Projekt budynku mieszkalnego Żorro znalazł się na krótkiej liście The Plan Awards 2022 w kategorii housing/future! – Bardzo cieszy nas informacja, że drugi rok z rzędu nasz projekt został doceniony w tym bardzo prestiżowym konkursie i to na etapie budowy! – mówi Maciej Franta, autor projektu oraz właściciel Franta Group Architects i dodaje: – Żorro to superbohater, a bohater musi się wyróżniać. Tym bardziej, jeśli stać będzie wśród bloków z wielkiej płyty. Z jednej strony chcieliśmy, aby korespondował z otoczeniem, a z drugiej był inny, wyjątkowy, stanowił nowy wzór superbohatera w swojej lokalizacji, aby odstawał jakością i standardem od otoczenia, i wreszcie, aby był inspiracją do dalszej przemiany dzielnicy i tej części miasta.
Budynek mieszkalny Żorro
Architekci: Maciej Franta | Franta Group
Współpraca autorska: Michał Pietrucha, Karolina Sznura-Mrohs oraz zespół
Lokalizacja: Żory, ul. Handlowa
Inwestor: Blockhaus Sp. z o.o.
Projekt: 2020 -2022 r.
Ilość mieszkań: 51
Wizualizacje: Unique Vision Studio Rafał Barnaś
Więcej informacji: The Plan – Żorro, a dynamic angle to make the plot interesting
ŻORRO. ARCHITEKTONICZNY SUPERBOHATER
Budynek Żorro, zaprojektowany w pracowni Franta Group, zainspirowany został podstawową zasadą kreowania architektury, czyli polepszania zastanych w danym miejscu i kontekście standardów funkcjonalnych, estetycznych oraz przestrzennych dla przyszłych mieszkańców. Osadzony w niedalekiej odległości od osiedla budynków z wielkiej płyty ukształtowany jest poprzez zastosowanie zasady modyfikacji kubaturowej typowego obiektu z tamtych czasów i nadania im wyjątkowości i cech architektonicznego „superbohatera” w swojej lokalizacji, odstającego jakością i standardem od otoczenia, kreującego się jako nowy wzór do dalszej przemiany dzielnicy i tej części miasta.
Architektoniczna ikona miasta
Żorro to nowoczesny budynek wielorodzinny, który powstaje w Żorach. Będzie on spełniał standardy ekologiczne, wyposażony zostanie w oszczędne technologie ogrzewania, wysokie parametry izolacyjności oraz szerokie okna doskonałej jakości. Mieścił będzie 51 mieszkań oraz apartamentów o wysokim standardzie. W połączeniu z pięknymi wnętrzami tworzyć będzie swoistą nową wizytówkę – architektoniczną ikonę miasta.
Jak powstał projekt Żorro?
– Najpierw poprzez dynamiczne przecięcie surowej bryły typowego prefabrykowanego budynku z wielkiej płyty odkryliśmy jego prawdziwe serce – ciepłe i miękkie wnętrze, które stanowią szerokie dachowe tarasy, pełne zieleni. A potem nadaliśmy mu pozostałe atrybuty superbohatera: pelerynę z balkonów wypełnionych zielenią, skąd rozciąga się widok na Beskidy, oraz maskę z balustrad i zieleni, przesłaniającą życie wewnętrzne w budynku. Całość „ubraliśmy” w kolor czarny, który budzi respekt oraz dodaje klasy i elegancji – opisuje architekt.
Maciej Franta
Maciej Franta od 2010 roku prowadzi pracownię Franta Group. Rozgłos jego pracowni przyniosły przede wszystkim projekty budynków mieszkalnych, w których priorytetem są jakość architektury, potrzeby mieszkańców i interes ekonomiczny. Realizacje katowickiego biura odniosły sukces – cieszą się uznaniem nie tylko w środowisku architektów, ale również wśród użytkowników i na rynku mieszkaniowym.
Jedna z ostatnich realizacji pracowni – Apartamentowiec Villa Reden – zdobył na przestrzeni ostatnich miesięcy wiele nagród i wyróżnień – został m.in. nagrodzony w Paryżu i zdobył prestiżową nagrodę DNA Paris Design Awards 2021, otrzymał pierwszą nagrodę w organizowanym przez The Architecture Community konkursie World Design Awards 2021, a także wygrał IconicAwards 2021 oraz zdobył prestiżową nagrodę European Property Awards i tym samym dołączył do grona najciekawszych realizacji w Europie.
W 2022 roku Maciej Franta jako jedyny z Polski został uznany za jednego z 40 najbardziej obiecujących architektów w Europie przed 40 rokiem życia w 2021 roku.