Wrocławska pracownia Kabarowski Misiura Architekci została doceniona nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Jednym z ostatnich projektów biura KMA jest koncepcja domu w Malmö – kompozycja kontrastów, dom zamknięty od strony ulicy i otwierający swoje wnętrze na ogród, surowa biel i ocieplający fornir, prosta i nowoczesna forma wtapiająca budynek w otoczenie.
Dom w Malmö
Autorzy: Kabarowski Misiura Architekci | Anna Misiura, Łukasz Kabarowski
Lokalizacja: Skegrie (Szwecja, okolice niedaleko Malmö)
Powierzchnia użytkowa: 233 m2
Projekt: 2016
Dom w Malmö
„Dom w Malmö” to projekt domu, który powstał w pracowni KMA Kabarowski Misiura Architekci. Już na pierwszy rzut oka budynek intryguje, sprawiając, że nie można wobec niego pozostać obojętnym. Wszystko za sprawą surowej bieli dominującej w części frontowej, która zdaje się bronić strefy prywatnej mieszkańców, wyznaczając wyraźną granicę między tym, co prywatne a ogólnodostępne. Zabiegiem, który eksponuje jej okazałość jest brak okien i subtelnie ukryte, białe, połyskujące drzwi garażowe. Jednak to tylko pozory. Pierwszym przełamaniem owej surowości, a jednocześnie oznaką, że wewnątrz kryje się tajemnica, jest fornirowa ściana, która nieśmiało, lecz przyjaźnie zaprasza do środka, podkreślając wejście do budynku i na wstępie zdradzając, że w jego murach panuje przyjazna atmosfera. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczone na nim trofeum myśliwskie, inne niż wszystkie, bo stanowi je głowa jelenia wykonana z białego drutu. Jest ona elementem wyróżniającym się na tle fornirowej ściany, a jednocześnie nie przytłacza dekoracyjnością, po cichu sugerując pasje mieszkańców. Surowa biel, która stanowi dominantę frontowej części budynku, pełni jednocześnie funkcję tła dla otaczającej dom zieleni i jeszcze bardziej eksponuje jej proste kontury. Jedno jest pewne – nie znalazła się tu przypadkiem.
Ta surowość pobudza wyobraźnię, rodzi ciekawość, tego co ukryte zostało po drugiej stronie. A tu, to co schowane zostało od zewnętrznej strony, otwiera się na ogród. Efekt otwartości udało się osiągnąć za sprawą panoramicznych okien, które umieszczone zostały na parterze budynku. Dzięki nim zatarta została granica między nowoczesnym wnętrzem domu a ogrodem. Płynne przejście stanowi gładka i jasna tafla tarasu, której przedłużeniem jest lustro wody. I w tej części domu pojawiają się nieskazitelnie białe ściany wykonane z idealnie gładkiego tynku, lecz tu nie dominują. Pełnią jednak inną funkcję – stanowią idealny kontrast dla naturalnej zieleni, która w postaci pnącza niejako wdziera się do wnętrz.
Kontrast osiągnięty poprzez zastosowanie różnych materiałów widoczny jest również w architekturze całego budynku – tworzą go bowiem dwie różniące się bryły ułożone prostopadle do siebie, tworząc harmonijną całość.
Pierwsza, z dwuspadowym dachem wykonanym z dachówki bitumicznej, w którym stworzone zostało przestronne okno dachowe zapewniające dopływ promieni słonecznych do wnętrza, zdaje się nieco dominować nad drugą – z płaskim dachem. Obie części zespala ze sobą ciąg okien umieszczonych na parterze, dzięki którym taras znajdujący przed domem wydaje się być integralną częścią domu. Ułożone w ciągu okna zapewniają maksymalne doświetlenie pomieszczeń znajdujących się na parterze, wśród których najbardziej wyeksponowany został pokój dzienny.
„Dom w Malmö” to kompozycja kontrastów, które mają wspólny mianownik: idealnie współgrają z naturą, tworząc wyjątkowe miejsce do życia.
Polecamy: Projekt przebudowy domu z lat 30-tych w willowej dzielnicy Wrocławia to harmonijne połączenie starego z nowym. Koncepcja pracowni KMA Kabarowski Misiura Architekci podkreśla pierwotną formę budynku, natomiast zastosowane materiały oraz rozwiązanie detali odzwierciedlają współczesny charakter domu.
Zobacz: Przebudowa domu z lat 30-tych we Wrocławiu
projektu KMA Kabarowski Misiura Architekci