Dom własny z pracownią – GRID Architekci

Dom własny z pracownią projektantów z biura GRID Architekci, zlokalizowany na wrocławskich Osobowicach, wzorowany jest na przedwojennych gospodarstwach. W 2013 roku obiekt otrzymał I nagrodę w konkursie Piękny Wrocław.

Lokalizacja: Wrocław, Osobowice
Autor: GRID architekci s.c.
Inwestor: Prywatny
Powierzchnia użytkowa: 159m2
Budżet: 300 000 zł
Projekt/Realizacja: 2009/2012

  Dom własny z pracownią. Projekt: GRID Architekci

Dom własny z pracownią. Projekt: GRID Architekci

Dom własny z pracownią. Projekt: GRID Architekci

Dom własny na wrocławskich Osobowicach


Budynek wzorowany jest na przedwojennym gospodarstwie na Osobowicach, które chcieliśmy kupić. Niestety nie udało nam się kupić podupadającego budynku. Gdy w  następnym roku nabyliśmy  działkę położoną 100 m od wspomnianego gospodarstwa mieliśmy wciąż w głowach obraz  tamtej zabudowy. Zrealizowany na Wrocławskich Osobowicach własny dom formą odzwierciedla wrażenia jakie pozostawiła  prostota i piękno minionej architektury.

Podstawowym założeniem było, by na niewielkiej narożnej działce i przy ograniczonym budżecie wybudować dom oraz pracownię. Efektem tego jest przyjęty układ tego niewielkiego zespołu zabudowy: niezależna parterowa pracownia połączona tarasem z budynkiem mieszkalnym. Bryły budynków połączone drewnianym parkanem dzielą działkę na 2 strefy: prywatny południowo wschodni ogród i otwartą od zachodu cześć frontową. Układ wewnętrzny  budynku mieszkalnego to otwarty plan parteru zbudowanego wokół centralnie położonych schodów. Na piętrze zaprojektowano, dostępną przez antresolę,  główną sypialnię wraz z garderobą oraz łazienką.Dom własny z pracownią. Projekt: GRID Architekci

Dom własny z pracownią. Projekt: GRID Architekci

Dom własny z pracownią. Projekt: GRID Architekci

Przyjęte rozwiązania techniczne umożliwiły wykonanie budynku metodą gospodarczą ( Do-It-Yourself ) z niewielką pomocą ekip profesjonalnych (mury, posadzki betonowe, okna) co było świadomym wyborem  chęci zbudowania domu samemu oraz konsekwencją ograniczonego budżetu.

By nadać architekturze lokalnego charakteru nawiązującego do wspomnianej zabudowy zagrodowej, do budowy zastosowano tradycyjne materiały: drewno, cegłę oraz tynk. Bryła to archetyp zabudowy, czysta geometria nawiązująca do tradycji, podkreślona brakiem okapów, zbędnych detali np. przez zastosowanie ukrytej rynny. Płaszczyzny z desek modrzewiowych pomalowane na czarny kolor imitujące “drzwi do stodoły” w zestawieniu z  białym tynkiem  kreują zewnętrzny wizerunek domu.

Estetyka wnętrza, bazuje na wykorzystaniu materiałów konstrukcyjnych jako elementów wystroju. Zrezygnowano z tynków wewnętrznych na ścianach konstrukcyjnych pozostawiając fakturę bloczków, wyeksponowano stropy prefabrykowane, nadproża oraz drewnianą konstrukcją dachu. Elementami dominującymi są tu beton jako wykończenie podłóg i stropów prefabrykowanych oraz biel nietynkowanych ścian w połączeniu z akcentami z olejowanego drewna.

W czerwcu 2013 roku budynek otrzymał I nagrodę w XXIII edycji konkursu Piękny Wrocław organizowanego przez Prezydenta Wrocławia i Towarzystwo Miłośników Wrocławia.

Dom własny z pracownią. Projekt: GRID Architekci

Dom własny z pracownią. Projekt: GRID Architekci

Zobacz: Domy jednorodzinne na portalu Archinea!

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.