Santo Tirso to malowniczo położona miejscowość na północy Portugalii. Zaprojektowany przez Inception Architects Studio dom poprzez przyjęte rozwiązania funkcjonalne i materiałowe stara się we współczesnym stylu nawiązać relacje z otoczeniem, tradycyjnym sąsiedztwem i kolorytem otaczającego krajobrazu.
TM House
Projekt: Inception Architects Studio
Lokalizacja: Lamelas, Santo Tirso, Portugalia
Powierzchnia: 615m2
Wykonawca: AGM Group
Nadzór: Inception Architects Studio
Infrastruktura: Alberto Ribeiro
Architektura krajobrazu: Inception Architects Studio
Zdjęcia: Ivo Tavares Studio
TM House
Obszerny program domu rozplanowano na poziomie 1 kondygnacji. Parterowa, pawilonowa bryła willi otoczona kamiennym murem nienachalnie osiada w naturalnym krajobrazie portugalskiej miejscowości. Kształt budynku zbliżony do litery 'L’ odzwierciedla układ funkcjonalny wewnątrz, z wyraźnym podziałem na część dzienną i nocną. Hol wejściowy, który łączy oba skrzydła, już od wejścia nawiązuje relację z odkrytym basenem z drugiej strony domu, zacierając granicę między strefą wejścia a prywatną przestrzenią ogrodową. Wewnętrzny korytarz prowadzi do części wspólnych – przestronnego pokoju dziennego, kuchni, pralni i pomieszczeń pomocniczych pomocniczych. Po wschodniej stronie zaplanowano część prywatną – gabinet, dwie sypialnie z łazienkami oraz główny apartament.
Formę domu tworzą pomarańczowe bloki i płaszczyzny poszczególnych ścian przykryte masywnym betonowym zadaszeniem wygiętym od frontu w łuk, nadający miękkości masywnej konstrukcji. Architekci dążyli do skomunikowania wszystkich przestrzeni i zbudowania relacji między przestrzenią wewnątrz a otoczeniem. Od strony południowej bryła domu jest rozwinięta wokół prostokątnego basenu i strefy rekreacyjnej z miejscem do grillowania. Oba skrzydła willi otwierają się dużymi przeszkleniami na obszerny taras integrujący wszystkie funkcje.
Masywna, betonowa płyta chroni wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń. Wycięte w dachu kształty tworzą natomiast ciekawą grę naturalnego światła, cieni i kształtów. Rosnące w obszarze niewielkiego patio drzewo stanowi naturalną ozdobę nie tylko przestrzeni zewnętrznych, ale również wnętrz, urozmaicając mieszkańcom domu widoki z poszczególnych pomieszczeń.
Duże okna oraz kolorystyka wnętrz, spójna z wykończeniem elewacji zewnętrznych, zacierają granicę między wnętrzem domu a otoczeniem, poszerzając wizualne granice każdego z pomieszczeń.