Koniec i początek nowego roku to także czas podsumowań poprzednich miesięcy. Prezentujemy najciekawsze domy jednorodzinne autorstwa polskich architektów, prezentowane na łamach portalu Archinea w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Zestawienie przedstawia zarówno domy będące na etapie projektu, jak również realizacje. Gratulujemy świetnych pomysłów!
Spośród zaprezentowanych na łamach serwisu Archinea w 2016 roku wybraliśmy naszym zdaniem 10 najciekawszych domów. W tym roku z podziałem na obiekty zrealizowane oraz projekty, czyli 5 najciekawszych naszym zdaniem realizacji oraz 5 najciekawszych koncepcji. Zachęcamy do inspirującej lektury!
Arka Koniecznego
Autorzy: Robert Konieczny | KWK Promes
Arka Koniecznego to dom własny Roberta Koniecznego – założyciela pracowni KWK Promes oraz jednego z najbardziej znanych i najczęściej nagradzanych polskich architektów na świecie. Jednym z motywów wyjściowych do budowy formy domu była jego lokalizacja – usytuowany na stoku budynek miał kadrować zniewalające widoki.
Kształt dachu wynika z zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, natomiast dolne podcięcie ścian, nawiązujące kształtem do dachu, zapewnia bezpieczeństwo jego mieszkańcom odcinając konsekwentnie skręconą bryłę od stoku i uniemożliwiając dostęp do częściowo nadwieszonej części domu. Dom miał także współgrać z zastaną przyrodą, dlatego za sprawą podciętego dołu oraz szczeliny pod budynkiem uniknięto zalewania wodą i tworzenia warstwy poślizgowej. Przy obfitych deszczach woda naturalnie przepływa pod domem. W efekcie powstała oryginalna forma domu posiadająca w pewnym uproszczeniu „dwa dachy”. Ciekawym elementem jest również elewacja budynku, gdzie rolę wykończenia pełni beton konstrukcyjny, natomiast ocieplenie zaprojektowane zostało od wewnątrz.
Zdjęcie: Olo Studio
Zobacz więcej: Arka Koniecznego – Dom własny Roberta Koniecznego
Dom Tetris
Autorzy: Kameleonlab.
Dom Tetris zlokalizowany jest w Bukownie, niewielkim miasteczku między Krakowem a Katowicami. Forma domu jest wynikiem wielu twórczych rozmów architektów ze studia Kameleonlab oraz inwestorów i ich trudnych wymagań. Minimalistyczna, drewniana elewacja dyskretnie scala budynek z otaczającym lasem.
Działka przeznaczona pod budowę domu była długa i dosyć wąska, z wjazdem od krótszego boku, co narzucało pewne ograniczenia. Inwestorzy wyrazili kilka dokładnie sprecyzowanych życzeń co do funkcjonowania domu, a przede wszystkim co do oświetlenia pomieszczeń oraz otwarcia na poszczególne strony i planowany ogród.
Architekci z pracowni Kameleonlab postanowili podzielić dom na sekcje, w których mieściły się poszczególne funkcje, a cały proces projektowania oparł się na długich „negocjacjach” polegających na próbie spełnienia wielu czasem trudnych do pogodzenia wymagań i zgrania wszystkiego w spójną całość. Efektem owych negocjacji jest pozornie dziwne porozsuwanie poszczególnych sekcji domu, co ostatecznie wytworzyło od strony ogrodu geometryczną formę podobną do klocków Tetrisa.
Zdjęcie: Tomasz Zakrzewski
Zobacz więcej: „Dom Tetris” w Bukownie. Dom wtopiony w las projektu pracowni Kameleonlab
2 in 1
Autorzy: Mobius Architekci
Dom „2 in 1” projektu studia Mobius Architekci oparto na dychotomii: nowoczesne-tradycyjne, modernistyczne-wernakularne, chłodne-ciepłe. To jakby dwa domy w jednym. Dwie zupełnie odmienne filozofie projektowe zestawione w całość na zasadzie mocnego kontrastu. Budynek powstał w podkrakowskiej wsi z historią sięgającą XIII wieku. W okolicy zachowało się sporo starych, drewnianych zabudowań folwarcznych z chatami z wysokimi, dwuspadowymi dachami. Z jednej strony celem projektu było wpisanie obiektu w zastany kontekst, z drugiej podjęto próbę stworzenia współczesnego domu, z dużymi przeszkleniami, poprzez które otwiera się na ogród i spore tarasy.
Główną ideą było ujęcie tradycyjnego podziału funkcjonalnego domu jednorodzinnego – z parterem z funkcją dzienną-publiczną oraz piętrem ze strefą nocną z sypialniami – w dwóch odrębnych bryłach o zupełnie różnej stylistyce. Natomiast piętro z sypialniami dzieci „ubrano” w tradycyjną formę drewnianej chaty – oczywiście przetworzoną. To archetypiczny dom z wysokim dachem, którego ściany i połacie pokrywa ten sam materiał – drewniany gont.
