10 najciekawszych domów jednorodzinnych 2017 roku!

10 najciekawszych domów jednorodzinnych 2017 roku!

Koniec i początek nowego roku to także czas podsumowań poprzednich miesięcy. Prezentujemy najciekawsze domy jednorodzinne autorstwa polskich architektów, prezentowane na łamach portalu Archinea w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Spośród zaprezentowanych na łamach serwisu Archinea w 2017 roku wybraliśmy 10 najciekawszych domów naszym zdaniem – z podziałem na obiekty zrealizowane oraz projekty, czyli 5 najciekawszych realizacji oraz 5 najciekawszych koncepcji. Zachęcamy do inspirującej lektury, a architektom gratulujemy świetnych pomysłów!

Najciekawsze domy zrealizowane w 2017 roku


„Dom w stronę słońca”. Projekt: Kabarowski Misiura Architekci. Zdjęcie: Marcin Grabowiecki

Dom w stronę słońca
Autorzy: Kabarowski Misiura Architekci


Jeśli w pobliżu domu jest park, wokół rozciągają się pola i można codziennie oglądać wschody i zachody słońca, to wtedy taki dom, zaprojektowany z uwzględnieniem charakteru otoczenia oraz potrzebami mieszkańców, staje się pełną światła, zanurzoną w zieleni częścią pejzażu.

Ta wolnostojąca, dwukondygnacyjna willa ma wyraźnie wyodrębnioną, horyzontalną część parteru, przypominającą prosty, solidny cokół, oblicowany ciemnym fornirem. Nad nim znajduje się nadbudówka, której lekkości nadają idealnie gładko otynkowane elewacje boczne oraz w całości przeszklone elewacje od ulicy i ogrodu – osłonięto je ukośnie ściętymi ścianami, zapewniając tym samym ochronę przed ostrym światłem i uzyskując dodatkowo wrażenie gościnnie otwierających się okiennic.

W budynku na planie wydłużonego prostokąta, z wejściem i dojazdem od strony zachodniej, większą część parteru zajmuje salon połączony z salonem muzycznym, kuchnią i jadalnią – ta przestrzeń, sprzyjająca wspólnemu spędzaniu czasu i obcowaniu z muzyką, otwiera się wielkimi przeszkleniami na trzy strony świata. Wysokie, przesuwane szyby umożliwiają pełne zintegrowanie wnętrza z otoczeniem – jadalnię i salon można powiększyć o powierzchnię tarasów, a charakterystyczne murki, wysunięte poza obrys domu, zapewniają prywatność i optycznie wydzielają strefę ogrodu i tarasów. Na piętrze, dzięki szklanym ścianom w sypialni i pokojach dziecięcych, można jak na panoramicznym ekranie oglądać wschody i zachody słońca.

Zdjęcie: Marcin Grabowiecki

Zobacz więcej: „Dom w stronę słońca” – efektowna willa projektu pracowni Kabarowski Misiura Architekci


 

"RUDY DOM". Architektura: toprojekt. Zdjęcie: Juliusz Sokołowski

Rudy dom
Autorzy: toprojekt


Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich to rozległy obszar leżący na Górnym Śląsku pomiędzy miastami Gliwice, Rybnik, Racibórz i Kędzierzyn Koźle. Założenie powstało w wyniku prowadzonej już od XIII wieku ożywionej leśno–rybackiej działalności gospodarczej zakonu. Zgodne z regułą cysterską, oparte na zasadach ekologii i uszanowania przyrody budownictwo bazowało na łatwo dostępnych lokalnych materiałach – drewnie i cegle. W Rudach i najbliższej okolicy znaleźć można wiele przykładów wykonanych po mistrzowsku ceglanych budynków. W prezentowanym domu jednorodzinnym tradycyjnej technologii nadano współczesny wymiar.

Budynek położony jest na skraju rozległej, leśnej polany, w narożu terenu przeznaczonego decyzjami nowego MPZP pod zabudowę jednorodzinną. Domy, które już powstały nie pozostawiają złudzeń, co do przyszłej architektury osiedla, dlatego wnętrza w całości zwrócone są w kierunku dziewiczego lasu.

