Obiekt: Budynek biurowy
Architekci: Grupa5 Architekci
Inwestor: Inwestycja Grzybowska sp. z o.o.
Lokalizacja: ul. Grzybowska, Warszawa
Projekt: 2007-2009
Realizacja: 2012
Powierzchnia użytkowa: 10500 m2
Powierzchnia kondygnacji podziemnej: 4500 m2
Budynek biurowy w sercu przemysłowej Woli sąsiadujący z Muzeum Powstania Warszawskiego. Siedmiopiętrowy budynek biurowo usługowy klasy A+ zlokalizowany na rogu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej wyznacza nowy standard w projektowaniu . Kondygnacje o funkcjonalnym układzie pozwalają w elastyczny sposób kształtować powierzchnię najmu pod różnych klientów. Nowoczesna szklano bazaltowa elewacja jest jednocześnie odważna w swym wyrazie i w wyważony sposób wpisuje się w przemysłowe otoczenie.
Projektując budynek biurowy przy ul. Grzybowskiej mieliśmy świadomość wyjątkowości miejsca, w którym ma stanąć przyszły obiekt. Sąsiedztwo budynku dawnej elektrowni Warszawskiej, jako przykład architektury przemysłowej 20 wieku, mieszczącego obecnie w swych murach Muzeum Powstania Warszawskiego stało się dla nas punktem odniesienia i główną Inspiracją.
Uznaliśmy, iż miejsce to może się stać świadectwem przemijającego czasu, z jednej strony burzliwych historycznych dziejów Warszawy, a z drugiej zmieniającej się i rozwijającej nowoczesnej stolicy w dobie odzyskania pełnej niepodległości po latach 90-tych.
Dialog dwóch budynków z różnych epok o różnych funkcjach, publicznej i usługowej daje szczególną możliwość poznawania Warszawy jako miasta różnorodnego i zmiennego.
Dlatego też budynek nasz nie jest w swoim wyrazie historyzujący, natomiast uzyskał dynamiczną, nowoczesną i lekką formę poprzez kompozycję płaszczyzn szklanych i kamiennych jak i przeplatających się podłużnych pasów stropowych budynku.
Zestawienie dwóch materiałów ciemnego kamienia i szkła pozwoliło na stworzenie budynku nowoczesnego, eleganckiego jak i reprezentacyjnego. Główne wejście do budynku zaplanowaliśmy od ulicy Grzybowskiej w bezpośredniej relacji do głównego wejścia do muzeum.
Mamy nadzieje, iż w dużych płaszczyznach szklanych budynku będą odbijać się charakterystyczne ceglane elewacje budynku tworząc niepowtarzalny dialog i świadectwo dwóch epok w dziejach Warszawy.
Arch. Roman Dziedziejko
Grupa 5 Architekci