Wykorzystano też naturalne walory działki na stoku. Od strony ulicy, znajdującej się powyżej budynku, widać tylko drewnianą, „tradycyjną” część domu. Białe pudełko jest niewidoczne dla oczu przechodni. Dzięki temu obiekt zdaje się całkowicie wpisywać w kontekst okolicy. Swoją prawdziwą naturę dom zdradza dopiero po przekroczeniu bramy wejściowej, wówczas ukazuje również „nowoczesną” podstawę.
Zobacz więcej: Tradycja i nowoczesność – Dom „2 in 1” pod Krakowem projektu studia Mobius Architekci
Dom w Krostoszowicach
Autorzy: RS+ Robert Skitek
Dom w Krostoszowicach to jedna z ostatnich realizacji pracowni RS+ założonej przez Roberta Skitka. Zlokalizowany na działce o dużym spadku budynek wyraźnie odcina się swoim kształtem od chaotycznej, otaczającej zabudowy.
Bardziej niż mało interesujący kontekst zabudowy, architektów zainteresował otaczający krajobraz. Pagórkowaty teren oraz horyzont zamknięty linią lasu w tle stał się głównym punktem odniesienia. Zaprojektowany budynek wpisuje się w zastaną topografię, koresponduje z krajobrazem, otwiera się na najciekawsze widoki, jednocześnie odcinając się od pobliskiej nieciekawej zabudowy.
Dwie formy pokryte łupkiem świetnie korespondują z betonowym murkiem łączącym front domu z tarasami po drugiej stronie. Z przodu zamknięty, budynek otwiera swój widok dużymi przeszkleniami na zamykający horyzont las.
Zdjęcie: Tomasz Zakrzewski
Zobacz więcej: Dom w Krostoszowicach – Najnowsza realizacja pracowni RS+ Robert Skitek
The House
Autorzy: Górnik Architects
Chruszczobród to niewielka wieś położona w województwie śląskim. Dom jednorodzinny zrealizowany na podstawie projektu pracowni Górnik Architects nawiązuje w nowoczesny sposób do zabudowy charakterystycznej dla krajobrazu polskich wsi. Ideą projektu było zachowanie surowej i prostej formy budynków, uzyskując przy tym współczesny i ponadczasowy charakter miejsca i architektury.
Założenie tworzą trzy proste budynki o charakterystycznym kształcie tradycyjnej zabudowy. Budynki z dwuspadowym dachem o prostej formie zostały podzielone względem siebie funkcjonalnie na budynek garażu, budynek pracowni artystycznej oraz budynek mieszkalny. Układ funkcjonalny, nasłonecznienie działki oraz ukształtowanie terenu stały się punktem wyjściowym dla projektu.
Dom projektu studia Górnik Architects był nominowany do Nagrody Architektura Roku Województwa Śląskiego w kategorii „Domy jednorodzinne” podczas 22. edycji konkursu organizowanego przez SARP Katowice. Realizacja znalazła się w ścisłej czołówce nagrodzonych realizacji, wybranych spośród 50 nadesłanych zgłoszeń.
Zobacz więcej: Skromny i efektowny współczesny wiejski dom w Chruszczobrodzie pracowni Górnik Architects
Dom Z
Autorzy: STOPROCENT Architekci
Dom Z to projekt przebudowy domu z lat osiemdziesiątych. Zlokalizowany w Zalesiu Górnym budynek był na przełomie kolejnych lat wielokrotnie rozbudowywany. Głównym założeniem projektu pracowni STOPROCENT Architekci było uporządkowanie funkcji oraz bryły obiektu.
Uproszczona bryła została podzielona na dwie części przykryte dwuspadowym dachem pozbawionym okapów. Spięte one zostały niższą bryłą z dachem płaskim, na którym znalazł się taras łączący oba poddasza. Zaprojektowano duże przeszklenia, a część dzienną domu otwarto na ogród.
Podział bryły znajduje swoje odzwierciedlenie w funkcji. W jednej bryle znalazła się część prywatna z sypialniami dzieci, w drugiej zaś część dzienna z przestronną kuchnią, jadalnią i odseparowaną strefą rodziców, w której przewidziano sypialnię, garderobę i łazienkę. Wyzwaniem było połączenie domu z ogrodem.
Zobacz więcej: Dom Z – Projekt przebudowy domu z lat 80-tych pracowni STOPROCENT Architekci
WIND
Autorzy: Mobius Architekci
WIND to projekt domu zlokalizowanego w podwarszawskim Izabelinie. Budynek zlokalizowany jest na trudnej, zalesionej działce. Główną ideą koncepcji studia Mobius Architekci było wkomponowanie domu w zastany krajobraz.