Zrealizowany na podstawie projektu pracowni toprojekt RUDY DOM zdobył 1 miejsce w kategorii „Budynek mieszkalny” w konkursie Brick Award 2017,  wyróżnienie w konkursie na Architekturę Roku Województwa Śląskiego, a także znalazł się finale konkursu na Bryłę Roku. Obiekt reprezentuje Polskę na wystawie Domy Jednorodzinne w Krajach Grupy Wyszehradzkiej 2017.

Zdjęcie: Juliusz Sokołowski

Zobacz więcej: Zbudowany z lokalnych materiałów skromny i urokliwy RUDY DOM pracowni toprojekt


Dom nad jeziorem w Pieninach. Projekt: EXTERIO Architektura

Dom nad jeziorem
Autorzy: EXTERIO Architektura


Prezentowany dom letniskowy, położony nad Jeziorem Czorsztyńskim w Kluszkowcach, zrealizowany został na podstawie projektu studia EXTERIO. Działka, na której został zaprojektowany, opada naturalnie w kierunku jeziora. Roztacza się z niej piękny widok na panoramę okolicy. Główną ideą projektu było wykorzystanie niesamowitych widoków na pobliskie jeziora i góry.

Od strony jeziora zastosowano pełne przeszklenia na parterze oraz dużą, przeszkloną lukarnę na piętrze. Wykorzystując spadek działki, poziom parteru oraz zlokalizowanego przed domem tarasu jest wyniesiony w stosunku do otaczającego terenu.

Bryła domu nawiązuje do archetypicznej formy domu ze skośnym, dwuspadowym dachem. Pokrycie elewacji oraz dachu z gontu drewnianego, jak również jego geometria i kąt nachylenia, nawiązują do regionalnej zabudowy okolicy.

Budynek swoją formą niejako podkreśla wartościowe elementy otoczenia. Od strony wejściowej, zwróconej w stronę lądu, dom sprawia wrażenie niedostępnego poprzez brak okien. Otwiera się natomiast na piękne otoczenie dużymi przeszkleniami od strony jeziora.

Zdjęcie: Yassen Hristov

Zobacz więcej: Dom letniskowy nad Jeziorem Czorsztyńskim projektu studia EXTERIO


FIL House, Konstancin-Jeziorna. Architektura: BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI. Zdjęcia: JanKarol | Fotografia Architektury

FIL House
Autorzy: BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI


FIL House to półtora kondygnacyjny dom jednorodzinny. Najbardziej charakterystyczną cechą domu jest jego dach, podzielony wzdłuż długiej osi na dwie części o różnych wysokościach, stwarzający wrażenie dwóch przecinających się brył.

Projekt jest wynikiem życzenia klientów, którzy chcieli mieć dom otwarty na otaczającą go przestrzeń, i jednocześnie zapewniający prywatność. W celu spełnienia tego życzenia dom został podzielony na zamkniętą ciemną bryłę południową oraz jasną, wyższą część północną. Główne otwarcia są zlokalizowane w miejscach przecięcia się tych dwóch brył. Otwarcia te są mocno wykadrowane i ukierunkowane przez wolnostojące ściany stanowiące przedłużenia głównej bryły budynku.

Część północna mieści salon oraz sypialnie, natomiast w części południowej, która pełni także funkcję oddzielenia od drogi przy działce, zaplanowano m.in. kuchnię, łazienki i pokój gościny.

Forma budynku wynika także z  nieforemnego kształtu działki. W zachodniej, najszerszej części działki zaprojektowano ogród, dopełniający najszerszą, salonową strefę domu. Budynek zwęża się ku wschodowi równolegle ze zwężeniem działki. Wschodnią część stanowi garaż, wypełniający działkę do możliwych granic.  Aby wykorzystać możliwie dużo przestrzeni zadecydowano, aby nie budować bramy w ogrodzeniu. Zamiast tego, ogrodzenie skręca w stronę budynku, dzięki czemu brama garażowa jest dostępna bezpośrednio z drogi.

Zdjęcie: JanKarol | Fotografia Architektury

Zobacz więcej: FIL House projektu BECZAK / BECZAK / ARCHITEKCI


Dom z widokiem w Mogilanach.. Projekt: doomo studio architektoniczne

Dom z widokiem
Autorzy: doomo studio architektoniczne


Dom z widokiem w Mogilanach, zrealizowany na podstawie projektu studia doomo, to współczesny budynek inspirowany najbliższym otoczeniem i krajobrazem. Dom usytuowany jest na działce pod Krakowem z niezwykłym widokiem na Beskidy. Kontekst przestrzenny stał się dla architektów główną inspiracją i zbudował pomysł na bryłę projektowanego domu – współczesnego, pozbawionego detali, a jednocześnie nawiązującego formą i materiałami do stylu zakopiańskiego.

