Przebudowany obiekt to budynek bliźniaczy z lat 60-tych ubiegłego wieku. Obiekt nie wyróżniał się niczym szczególnym wśród podobnej okolicznej zabudowy. Budynek został zakupiony przez Inwestora z myślą o wynajmie. Jako, że powierzchnia obiektu była zbyt duża aby budynek wynająć w atrakcyjnej cenie, trzeba było wyodrębnić w nim dwa niezależne, mniejsze lokale. Z takimi założeniami Inwestor trafił do pracowni KLUJ ARCHITEKCI.
DOM OD-NOWA
Inwestor: ELEVEN GROPU S.C., Łukasz Jaroszczak, Marcin Nowak
Architektura: KLUJ ARCHITEKCI sp. z o.o.
Zespół projektowy: Piotr Kluj, Marta Borzeszkowska, Aleksandra Kamyszek
Konstrukcja: Wacław Latawiec, Mieczysław Guść
Instalacje: Joanna Małecka, Marcin Spychalski, Marek Jerzyński
Lokalizacja: ul. Wojciecha Cybulskiego, Poznań, Polska
Powierzchnia użytkowa: 168,30 + 49,53 m2
Projekt: 2019 / Realizacja: 2019-2020
Producent desek kompozytowych: NewTechWood
Zdjęcia: Norbert Banaszyk
DOM OD-NOWA
Ze względów ekonomicznych należało maksymalnie ograniczyć zmiany w budynku. Z tej przyczyny pozostawiono istniejące wewnętrzne ściany nośne, które wydzielały klatkę schodową oraz same schody. Niewielka modyfikacja jednego z jej biegów pozwoliła podzielić budynek w poziomie na niezależne kondygnacje.
Najniższy poziom nie zmienił swojej funkcji, pozostał częścią garażowo-gospodarczą, podobnie jak budynek usytuowany w głębi działki. Te przestrzenie zostały przydzielone do mieszkań powstałych na wyższych kondygnacjach. W obu mieszkaniach udało się zaprojektować 3 pokoje, co zwiększyło atrakcyjność lokali. Przestrzeń dzienną obu lokali zaplanowano jako otwarte wnętrze z czarnym aneksem kuchennym. Pokoje dzienne z dużymi przeszkleniami umieszczono po dwóch przeciwnych stronach budynku. Od ogrodu zachowano istniejący balkon, nadano mu jedynie nieco inną, bardziej współczesną formę.
Budynek został docieplony, a do jego wykończenia użyto białego tynku oraz szarych desek kompozytowych.
Projektanci z poznańskiej pracowni nowa funkcję opakowali w zgrabnej, minimalistycznej formie. Gładkie, tynkowane powierzchnie kontrastują z ciemnymi ramami dużych przeszkleń, które efektownie otwierają wnętrza obu mieszkań na najbliższe otoczenie.
Wewnętrzną klatkę wyróżniono drewnianymi lamelami, a oryginalnego charakteru dodaje jej balustrada z siatki.
Wnętrza obu mieszkań nawiązują kolorystki elewacji. Utrzymane zostały w bieli, czerni i ciemnych szarościach. Charakteru i dynamiki pomieszczeniom dodają geometryczne podziały, które pojawiają się zarówno w salonie, jak i sypialni.
Inwestor stawiając na recykling budynku, dał mu nowe życie. Adaptowanie istniejącego obiektu do nowej funkcji pozwoliło zaoszczędzić część zasobów naszej mocno eksploatowanej planety.