Pustynna wieża pozyskująca wodę z powietrza – GOWINSIUTA Studio

Hydro Aero Device to koncepcja konkursowa pustynnej wieży pozyskującej wodę z powietrza oraz energię opracowana na potrzeby prestiżowego międzynarodowego konkursu Evolo Skyscraper Competition 2012.
Projekt konkursowy

Projekt: Hydro Aero Device
Pracownia: GOWINSIUTA STUDIO
Zespół: Bartłomiej Gowin przy współpracy z Tomaszem Janusem
Strona konkursu: Evolo Skyscraper Competition 2012

Projekt: GOWINSIUTA Studio

Pustynna wieża


Pustynna wieża pozyskująca z powietrza do 2500 litrów wody na dobę i 2MW energii.

Hydro_Aero_Device jest samowystarczalną, bezobsługową maszyną, pozyskującą wodę z pustynnego powietrza, poprzez wykorzystanie zjawiska kondensacji. Energia elektryczna wytwarzana jest z przemiany energii kinetycznej wiatru poruszającego paskami piezoelektrycznymi.

Grawitacyjne zwiększenie szybkości powietrza – efekt kominowy – wewnątrz izolowanej termicznie dyszy, doprowadza do schłodzenia ścianek wewnętrznych. W chwili zetknięcia schłodzonej uprzednio tuby z rozgrzanym, wilgotniejszym powietrzem, dochodzi do kondensacji pary wodnej na jej ściankach. Czysta woda, uzyskana tym sposobem, transportowana jest, poprzez system jednostronnie przenikalnych kanalików, zapobiegających jej wtórnemu odparowaniu, do centralnie umieszczonego zbiornika. Tam zmagazynowana, w zależności od poziomu zapotrzebowania, trafia do okolicznych mieszkańców i podróżników.

Zużyta woda jest wtórnie wykorzystywana w poziomach użytkowych HYDRO_A.D’VICE, a następnie poddawana procesom filtracji i magazynowana w przestrzeni szklanych osłon elewacyjnych. Zamknięty obieg, umożliwia wydajniejsze gospodarowanie wodą, która jest towarem wysoko deficytowym na obszarach pustynnych.Projekt: GOWINSIUTA Studio

 

Projekt: GOWINSIUTA Studio

Projekt: GOWINSIUTA Studio

Projekt: GOWINSIUTA Studio

 

 

 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.