„Podejmując się wykonania projektu, zawsze kierujemy się potrzebami inwestora. Równolegle poszukujemy kontekstu, który często staje się podstawą koncepcji architektonicznej. Tym bardziej, gdy kontekst jest tak wyraźny, jak w przypadku opisywanej inwestycji.”

Działka zlokalizowana jest kilkanaście kilometrów na południe od Krakowa, na tzw. grzbiecie góry mogilańskiej. Posiada południową ekspozycję stoku, z rozległą panoramą widokową Karpat i Beskidów.  Ciekawe położenie geograficzne i bogate walory krajobrazowe powodują, że jest to miejsce niepowtarzalne.

„W takim kontekście przestrzennym i kulturowym poszukiwaliśmy inspiracji projektowej. Postanowiliśmy zreinterpretować zapomniany już w architekturze mieszkaniowej styl zakopiański, kojarzony z nieodległymi terenami Podhala.”

W zaprojektowanym budynku charakterystyczny jest stromy dach, z okapami wystawionym mocno poza obrys ścian. W ten sposób powstała wyrazista, rozpoznawalna trójkątna bryła poddasza. Dom oparty jest na cokole, który razem z okapami dachu i ażurowymi balustradami tworzy coś na kształt werandy (przyłapu). Dopełnieniem koncepcji jest drewno. Cedrowym gontem obity jest dach i ściany szczytowe, deskami cokół. Ten naturalny materiał zmienia się w czasie, ‚żyje’ razem z porami roku i pogodą.

W stylu zakopiańskim pojawia się wiele detali i zdobień, których architekci celowo nie zastosowali. Zredukowano środki wyrazu, aby zaprojektować współczesny dom, odpowiadający na potrzeby inwestora, a jednocześnie wpisujący się w krajobraz kulturowy regionu.

Zobacz więcej: Dom z widokiem w Mogilanach projektu studia doomo


Najciekawsze projekty domów 2017 roku


 

Circle Wood, Warszawa. Projekt: Mobius Architekci Przemek Olczyk

Circle Wood
Autorzy: Mobius Architekci


Lokalizacja domu Circle Wood była największą inspiracją dla projektu. Sosnowy las, który wypełnia obszar działki, stanowi nie tylko tło dla budynku, ale również jest jego wnętrzem. Projekt opracował zespół studia Mobius Architekci

„Idea budynku opiera się na interpretacji ściętego pnia drzewa. Na zewnątrz owalna struktura – wewnątrz pocięta, wyrzeźbiona. Forma pnia drzewa stworzyła budynek atrialny – otwarty do środka. W ten sposób powstał duży wewnętrzny ogród porośnięty istniejącymi drzewami. Na zewnątrz natomiast – obiekt tworzy wrażenie monolitu zapewniając jego mieszkańcom intymność.”

Układ atrium ukształtowany został w połączeniu z istniejącymi drzewami. Budynek omija je, tworząc tym samym charakterystyczne wycięcia. Jedno z drzew przerasta przez stropodach budynku, przebijając się przez niego za pomocą owalnego otworu. Wszystkie te zabiegi miały na celu jeszcze większą asymilację domu z otoczeniem – jego wnętrza z zewnętrzem. Transparentne ściany, salon z przeszklonymi ścianami – z otwarciem na zewnątrz i do wewnątrz, korytarz prowadzący od wejścia do części dziennej – przeszklony na dwóch poziomach, przeszklona łazienka master „zawieszona” nad parterem i dotykająca niemalże istniejącego drzewa. Te wszystkie elementy wraz z tarasem, który dopełnia koncepcję koła, tworzą przestrzeń, która przenika na zewnątrz.

Materiały użyte do wykończenia budynku to drewno, kamień i aluminium. Powierzchnia domu zamyka się w w dwukondygnacyjnej bryle o powierzchni 400 m2. Początek budowy przewidziany jest na 2018 rok.

