniu
Okładziny i materiały wykończeniowe – kamień i drewno – wnikają z elewacji zewnętrznych do wnętrza, tworząc spójną i przytulną atmosferę relaksu.
Dom „Forest House” składa się z przenikających brył – 'ciężkiej’ kamiennej od strony północnej z niewielką ilością okien – stanowiącej jednocześnie osłonę od sąsiednich zabudowań, 'lekkiej’ od strony wschodniej i południowej, z dużą ilością przeszkleń i przepierzeń dodających dynamiki i ograniczającymi ekspozycję na słońce. Zwieńczenie kompozycji przestrzennej domu stanowi lewitująca, drewniana cześć o dynamicznym układzie. Z pomieszczeń ulokowanych we wnętrzu otwiera się najpiękniejszy widok na otaczający krajobraz, podkreślając łączność architektury z naturą. Ażurowe pergole z żaglowymi przesłonami oraz horyzontalny rysunek elewacji to nawiązanie do architektury rekreacyjnej, 'nadwodnej’.
Przenikanie architektury oraz wnętrz domu z naturą, liczne otwarcia i powiązania wzrokowe oraz funkcjonalne stały się w tym projekcie jednym z najistotniejszych aspektów. To właśnie te wartości szczególnie podkreślili architekci, tworząc ten wyjątkowy dom. Wnętrza utrzymane w bardzo spójnym charakterze, podkreślają surowe piękno kamienia, który pojawia się w na posadzce i ścianach oraz meblach. Podziały i faktura kamienia została dobrana do tego konkretnie miejsca i jest pięknie „rzeźbiona” światłem. Podobnie drewno, które stało się ozdobą i uzupełnia kamienne elementy i płaszczyzny. Wykorzystując te dwa naturalne materiały, zestawiając je z betonem, architekci uzyskali efekt surowej elegancji, sprzyjającej wyciszeniu i wypoczynkowi a dodatkowo sprawili, że wnętrza stały się ponadczasowe.