Budowa domu jest poważnym, szeroko zakrojonym przedsięwzięciem, wymagającym zwykle ze strony inwestora dużego zaangażowania. Można je zmniejszyć, jeśli zatrudni się profesjonalną ekipę wykonawczą, która sama zapewni wszystkich fachowców do wykonania poszczególnych prac. Nosi to nazwę budowy systemem zleconym. By móc jednak zaoszczędzić sporo środków finansowych, można wybrać realizację inwestycji systemem gospodarczym. Jak przygotować się do budowy? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Jakim systemem budować dom?
System zlecony budowy domu jest komfortowy dla inwestora. Dogląda on tylko inwestycji, ale za wszystkie szczegóły odpowiada firma wykonawcza, która zatrudnia własnego kierownika budowy. Jednak taki system pociąga za sobą wyższe koszty niż w przypadku zdecydowania się na budowę domu w dużej mierze własnymi siłami, czyli z wykorzystaniem systemu gospodarczego.
Inwestor musi przy tym liczyć się z wykonaniem wielu prac własnoręcznie, a jeśli nie ma odpowiednich zdolności manualnych czy wiedzy dotyczącej np. murowania czy konstruowania dachu, musi znaleźć fachowców, którzy wykonają poszczególne zaplanowane czynności. Powinien również zawczasu rozeznać się w możliwościach wynajmu sprzętu budowlanego na lokalnym rynku. Może to zrobić wpisując w wyszukiwarce frazy takie jak choćby: zagęszczarka wynajem czy koparka wynajem.
Również i inwestor musi przy podjęciu decyzji o budowie domu systemem gospodarczym zatrudnić kierownika i regularnie sprawdzać postępy prac, co oznacza, że musi być obecny na placu budowy codziennie. Pogodzenie tego z pracą zawodową jest trudne, ale pozwala na obniżenie kosztów inwestycji.
Jak przygotować się do budowy domu systemem gospodarczym?
Jeśli bilans zysków i strat związanych z budową domu systemem zleconym i systemem gospodarczym wypadnie na korzyść samodzielnego zorganizowania prac, trzeba się do tego dobrze przygotować. Nie tylko kupić odpowiednie materiały oraz nawiązać współpracę z fachowcami.
Pierwszym krokiem będzie wykonanie prac ziemnych na działce. Obecnie coraz rzadziej buduje się domy jednorodzinne podpiwniczone, które są znacznie droższe w porównaniu z obiektami bez piwnic. Dlatego w ramach prac ziemnych często wystarczy wykonać płytę fundamentową. Dla przyspieszenia prac ziemnych warto skorzystać z usług na wynajem minikoparki – z operatorem lub bez, jeśli inwestor będzie w stanie obsłużyć taką maszynę samodzielnie.
Zanim wykonany zostanie wykop na potrzeby fundamentów pod dom, w ramach przygotowania do budowy potrzebne może być zagęszczenie gruntu. Niezastąpiona okazuje się wówczas zagęszczarka. Wynajem maszyn budowlanych pozwala na przyspieszenie prac, które w przeciwnym wypadku należałoby wykonać ręcznie.
Inwestor budujący dom w systemie gospodarczym powinien odpowiednio wcześnie zaplanować poszczególne działania, by wynająć takie maszyny, a także by podpisać umowy z fachowcami na kolejne etapy prac. Warto przy tym także zawsze założyć pewien margines błędu. Prace ziemne wymagają dobrej pogody. Przy rzęsistych deszczach lub mrozach ich wykonanie będzie problematyczne.
Przeprowadzenie całej budowy systemem gospodarczym wymaga zaangażowania od inwestora, ale daje też oszczędności i satysfakcję z wykonanej pracy.