Dom Green Line na Warmii zrealizowany według projektu Przemka Olczyka z Mobius Architekci z Warszawy, zdobył Grand Prix w plebiscycie European Property Awards 2019 -2020. International Property Awards to jedna z najważniejszych nagród branży nieruchomości komercyjnych. Ponad 70-osobowe jury profesjonalistów pod przewodnictwem tzw. izby lordów, od przeszło dekady nagradza inwestorów i architektów za najlepsze realizacje architektoniczne z całego świata.
Dom Green Line
Architektura: Przemek Olczyk / Mobius Architekci
Projekt: 2017 / Realizacja: 2019
Powierzchnia: 500 m kw.
Zdjęcia: Paweł Ulatowski
Green Line nagrodzony w Londynie
Europejska gala wręczenia 11. edycji nagród odbyła się 24 października w Royal Lancaster w Londynie. Wśród finalistów Grand Prix otrzymał dom Green Line na Warmii. Tym samym inwestycja znalazła się w prestiżowym gronie najlepszych budynków jednorodzinnych na starym kontynencie.
– To dla mnie duże wyróżnienie. Green Line jest drugim po Edge House projektem nagrodzonym w tym plebiscycie. Dom na Warmii z okazałym programem funkcjonalnym miał w założeniu ginąc w przestrzeni. Kluczowym założeniem, będącym zarazem cechą filozofii naszego studia jest możliwość czerpania radości z obcowania z architekturą nie dominując jednocześnie przestrzeni. Pozwala to inwestorowi mieć ciastko, i na co dzień, jeść ciastko – tłumaczy Przemek Olczyk z Mobius Architekci.
Dom Green Line pozostaje osamotniony w pejzażu, bez sąsiadującej zabudowy, z dala od dróg. Surowość otoczenia skłoniła architekta do zastosowania przejrzystej i czytelnej tektoniki umożliwiając swobodne wpisanie budynku w ukształtowanie działki.
Dzięki temu budynek jednorodzinny mający ponad 500 m kw. nie przytłacza skalą. Z uwagi na mocne wiatry wiejące w tej części pojezierza warmińskiego, w projekcie zastosowano układ atrialny. Parawan przeszklonych ścian stworzył transparentną osłonę przy jednoczesnym zachowaniu ważnych z punktu widzenia użytkowników osi widokowych.
Wewnętrzne atrium wzmocniło poczucie prywatności. W zależności od potrzeby wielkie zasłony można zasuwać i rozsuwać otwierając lub wymykając dziedziniec z przestrzeni.
Narożnikowo przeszklony parter – z uwolnionym planem – otwarty na stronę południowo-zachodnią gwarantuje naturalne doświetlenie podstawowej strefy aktywności mieszkańców.
Układ zabudowy w formie litery „L” powtarza z kolei tradycyjną organizację przestrzeni gospodarstw na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Elewacje – w większości przeszklone – uzupełnione są płytami z aluminium i ceramiką. Całość dopełnia drewniany detal lameli w ścianach szczytowych nawiązujący do szczytów warmińsko-mazurskich chałup ozdabianych często deskami układanymi w rozmaite desenie. Do tradycyjnych wiejskich budynków nawiązuje także uproszczona forma bryły dachu o nachyleniu 45 stopni.
Dach budynku pokryto w większości trawą. Jedynie od strony otwartego atrium umieszczone zostały płyty z betonu. To zabieg estetyczny mający podkreślić nowoczesny charakter budynku.
Z daleka jednak dom całkowicie rozpływa się w dzikim krajobrazie Warmii, maskowany zielonym dachem i wałem ziemnym zyskuje pożądany przez inwestorów, intymny kamuflaż, znikając z pola widzenia. Nie brak jednak miejsc, w których architektura odsłania się organizując przestrzeń według potrzeb jej użytkowników.
POLECAMY: MOBIUS ARCHITEKCI TO PRACOWNIA ZAŁOŻONA PRZEZ PRZEMYSŁAWA OLCZYKA. UWAGĘ BRANŻY I MEDIÓW ZWRÓCIŁY PRZEDE WSZYSTKIM ORYGINALNE PROJEKTY DOMÓW JEDNORODZINNYCH Z OKOLIC KRAKOWA, POZNANIA ORAZ WARSZAWY. PROJEKTY BIURA TO NIE TYLKO NOWOCZESNA ESTETYKA, ALE TAKŻE INNOWACYJNE TECHNOLOGIE DOPRACOWANE W NAJMNIEJSZYM DETALU. STUDIO ZOSTAŁO JUŻ DOSTRZEŻONE ZARÓWNO W KRAJU ORAZ ZA GRANICĄ PRZEZ NAJBARDZIEJ PRESTIŻOWE MAGAZYNY. DZISIAJ ZESPÓŁ WARSZAWSKIEJ PRACOWNI TWORZY ORYGINALNE I WYMAGAJĄCE PROJEKTY DOMÓW JEDNORODZINNYCH, BUDYNKÓW WIELORODZINNYCH, OBIEKTÓW BIUROWYCH, USŁUGOWYCH ORAZ NIETYPOWE PROJEKTY WNĘTRZ.