Kształt bryły o nieregularnym rzucie wtapia się pomiędzy rosnące na działce inwestorów drzewa. Duże przeszklenia integrują wnętrze domu z otaczającą naturą. Przestrzenie wspólne, jak salon czy basen, przeszklone z obu stron, zacierają granicę pomiędzy wnętrzem, a przestrzenią na zewnątrz. Ażurowa elewacja otwiera widok na otaczający willę las, zapewniając jednocześnie mieszkańcom intymność po zamknięciu swoich skrzydeł.
Zobacz więcej: Dom WIND – ukryta w lesie willa projektu studia Mobius Architekci
Dom jednorodzinny w Poznaniu
Autorzy: PL.architekci
Minimalistyczny dom w Poznaniu projektu studia PL.architekci w ciekawy sposób łączy zapisy miejscowego planu, ekspozycji względem stron świata, a także chęci pozostawienia istniejącego drzewostanu.
Dom jednorodzinny został zaprojektowany na małej działce przy jednej z poznańskich ulic z zabudową z lat 70 i 80 w dzielnicy Grunwald dla 4 osobowej rodziny. Co ciekawe – działka inwestora jako jedyna nie jest zabudowana – za to mocno zadrzewiona. I to właśnie chęć pozostawienia istniejącego zadrzewienia mocno wpłynęła na formę domu.
Rozwiązaniem, łączącym wymogi miejscowego planu, chęci otwarcia domu na południe i pozostawienia drzewostanu, było zaprojektowanie strefy buforowej – ogrodu wewnętrznego, który jest „zielonym pokojem” i przedłużeniem przeszklonego salonu. Wydzielony jest on za pomocą okiennic, które wykonane są z tego samego materiału co elewacje domu – białych, lekko połyskliwych paneli aluminiowych.
Zobacz więcej: Minimalistyczny dom z „zielonym pokojem” w Poznaniu pracowni PL.architekci
Dom pod Londynem
Autorzy: Mana Studio
Polskie zespoły zdobyły dwie z trzech głównych nagród w międzynarodowym konkursie na projekt domu pod Londynem. Nam szczególnie spodobała się koncepcja zespołu Mana Studio. Projekt jest połączeniem nowoczesnego oraz wiejskiego charakteru zabudowy. Młodzi architekci poszukiwali idei wokół angielskich słów „home” oraz „house”, gdzie dom oznacza nie tylko budynek, ale również zróżnicowaną przestrzeń do życia dla jego mieszkańców. Ten sam aspekt pracy doceniło również jury konkursu przyznając polskim projektantom I Nagrodę.
W naszym projekcie skupiliśmy się nie tylko na samej architekturze, ale na sensualnym i filozoficznym znaczeniu słowa dom. W języku angielskim znaczenia te rozróżniane są przez dwa wyrazy: „house” i „home”. Dom w naszym projekcie to nie tylko suma ścian, podłóg i pomieszczeń, to coś znacznie bardziej ulotnego. Dom jest odbiciem ludzi w nim mieszkających. Oni wpływają na to jak budynek wygląda, ale zależność ta działa też w drugą stronę. Architektura, poprzez tworzenie przestrzeni o różnym nastroju także może mieć wpływ na mieszkańców. Prawdziwie piękny dom to taki, który posiada tę zdolność. Który pozwala na odczuwanie w nim różnych rodzajów emocji i wrażeń. To dom, gdzie dobrze jest się cieszyć, ale też smucić. To dom do bycia razem i osobno. Do bycia głośno i cicho, do zabawy i odpoczynku, do pracy i relaksu. To po prostu miejsce do bycia. – dodają autorzy zwycięskiego projektu.
Koncepcja domu łączy w sobie rustykalność i nowoczesność, a także prostotę i różnorodność. Tym sposobem architekci próbują odpowiedzieć na wszystkie konotacje słowa „dom”.
Zobacz więcej: Dom pod Londynem. Polacy zdobywają dwie I Nagrody! Prezentujemy projekt Mana Studio
Dom semi-atrialny
Autorzy: arch_it
Główną ideą projektu domu semi-atrialnego było naturalne wpisanie budynku w malowniczo zlokalizowaną, stromą przestrzeń działki w Trzebnicy. Projekt opracował zespół studia arch_it.
Ze względu na ukształtowanie działki zdecydowano o umieszczeniu wszystkich funkcji mieszkalnych na jednej kondygnacji, zaś dużego garażu oraz pomieszczeń technicznych i pomocniczych w częściowo zagłębionej kondygnacji przyziemia. Część sypialną zlokalizowano we frontowej, nadwieszonej ponad zboczem, części budynku, zaś pozostałe pomieszczenia mieszkalne w poziomie otaczającego terenu.
W celu zapewnienia odpowiedniego doświetlenia światłem naturalnym pomieszczenia zlokalizowano wokół wewnętrznego atrium, jednakże wzdłuż trzech elewacji zaprojektowano także rozległe tarasy z otwarciem na osie widokowe.
Zobacz więcej: Dom semi-atrialny w Trzebnicy projektu studia arch_it
Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2015 roku!
Zobacz także: Najciekawsze projekty domów 2014 roku!