Konkurs na Opracowanie koncepcji architektonicznej poprzedzającej wybór wykonawcy dokumentacji projektowo – kosztorysowej o wartości do 200.000 euro dla zadania p.n.: Budowa nowej siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Projekt konkursowy
Projekt konkursowy: PPWK Architekci – Pracownia Projektowa Wojciech Kolesiński
Data: Lipiec 2012
Lokalizacja: Gdańsk
Zespół autorski:
Projektanci:
Mariusz Gramowski, Katarzyna Kolesińska, Wojciech Kolesiński, Andrzej Kurzawski
Współpraca:
Mariusz Kozaczuk, Michał Nowak, Magdalena Baranowska, Piotr Osieka
Budowa nowej siedziby Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku
I. Założenia projektowe
Siedziba Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zaprojektowana została jako funkcjonalna przestrzeń biurowa i edukacyjna. Jest próbą rozwiązania współczesnego miejsca pracy i miejscem propagowania idei proekologicznych.
Szczególną uwagę zwrócono na ekonomię eksploatacji, a w szczególności na takie zagadnienia jak: obniżanie zapotrzebowania na energię do ogrzewania budynku, minimalizowanie zużycia energii nieodnawialnej, racjonalne gospodarowanie wodą, minimalizowanie negatywnego wpływu budynku na środowisko naturalne oraz przyjazne współistnienie z naturalnym otoczeniem.
W rozwiązaniu przestrzennym i funkcjonalnym zdecydowano się na rozdzieleniu funkcji: biurowej i edukacyjnej.
Część pierwsza ma być przykładem nowoczesnego, energooszczędnego biura, część druga ma być salą pokazowo – szkoleniową, wizytówką firmy, ukazującą propagowane idee i sposób ich implementacji.
II. Zagospodarowanie terenu i obsługa komunikacyjna
Usytuowanie budynku na działce wpisuje się w istniejący układ przestrzenny budynków, honorując wytyczne ochrony konserwatorskiej, realizując zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania.
Budynki zostały zorientowane wschód-zachód wg. osi podłużnej, otwierają się od strony południowej na kanał Raduni, zieleń i panoramę Gdańska.
Zagospodarowanie działki dzieli ją na części funkcjonalne: część północną z zielonym parkingiem naziemnym, dojazdem do części garażowej i śmietnikiem oraz część południową z zielenią rekreacyjną i tarasem edukacyjnym dochodzącym do kanału Raduni.
Od strony ul. Rybaki Górne zaprojektowano wejście główne z parkingiem rowerowym oraz miejscami postojowymi dla osób niepełnosprawnych.
Od strony południowej, działka zagospodarowana jest jako część rekreacyjna służąca pracownikom i osobom odbywającym szkolenia i kursy. Z obszernego tarasu można zobaczyć kwietną łąkę na pagórku, zieleń pnąca się po trejażach, przeszkloną 2 powłokową fasadę wentylowaną.
Wszystkie drogi i piesze dojścia na działce projektowane są jako ekologiczne, przepuszczające wodę deszczową i umożliwiające porost roślinności. Ziemia roślinna (humus) zebrana z pod budynku tworzy zielony pagórek, pod którym zlokalizowano zbiorniki retencyjne na wodę deszczową służącą do podlewania działki, oraz „szarą” wodę do spłukiwania toalet.
III. Architektura i funkcja
Rozwiązanie programu w 2 skrzydłach (część biurowa i część konferencyjna) pozwoliło na:
a) wpisanie się przestrzenne i kubaturowe w istniejącą tkankę miejska.
b) znaczne uproszczenie konstrukcji i instalacji wewnętrznych budynku dzieląc je na dwa budynki odmienne pod względem swoich funkcji i wymaganych gabarytów.
c) bezkolizyjne funkcjonowanie części biurowej i szkoleniowej.
Funkcja biurowa – została rozwiązana w zasadniczej części zespołu, w której się mieszczą: gabinety dyrekcji, pokoje biurowe oraz funkcje towarzyszące.
Na parterze zaprojektowano od strony południowej, pokoje biurowe odwiedzane najczęściej przez klientów zewnętrznych. Od strony północnej zlokalizowano pomieszczenia sanitarne, archiwum, garaż na 4 stanowiska i pomieszczenia zaplecza technicznego.
Na piętrze znajdują się sekretariat, gabinety dyrekcji oraz pozostałe pokoje biurowe i pokój socjalny. Przez łącznik dostępna jest sala konferencyjna.
