Wille z klinkieru to zespół trzech 8-lokalowych obiektów zlokalizowanych na Starych Włochach w Warszawie. Kompleks zrealizowany na podstawie projektu biura Paweł Lis Architekci odwołuje się do tradycji ceglanych domów z okresu międzywojennego. W ich formie można także doszukać się odniesień do przedwojennej fabryki „Fagus” projektu Waltera Gropiusa i Adolfa Meyera.
3 Wille z klinkieru
Lokalizacja: Warszawa, Stare Włochy, ul. Ryżowa 4
Inwestor: MaRS Investment
Pracownia: Paweł Lis Architekci
Zespół: mgr arch. Paweł Lis, mgr arch.Katarzyna Kmita
Konstrukcja: ATK Design
Generalny wykonawca: Place Invest
Zdjęcia: Paweł Lis Architekci
Powierzchnia użytkowa: 2100m2
Realizacja: Styczeń 2018
3 Wille z klinkieru
Zlokalizowane przy ulicy Ryżowej w Warszawie 3-kondygnacyjne budynki posiadają prostą, nowoczesną formę. Elegancki wyraz kompleksu podkreślają elewacje wentylowane, obłożone ręcznie formowaną cegłą klinkierową „Fortuna” firmy Wienerberger. Przestrzenie międzyokienne zabudowano płytami w systemie Alucobond. Obiekty przekryto płaskimi dachami pokrytymi zielenią.
Lokale mieszkalne mają wysokość 3m, a apartamenty na ostatnim piętrze posiadają także duże tarasy. Wszystkie okna zostały zaprojektowane jako 3 szybowe- dwukomorowe w systemie ślusarki aluminiowej. Część z nich została także zaopatrzona w system przesuwny typu HS. W parterze willi zlokalizowanej przy ulicy Ryżowej znajdują się lokale usługowe. Garaże zostały zlokalizowane w kondygnacji podziemnej każdego z budynków.
,,Musieliśmy w tym przypadku znacznie ograniczyć rolę okna, która w naszym myśleniu o architekturze jest niezwykle istotna. Architektura wielorodzinna ma jednak swoje prawa a naczelnym z nich staje się ekonomia. Na szczęście inwestor to osoba o wyjątkowym poczuciu estetyki, więc do dyspozycji mieliśmy wysokiej jakości cegłę ręcznie formowaną. Dzięki temu powstał jeden z bardziej surowych, a zarazem wyrazistych projektów w naszym dorobku, z którego jesteśmy bardzo zadowoleni” – opowiadają projektanci z biura Paweł Lis Architekci.
Forma poszczególnych budynków została ukształtowana w oparciu o zasadę odejmowania brył pod kątem prostym. Ta zasada i użyty materiał pozwolił na uzyskanie ascetycznej, a zarazem dynamicznej architektury.