Jak optycznie powiększyć mały pokój?

Mały pokój wydaje się trudny do urządzenia. Jednak przy odrobinie wyobraźni i dostosowaniu się do kilku zasad można sprawić, że stanie się on optycznie większy. Tym samym aranżacja będzie wyglądała dużo bardziej efektownie. Podpowiadamy, jak zyskać więcej przestrzeni w małym pomieszczeniu.


Jak optycznie powiększyć mały pokój?


Wybierz fototapetę z odpowiednim wzorem


Odpowiednia aranżacja ścian może zdziałać cuda. Wystarczy postawić na jasne kolory farby, aby uzyskać wrażenie przestrzeni. To tylko jedna z możliwości. Pokój można optycznie powiększyć także przy pomocy dekoracji ściennych. Jedną z najbardziej polecanych są fototapety. Więcej na ich temat można dowiedzieć się na stronie https://pixers.pl/fototapety.

Fototapeta, która powiększy optycznie pokój, powinna mieć przestrzenny wzór. Dobrze jest wybrać motyw mostu, widoku na plażę, drogi lub gór, a także otwartego okna. Warto postawić także na grafikę 3D. Trzeba jednak pamiętać, aby była ona utrzymana w jasnych barwach.

Pamiętaj o jasnych kolorach


Aby powiększyć optycznie pokój, warto wybrać jasne kolory. Powinny znaleźć się one nie tylko na ścianach, lecz także na podłodze i meblach. Pozwoli to na uzyskanie wrażenia lekkości. Miłośnicy ciemniejszych lub bardziej wyrazistych barw mogą zastosować je w dodatkach (np. domowych tekstyliach). Dopuszczalne jest także pomalowanie jednej ze ścian na ciemniejszy kolor – trzeba jednak zachować ostrożność przy jej wyborze.

Zrezygnuj z zasłon i firanek


W małych pomieszczeniach warto zrezygnować z firan i zasłon. Nie przepuszczają one wystarczającej ilości promieni słonecznych. Dodatkowo mogą być wykonane ze zbyt ciężkiego materiału, a w efekcie przytłaczać pomieszczenie. Zamiast nich lepiej wybrać ciekawą roletę, a w pokoju postawić na inne domowe tekstylia: poduszki ozdobne, koce i dywany.

Postaw na lekkie meble


Meble do małego pokoju powinny być lekkie. Oznacza to, że nie mogą być wykonane z ciężkiego drewna, mieć wielu bogatych zdobień i dużych gabarytów. Zamiast meblościanki lepiej zdecydować się na komodę, regał i zgrabną szafę.

Warto także pamiętać o tym, aby do małego pokoju wybrać tylko te meble, które są naprawdę niezbędne. Nie ma sensu ustawiać w nim dużej szafy, jeżeli jest dla niej miejsce w innym pomieszczeniu. Ponadto wskazane są komody i regały, które mają dużo schowków i miejsca do przechowywania rzeczy nieprzydatnych na co dzień.

Nie przesadzaj z dekoracjami


W małych pokojach trzeba zachować umiar, jeżeli chodzi o dekoracje. Warto dokładnie przemyśleć każdą aranżację. Zbyt duża liczba przedmiotów przytłoczy pomieszczenie.

Dekoracje do małego pokoju to przede wszystkim domowe tekstylia oraz obrazy lub plakaty. Dobrym pomysłem jest zawieszenie na ścianach luster. Na półkach i komodach warto ustawić kilka błyszczących przedmiotów lub z chromowanymi elementami. Światło, które będzie się od nich odbijać, sprawi, że pomieszczenie wyda się jaśniejsze, a tym samym nieco większe. Zamiast dużych roślin doniczkowych warto postawić na mniejsze okazy. Można ustawić je na parapecie lub umieścić w specjalnych zwisających kwietnikach.

Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.