Ostatnia kondygnacja to pokoje biurowe.
System wewnętrznych przeszkleń z zewnętrznym ekranem ogniskujących promienie słoneczne, doświetla poprzez świetliki dachowe z zewnętrznymi żaluzjami, korytarz i pom. biurowe od strony północnej. Dzięki temu rozwiązaniu pomieszczenia i komunikacja w budynku oraz rośliny tam posadzone mają wystarczającą ilość światła. Rozwiązanie to wpływa korzystnie na mikroklimat pomieszczeń.
Funkcja edukacyjna i szkoleniowa – została rozwiązana w oddzielnym skrzydle budynku otwartym na istniejący kanał Raduni, część rekreacyjną działki oraz panoramę Gdańska. To ten budynek poprzez swoje rozwiązania architektoniczno – funkcjonalne i instalacyjne ma promować działalność Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ma być wizytówką firmy.
Na parterze mieści się sala szkoleniowa z aneksem bibliotecznym oraz obszernym tarasem otwartym na wody kanału.
Piętro zajmuje sala konferencyjna z możliwością podziału.
IV. Konstrukcja, rozwiązania materiałowe
Część biurowa – zaprojektowana została w technologii monolitycznej, jako przestrzenny szkielet żelbetowy, słupowo – płytowy, zbrojony krzyżowo bez podciągów, co umożliwia rozprowadzenie instalacji.
Moduł konstrukcyjny – 6,0 x 6,0m oraz 5,5 x 6,0m, wysokość kondygnacji w świetle – 2.90m, grubość płyty stropowej – 20cm
Część szkoleniowo konferencyjna – zaprojektowana została w technologii monolitycznej, jako przestrzenny, żelbetowy obiekt o max rozpiętości 7,0 x 9,2 m,
grubość płyty stropowej = 25 cm.
V. Rozwiązania energooszczędne i proekologiczne
Dla obniżenia zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzewania domu zaprojektowano szereg rozwiązań. Usytuowano zespół w kierunku wsch-zach, stosując przeszklenie od strony południowej i minimalizując ilość okien od strony północnej, zastosowano przegrody zewnętrzne o dużej termoizolacyjności i maksymalnie wyeliminowano mostki termiczne.
Zwarta forma projektowanego zespołu zmniejsza ilość ścian zewnętrznych.
Pokrycie fasady zielenią na pionowych trejażach, odwrócony dach nad częścią konferencyjno – szkoleniową znacznie poprawia komfort cieplny w bezpośrednim sąsiedztwie budynku, tłumi hałas, latem zapewnia cień utrzymując chłód, a zimą redukuje utratę ciepła. Dodatkowo rośliny stanowią ochronę przed wiatrem, pozytywnie wpływają na mikroklimat i redukują CO2.
VII. Zieleń i mała architektura
Projekt zakłada zachowanie istniejącej zieleni na działce i w jej najbliższym otoczeniu.
Zieleń odgrywa podstawową rolę w projektowanym zespole.
Zieleń na trejażach elewacyjnych oprócz funkcji dekoracyjnych ma także zadanie ochronne przed nadmiernym nagrzaniem budynku. Od strony południowej projektuje się pnącze owijające się wokół rytmicznie rozmieszczonych stalowych wertykalnych trejaży (dławisz).
Kolebkowy dach od zacienionej północnej strony, będzie pokryty dywanem zielonego bluszczu do poziomu kładki łączącej budynki. Górna nasłoneczniona część dachu zostanie rozwiązana jako ekstensywny ogród w postaci łąki kwietnej składającej się z efektownie kwitnących gatunków charakterystycznych dla suchych stanowisk. Przewiduje się nasadzenie trzech drzew liściastych stanowiące nasadzenia rekompensacyjne zgodne z warunkami MPZ.
Miejsca postojowe i utwardzone ścieżki na terenie działki zaprojektowano jako ekologiczne wykonane z EcoRastra.
Droga wewnętrzna wykonana zostanie z ażurowej kratki betonowej. Rozwiązania te przepuszczają wodę deszczową i pozwalają na porost trawy.
Projektowany zielony pagórek porośnięty jest łąką kwietną.
Drewniany taras typu deck łączy salę edukacji z przestrzenią zewnętrzną.
Projekt budynku z zaproponowanymi rozwiązaniami w zakresie zagospodarowania terenu oraz rozwiązań architektonicznych realizuje idee poszanowania energii i przyjaznego współistnienia architektury z naturalnym środowiskiem.