Zobacz więcej: Circle Wood – Najnowszy projekt studia Mobius Architekci


Dom Yenga - Inspirowany otoczeniem projekt domu pracowni 81.WAW.PL

Dom Yenga
Autorzy: 81.WAW.PL


Inspiracją do stworzenia projektu Domu Yenga była otaczająca działkę przyroda, a szczególnie modrzew, który jest głównym elementem elewacji. Nawiązując do popularnej gry, projektanci z pracowni 81.WAW.PL tak ustawili bryły budynku, aby wyglądały, jakby mogły się przesuwać między sobą. W miejscach „przesunięć” pojawiają się okna. Obiekt idealnie współgra z otoczeniem, które oddalone jest od ulicy i zapewnia dużą prywatność.

Dom Yenga to mały, ale przestronny budynek. Powierzchnia parteru wynosi jedynie 80 mkw., a piętra około 75 mkw. W kontraście do użytej deski modrzewiowej, którymi zostaną obłożone ściany, okna w projekcie podkreślono grafitowym kolorem ślusarki okiennej.

„Wybór deski do projektu był spowodowany przede wszystkim tym, że wokół działki rośnie kilka starych modrzewi. Tworzy to idealną kompozycję przyrody i budownictwa” – mówi Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

Bryła piętra jest nadwieszona nad parterem, co spowodowało, że wejście do budynku zostało cofnięte i zadaszone. Dodatkowo, całe będzie przeszklone. Od części wjazdowej nie ma praktycznie okien, ponieważ jest to północna strona. Część dzienna jest otwarta na południe i zachód. Przed domem znajduje się wiata na samochody.

Przestrzennym rozwiązaniem we wnętrzu jest pustka, która powstała nad częścią dzienną i holem w  wyniku nietypowej konstrukcji brył budynku. Na piętrze została przerwana ażurową wkładką, która łączy komunikację ogólną z częścią nocną, została także podkreślona świetlikami w dachu, które doświetlają wnętrze.

„Na samej górze budynku znajduje się nieduży taras o powierzchni około 40 mkw., który zapewnia idealną strefę relaksu dla domowników i harmonijnie wpisuje się w otoczenie. Dom Yenga to przykład wykorzystania małej działki, ale i nietypowej konstrukcji, która została stworzona przez zabawę formą” – mówi Rafał Grudziąż, architekt z pracowni 81.waw.pl.

Zobacz więcej: Dom Yenga – Inspirowany otoczeniem projekt domu pracowni 81.WAW.PL


„Combo z widokiem”. Projekt: Kabarowski Misiura Architekci. Wizualizacje: Vivid Vision

Combo z widokiem
Autorzy: Kabarowski Misiura Architekci


Czytelna, otwarta kompozycja dwóch budynków została wpisana w nadrzeczny, naturalny krajobraz, a domową przestrzeń rozszerzono o dodatkowe strefy oraz nietypowe funkcje. Nowa część jest dopełnieniem starej struktury, wprowadza wizualną lekkość i współczesny rytm – ten dwugłos brzmi spokojnie i harmonijnie, a czas swobodnie przepływa między cegłą i betonem.

Duża, murowana stodoła o dwuspadowym dachu stała się punktem wyjścia dla całej koncepcji: zachowano i uzupełniono wszystkie detale (wątki ceglane, nadproża i ceramiczną dachówkę), natomiast jednoprzestrzenne wnętrze przekształcone zostało w gościnną strefę spotkań towarzyskich. Stary budynek to swego rodzaju bufor dla usytuowanej prostopadle, prywatnej części – nowy dom gabarytami i formą dachu nawiązuje do dawnej stodoły, a użyte w nim materiały współgrają z fakturą ceglanych elewacji.

W tym funkcjonalnym combo nie ma ostentacyjnych kontrastów, zgaszona rudość cegły i dachówek łagodnie odcina się od ciemnych, oblicowanych pionowymi deskami elewacji i dachu pokrytego czarnym gontem. Naturalne materiały współgrają z otoczeniem, a ewidentnie nowoczesne akcenty zostały wprowadzone punktowo i dyskretnie: daszki nad wejściami lśnią polerowaną stalą, biały beton pojawia się w horyzontalnych liniach stropów i ścieżek, rdza kortenowskiej stali łagodzi kontur murków oporowych. Szlachetne detale z czasem nabiorą patyny i oba domy będą się powoli zmieniać: słońce i deszcz zostawią swoje ślady na deskach i cegle, mury wypełnią się nowymi historiami ludzi i zwierząt, a w panoramicznych oknach pojawią się kolejne widoki – na przyszłość.

