Konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej na przebudowę, nadbudowę i rozbudowę budynku Klubu Studio przy ul. Budryka 4 w Krakowie
II Nagroda w konkursie
Pracownia: VIDE STUDIO
Autorzy:
Wojciech Kurzak, Michał Łętocha
Współpraca autorska:
Monika Bandrowska, Joanna Gardyańczyk, Anna Kuzon-Grzywna
Data: Kwiecień 2013
Synteza
Płaska prostopadłościenna bryła o horyzontalnym charakterze podkreślonym pasmami okien i pasami stropów, spoczywająca na długich żelbetowych ścianach oporowych, swoją prostotą i grą białych powierzchni i przeszkleń odwołuje się do architektury istniejącego obiektu i otoczenia.
Wpisując się w urbanistykę miasteczka wzbogaca ją o kaskadowy plac przed frontem obiektu wieńcząc oś kompozycyjną miasteczka studenckiego.
Znakiem rozpoznawczym budynku jest dynamiczne nadwieszenie górnej kondygnacji nad tarasem wskazujące front i strefę wejściową do obiektu. W miarę zbliżania się do budynku zaczynamy dostrzegać bardziej zróżnicowane materiałowo wnętrze z wyeksponowaną kolorową bryłą sali koncertowej oraz strefą wejściową przenikającą z otwarciami w stropach, które integrują i doświetlają wszystkie kondygnacje obiektu.
Salę koncertową zlokalizowaliśmy na najniższej kondygnacji. To zdecydowało o lokalizacji głównego wejścia i rozmieszczeniu pozostałych funkcji obiektu.
Urbanistyka i zagospodarowanie terenu
Front z dużymi przeszkleniami i umieszczonymi w nich wejściami otwiera się w kierunku zachodnim na główną oś kompozycyjną, niejako podkreślając lokalizację na wschodnim krańcu tej osi i sankcjonując położenie przy głównym placu – „agorze” miasteczka.
Kaskadowe zejście ze schodami, pochylniami, siedziskami łączy wejście do zagłębionej kondygnacji przyziemia z „agorą” i staje się funkcjonalną przestrzenią kontynuującą wnętrze klubu Studio z możliwością organizacji kina letniego, plenerowego kameralnego koncertu lub po prostu wypoczynku.
Budynek jest widoczny od strony ulicy Nawojki i identyfikowany przez charakterystyczne nadwieszenie górnej kondygnacji,świecącą w nocy elewację multimedialną oraz widoczną za przeszkloną elewacją ścianę sali koncertowej.
Ze względu na ograniczoną powierzchnię przyziemia wykorzystujemy fragment terenu przy placu technicznym na zapleczu i część funkcji znajduje się poza obrysem istniejącego obiektu.
Świadomie rezygnujemy z umieszczenia na budynku miejsca dla reklam, banerów i telebimu i uważamy, że w razie konieczności elementy te mogą znaleźć się na wolnostojącym pylonie przy czym nie wskazujemy żadnej wiążącej lokalizacji.
Funkcja
Sala koncertowa z zapleczem
Lokalizacja sali koncertowej na najniższej kondygnacji obiektu zapewnia dobrą komunikację sceny z placem serwisowym przez dwukondygnacyjny korytarz, z możliwością swobodnego ukształtowania posadzki, dzięki czemu możliwy jest transport nawet bardzo dużych gabarytów, łącznie z wjazdem samochodu.
Taka lokalizacja sali koncertowej powoduje również, że w niewysokim budynku mieści się sala o dobrych proporcjach i wysokości, pozwalającą na dużą elastyczność funkcjonalną z dobrymi parametrami akustycznymi i widokowymi, z wielopoziomowymi balkonami i galeriami.
Sala koncertowa została zlokalizowana na osi wschód-zachód w północnej części obiektu, tak aby uwolnić pozostałe dobrze nasłonecznione części obiektu, oraz aby być widoczną przez przeszklenia od strony ul. Nawojki i stać się tłem dla multimedialnej elewacji.
Strefa wejściowa
Znajduje się tutaj hol z szatnią, a także: kasa, bankomat, pomieszczenie ochrony. Stąd też prowadzą główne wejścia dla publiczności do sali koncertowej oraz do zespołu toalet koncertowych, a także do pubu,
a przez klatkę schodową na pozostałe kondygnacje widoczne przez otwarcia w stropach tworzące atrium skupiające wejścia do wszystkich funkcji budynku.
Pub
Zlokalizowany jest on na najniższej kondygnacji, co w razie potrzeby pozwala na wspólne funkcjonowanie z salą koncertową i organizację imprez tanecznych, dyskotek.
Minibrowar
Do pubu przylega wydzielona strefa budynku z minibrowarem, który ma powiązanie z placem serwisowym, a także technologiczne połączenie z tankami eksponowanymi w sali restauracji.
