Plac Przyjaciół Sopotu w Sopocie – Wolski Architekci

Konkurs na koncepcję elementów zagospodarowania Placu Przyjaciół Sopotu w Sopocie
II Nagroda (I Nagrody nie przyznano)

Projekt konkursowy: Wolski Architekci
Data: Marzec 2012
Lokalizacja: Sopot
Strona internetowa projektu: Sopot Plac – Zobacz jak wkrótce może wyglądać Plac Przyjaciół Sopotu

Zespół autorski:
Jerzy Wolski, Jarosław Ambroszkiewicz, Jarosław Rawerski, Magdalena Gajda, Paweł Odwald, Cyprian Ożóg-Orzegowski, Bartosz Wawrzyńczak, Kamil Orłowski.

Plac Przyjaciół w Sopocie

Plac Przyjaciół w Sopocie

Sopot posiada swój symbol uwidoczniony na herbie miasta – mewę, w związku z tym poszukiwanie nowego znaku jest niepotrzebne. Uznaliśmy, że sopocka mewa powinna zostać przeobrażona do nowej, współczesnej formy. Głównym elementem placu jest przestrzenna forma nurkującego do wody ptaka, nawiązująca prostą formą do sztuki origami. Całość kompozycji dopełnia umieszczona na poziomie placu tafla wody wraz z fontannami oraz wyłaniające się z posadzki placu fragmenty ostrosłupów porośnięte zielenią, w których umieszczone zostały tzw. kredensy. Rzeźba ptaka nurkującego do wody to tło, a jednocześnie część przedstawienia multimedialnego z udziałem światła, wody i dźwięku. Uniesione w górę skrzydło ptaka wypuszcza w niebo laserową strugę światła zaznaczając z daleka położenie głównego placu miasta.

Projekt Placu Przyjaciół w Sopocie

Projekt Placu Przyjaciół w Sopocie

Plac Przyjaciół w Sopocie

Istniejąca przestrzeń placu, stworzona przez nową zabudowę, szpalery łukowo posadzonych platanów oraz kilku skupionych w jednym miejscu większych drzew, stanowi tło kompozycyjne dla naszej koncepcji. Uznaliśmy, że bardzo ważne jest, by nowo projektowane elementy placu wpasowały się urbanistycznie w jego kompozycję. Stylistyka wszystkich nowych elementów powinna być współczesna, spójna i prosta po to, by nie wprowadzać kolejnych „ozdobników” do przestrzeni, która ma ich wiele. Nowo projektowane elementy zostały umieszczone na każdym najważniejszym wejściu na plac, ukazując symbolicznie nowe oblicze głównego miejsca w Sopocie.

Plac Przyjaciół Sopotu

Plac Przyjaciół Sopotu

Projekt Wolski Architekci


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.