Zobacz więcej: Połączenie starego z nowym – Dom w Ligotce pracowni Kabarowski Misiura Architekci


Dom na Kaszubach. Projekt: INTERURBAN

Dom na Kaszubach
Autorzy: INTERURBAN


Dom na Kaszubach to tak naprawdę kompleks budynków zlokalizowanych na malowniczo położonej działce w pobliżu jeziora i okolicznych stawów. Projektowany zespół łączy zabudowania z różnych lat – wykorzystując tradycyjne, lokalne materiały w połączeniu z drewnianymi okładzinami, dużymi przeszkleniami oraz stalą cortenowską – nadając założeniu kontrastu i współczesnego charakteru.

Obiekt zlokalizowany jest w strefie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Projektowane założenie stanowi jedynie część dużej, ponad 6 hektarowej działki w skład której wchodzą okoliczne stawy, jeziora oraz cenne przyrodniczo torfowiska.

Kompleks składa się z budynku mieszkalnego, jednorodzinnego poddanego rozbudowie, XIX-wiecznej stodoły, który w nowej funkcji stanowi miejsce spotkań, rozrywki z częścią basenową i pokojami gościnnymi oraz nowoprojektowanego budynku gospodarczego ze studiem do pracy.

Poszczególne fragmenty rozbudowy zostały wpisane w kontekst miejsca i naturalne ukształtowanie terenu oraz wykorzystując lokalne materiały. Pobliski teren obfituje w pozostałości polodowcowych głazów narzutowych, na działce można odnaleźć szereg znacznych rozmiarów kamieni, dzięki temu materiał ten został wykorzystany do wznoszenia ścian zewnętrznych, charakterystycznej metody stosowanej również dziś.

Drewniane okładziny fasad, duże przeszklenia oraz kontrastujące okładziny ze stali cortenowskiej stanowią współczesny przekaz oraz kreują nowoczesny obraz architektury. Z biegiem lat – drewno i corten będą nabierać naturalnej patyny, co stanowi zamierzony efekt.

Zobacz więcej: Kompozycja budynków z różnych epok – dom na Kaszubach projektu studia INTERURBAN


Dom jednorodzinny "Czarna Skała" we wsi Jaworze. Pojekt: MUS ARCHITECTS

Czarna Skała
Autorzy: MUS Architects


„Czarna Skała” to projekt domu jednorodzinnego inspirowanego najbliższym otoczeniem pracowni MUS Architects. Bryłę obiektu ukształtowały jego położenie na górskim zboczu oraz przyjęty układ funkcjonalny.

Skała wywodzi się z topografii terenów górzystych oraz orientacji względem stron świata miejsca, w którym budynek został zaplanowany.

Forma domu wyraźnie reaguje na otrzymane z lokalizacji bodźce dlatego „Skała” nie jest prostopadłościanem, kostką czy klasycznym domem o dachu dwuspadowym. Stanowi natomiast abstrakcyjną bryłę wielopłaszczyznową, w której nie ma wyraźnego podziału na ściany i dach. Bryła obiektu staje w opozycji do kierunku zbocza, na którym jest osadzona. Wyłania się wolno z północy, przeistaczając ściany w połamane połacie dachu, który przeciwstawiając się opadającemu zboczu wspina się na południe.

Dom otwiera się na ogród, chwytając słońce i łaknąc widoku Beskidów. Ściana południowa jest wysoka i głęboko perforowana otworami oferującymi poprzez przeszklenia, taras i loggie panoramiczny widok na góry.

Zobacz więcej: Czarna Skała – Projekt domu we wsi Jaworze pracowni MUS Architects


 

Najciekawsze projekty domów 2016 roku!

Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2016 roku!


10 Najciekawszych projektów domów jednorodzinnych 2015 roku!

Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2015 roku!


 

10 Najciekawszych projektów domów jednorodzinnych 2015 roku!

Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2014 roku!


 


Zobacz również:Na portalu Archinea prezentujemy projekty nowoczesnych domów, inspirujące wnętrza oraz najciekawsze projetkty polskich architektów.