Inwestorom i przyszłym mieszkańcom zależało na stworzeniu koncepcji parterowego domu w stylu tak zwanej nowoczesnej stodoły. Głównym założeniem architektów ze studia _slab_ było zaprojektowanie spójnej, czytelnej architektury zarówno pod kątem formalnym jak i funkcjonalnym. Tak pojawił się pomysł na dom z dwóch niemal bliźniaczych brył, które połączone zostały szklanym łącznikiem z widokiem na zielone patio.
Twin Barn
Autorzy: _slab_ Studio architektoniczne
Twin Barn
Rozbicie budynku na dwie niezależne bryły pozwoliło uzyskać idealne strefowanie przestrzeni. W jednej ze 'stodół’ znajdują się wszystkie pomieszczenia prywatne – sypialnie, łazienki, gabinet, pomieszczenie fitness i sauna. Druga 'stodoła’ to strefa dzienna z salonem, kuchnią i jadalnią otwarta na przestronny taras oraz basen.
W projekcie Twin Barn klasyczna forma domu stodoły łączy się z nowoczesnym minimalizmem. Cały dom pokryty jest cegłą klinkierową uzupełnioną o charakterystyczne drewniane „żyletki” oraz listwę świetlną ukrytą w boniowaniu podkreślającym horyzontalność brył.
„Znając podstawowe wytyczne dotyczące programu funkcjonalnego, metrażu domu oraz preferowaną stylistykę dostaliśmy od klientów kredyt zaufania, który zaprocentował pełną akceptacją przygotowanego projektu” – opowiadają architekci.
Klienci otrzymali do wglądu i porównania dwie koncepcje o skrajnie różnym podejściu do organizacji przestrzeni i właśnie projekt Twin Barn przypadł klientom do gustu, a na etapie finalizacji projektu koncepcyjnego nie uległ żadnym większym zmianom.
Jedną z charakterystycznych cech Twin Barn jest jej pełne zamknięcie od strony frontowej, dając mieszkańcom poczucie pełnej prywatności. Natomiast od strony prywatnej dom otwiera się na ogród dużymi przeszkleniami prowadzącymi na duży, zadaszony taras z basenem. Znakiem rozpoznawczym bryły jest również motyw drewnianych żyletek, które od strony wjazdu stanowią elewację ukrytej w bryle budynku moto-wiaty przeznaczonej na „park maszynowy” klientów. Charakterystyczny jest również szklany łącznik między obiema bryłami, który od strony wjazdu jest elementem zapraszającym, odsłaniającym ułamek wnętrza domu, a od strony ogrodu zaprojektowana jest tam zieleń ozdobna wraz z ogrodem żwirowym.
Dom zaprojektowany został w taki sposób aby jak najbardziej uprościć proces budowy. Obie bryły mają tę samą szerokość – dzięki temu można było zunifikować konstrukcję dachu, który wykonany będzie z prefabrykowanych wiązarów dachowych. A dzięki jednolitej szerokości na całym budynku wystarczy zaledwie jeden wspólny moduł takiego wiązara. Dodatkowo, ściany wewnętrzne nie pełnią funkcji nośnej i w przyszłości, w razie potrzeby będzie można łatwo dokonywać zmian w układzie funkcjonalnym domu.