Kontenerowa Farma to projekt studencki autorstwa Dominiki Brodzińskiej wykonany pod kierunkiem dr inż. arch. Jerzego Wojewódki na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Głównym założeniem projektu jest zachowanie malowniczego krajobrazu pól rolnych, poprzez wkomponowanie nietypowego obszaru zurbanizowanego w ich układ. W tym celu zdecydowano się na odwrócenie standardowego modelu struktury zabudowy, skupiającego się na części mieszkalnej – ta pełni tutaj drugorzędną rolę, co podkreśla rozdysponowanie jej w dolnej części z dostępem do kameralnych zielonych ogródków. Pierwszy plan zajmuje tu ogród ogólnodostępny dla wszystkich mieszkańców, zlokalizowany w najwyższej części obiektu.
Kontenerowa Farma
Autor: Dominika Brodzińska
Prowadzący projekt: dr inż. arch. Jerzy Wojewódka, Prof. PŚ.
Prowadzący przedmiot: dr hab. inż. arch. Grzegorz Nawrot, Prof.PŚ.
Przedmiot: Projektowanie zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, s. V
Uczelnia: Politechnika Śląska, Wydział Architektury
Lokalizacja: Gliwice, ul. Bojkowska
Kontenerowa Farma
Idea wyniesienia przestrzeni wspólnej, jaką jest ogród zamknięty w szklanej stodole “holenderskiej”, gwarantuje optyczną
łączność mieszkańców z otaczającą ich zielenią. Pozwala również na aktywną ochronę otoczenia przed zbytnią ingerencją zabudowy w naturalny krajobraz.
Mieszkania-szuflady zostały oparte na konstrukcji słupowo-belkowej, co umożliwia wariantowe kształtowanie bryły. Ponadto, ich modułowość gwarantuje możliwość modyfikowania powierzchni w zależności od zapotrzebowania lokatorów, stając się bardzo ciekawą ofertą na rynku wśród nieruchomości z gotowymi układami.
Charakterystyczną formę budynku wyznaczają wertykalne pylony podpierające horyzontalną, przestrzenną strukturę kratownicową utrzymującą szklane ogrody, tworząc kompozycyjną “bramę”. Symbolizuje ona otwarcie się na przyrodę i chęć odejścia od tak popularnej i otaczającej nas w ostatnich latach “betonozy”.
Zachowanie wysokiego poziomu ekonomicznego inwestycji zagwarantowano poprzez wykorzystanie do realizacji obiektu materiałów z odzysku m.in. kontenerów morskich, a także ekologicznych technologii i innych elementów wpływających na zaawansowany poziom zrównoważonej architektury. Sposób rozwiązania układów mieszkań, ciągów komunikacyjnych oraz kumulującej energię wiatru i słońca “stodoły”, pozwala na stworzenie obiektu zeroemisyjnego i samowystarczalnego energetycznie.
Przenikanie się naturalnych elementów wiejskiego krajobrazu z industrialnym charakterem obiektu buduje synergię na miarę XXI wieku.