Restauracja z kawiarnią
Część gastronomiczna położona jest na parterze. Sale konsumpcyjne otwierają się pasmowymi oknami
w kierunku południowym oraz w kierunku zachodnim na duży taras z widokiem na główny plac miasteczka studenckiego. Kuchnia położona jest w tylnej części obiektu i przez gospodarczą klatkę schodową komunikuje się z placem serwisowym.
Strefa VIP
Została ona zlokalizowana najwyższej kondygnacji z dostępem do balkonów i prywatnych boksów
z atrakcyjnym widokiem na scenę oraz z wyjściem do ogrodu na dachu.
Biura
Zespół biurowy został zlokalizowany na najwyższej kondygnacji w trakcie wzdłuż południowej elewacji obiektu zapewniając nasłonecznienie i widok w kierunku Cichego Kącika i Kopca Kościuszki. Do tego zespołu przyporządkowano również biuro organizacji koncertów. W rejonie biur, a jednocześnie w strefie dostępnej przez klatkę schodową ze strefy wejściowej, zlokalizowana została sala konferencyjna. Ta strefa również ma dostęp do ogrodu na dachu.
Garderoby i hostel
Zespół garderób znajduje się na parterze we wschodniej części obiektu i posiada łatwą komunikację ze sceną, a także z placem serwisowym. Nad garderobami zlokalizowane zostały pokoje hostelu. Dzięki zgrupowaniu tych pomieszczeń w jednej strefie istnieje możliwość elastycznej zamiany funkcji i w zależności od potrzeb można dysponować dwa razy większymi garderobami lub hostelem. Dostęp do klatki schodowej pozwala na samodzielne i prywatne funkcjonowanie tej strefy budynku.
Komunikacja
Skomplikowana i różnorodna funkcja obiektu z rozbudowaną technologią wymusiła zaprojektowanie trzech klatek schodowych z dźwigami osobowymi i towarowymi. Klatka schodowa w strefie frontowej jest w założeniu ogólnodostępna i zapewnia komunikację między wejściem do sali koncertowej i pubem, restauracją i kawiarnią oraz salą konferencyjną i biurami. W strefie zapleczowej zlokalizowane są 2 klatki schodowe. Jedna z nich obsługuje zaplecze sceny oraz zapewnia komunikację do strefy VIP, garderób i hostelu. Druga z nich jest klatką gospodarczą zapewniającą komunikację między browarem i barem pubu w przyziemiu, kuchnią na parterze i barem strefy VIP na piętrze.
Konstrukcja
Istniejąca konstrukcja obiektu zostanie zachowana i wykorzystana w maksymalnym stopniu, jednak ze względu na umieszczenie sali koncertowej w przyziemiu konieczna będzie rozbiórka około połowy istniejącego stropu. Konstrukcję istniejącego dachu należy rozebrać i wykorzystać ewentualnie do budowy nowego dachu nad piętrem. Ze względu na aktualne normy obciążeniowe oraz przepisy ppoż. za najtrafniejszy materiał do konstrukcji obiektu uznać należy żelbet. Wspornik piętra nad strefą wejściową zostanie skonstruowany za pomocą tarcz wystających z bryły sali koncertowej, trzonu komunikacyjno-sanitarnego i traktu biurowego.
Instalacje budynku i eksploatacja
Daleko idący remont i przebudowa obiektu jest okazją do wykonania ponadprzeciętnych izolacji termicznych oraz nowoczesnych ekologicznych instalacji obniżających koszty eksploatacji obiektu.
Materiały
Elewacje opasane są półprzezroczystą powłoką z mlecznego szkła, zza której przeziera konstrukcja obiektu. Od strony północnej (ul. Nawojki) i zachodniej (plac) górna część elewacji staje się ekranem elewacji multimedialnej, wyświetlacza emitującego spikselizowane wzory o napisy inspirowane obrazami ze świecących okien akademików (P.I.W.O.).
We wnętrzach obiektu materiały są bardziej zróżnicowane i mniej syntetyczne z mnogością faktur
i struktur w zależności od funkcji i strefy w obiekcie.
Charakterystyczne struktury akustyczne nadają przestrzenny dwuwarstwowy charakter ścianom wewnętrznym sali koncertowej, a jej zewnętrzna powłoka stanowi swoisty kolorystyczny negatyw względem mrocznego wnętrza.
Posadzki najniższej kondygnacji najbardziej narażone na intensywny ruch i niszczenie wykonane są z surowego gładkiego betonu. W restauracji przewiduje się posadzki z parkietu przemysłowego.
We wnętrzach dominuje żelbet eksponowany w istniejącej jak i projektowanej konstrukcji w niektórych miejscach malowany, a lokalnie zasłonięty obudowami. Te proste nieco surowe przestrzenie urozmaicone zostaną meblami i oświetleniem, stając się niekonkurującym tłem dla wydarzeń i osób w nich uczestniczących.
Zobacz: Przebudowa Klubu Studio projektu WXCA!