Pracownia STOPROCENT Architekci przyzwyczaiła nas już do ciekawych koncepcji domów jednorodzinnych. Dom H to projekt domu zlokalizowanego we Wrocławiu. Klient posiadał już opracowany projekt, po wielu przemyśleniach zwrócił się jednak do zespołu warszawskiej pracowni w celu opracowania projektu mniejszego, bardziej odpowiadającego jego aktualnym potrzebom domu. W efekcie, na bazie rygorystycznych zapisów decyzji o warunkach zabudowy, powstał ciekawy koncept domu – zamkniętego od strony ulicy, a otwierającego się na ogród. Interesującym zabiegiem funkcjonalnym i estetycznym są szklane dyle – które zapewniają mieszkańcom intymność, a jednocześnie umożliwiają doświetlenie naturalnym światłem. W połączeniu z eleganckimi materiałami wykończeniowymi, elewacje domu tworzą spójną całość o nowoczesnym wyrazie.
Dom H
Pracownia: STOPROCENT Architekci s.c. Magda Morelewska Przemek Kaczkowski | FB
Zespół projektowy: Przemek Kaczkowski, Magda Morelewska
Współpraca: Aleksandra Wolffgram, Krzysztof Melon Mika
Lokalizacja: Wrocław
Klient: Prywatny
Projekt: 2016
Dom H
Dom H został zaprojektowany w zakolu rzeki Bystrzycy, na obrzeżach Wrocławia, na terenie, który przed wojną znano jako Schmiede field. Narożna działka od północy i wschodu przylega do ulicy, a od strony południowej otwiera się na zadrzewiony ogród i dalej park. Obecnie stoi na niej niewielki dom z lat 70-tych, który klient postanowił rozebrać i postawić na jego miejscu nowy. Co ciekawe, dla tej lokalizacji powstał już wcześniej projekt przewidujący rozległy trzykondygnacyjny budynek z obszernymi garażami w podpiwniczeniu. Klient doszedł jednak do wniosku, że dom jest zbyt duży i drogi i zlecił projektantom ze studia STOPROCENT Architekci opracowanie nowego projektu. Zadaniem architektów z warszawskiej pracowni było zaprojektowanie mniejszego, skromniejszego budynku, który będzie bardziej dopasowany do jego potrzeb. Zrezygnowano z podpiwniczenia, z podwójnego garażu i wszystkich zbędnych powierzchni.
Warunki zabudowy rygorystycznie określały obowiązującą linię zabudowy, w nawiązaniu do budynków sąsiednich, a także maksymalne wysokości i szerokości elewacji od strony obu ulic. Dzięki temu bryła budynku dobrze wpisuje się w skalę ulicy i budynków w pobliżu. Natomiast tak eksponowana lokalizacja i bliskie sąsiedztwo stworzyły wyzwanie projektowe, które polegało na połączeniu otwarcia budynku na światło (szczególnie zachodnie) i zapewnieniu mieszkańcom poczucia intymności. Problem ten rozwiązano przy pomocy ażurowych przegród z dyli szklanych, które doskonale przepuszczają słońce jednocześnie ograniczają wgląd wewnątrz budynku. Takie elementy zastosowano na obu kondygnacjach na elewacji wschodniej i zachodniej.
Funkcjonalnie budynek podzielony jest w układzie horyzontalnym. Nieco większy w obrysie parter mieści część dzienną z salonem, kuchnią i jadalnią oraz część techniczną z pralnią i pojedynczym garażem. Cześć dzienna dużymi przeszkleniami i szerokim tarasem otwiera się na ogród i stronę południową. Kierunki i kąty ścian zewnętrznych parteru odnoszą się bezpośrednio do sąsiadujących ulic i linii zabudowy. Piętro natomiast ma już zupełnie ortogonalny charakter. Dzięki temu ściany są nieco wycofane, a przed oknami tworzą się niewielkie tarasy. Na piętrze przewidziano sypialnie, garderoby i łazienki dla wszystkich domowników. Oba poziomy łączy klatka schodowa doświetlona z góry. Schody, zgodnie z wymaganiami klienta, mają być wygodne w użytkowaniu, a z racji swego położenia w salonie mają mieć również szczególnie dekoracyjny charakter. Zgodnie z założeniami – połączona z ogrodem jednoprzestrzenna część dzienna ma sprzyjać integracji domowników, a położona na piętrze część nocna zapewniać im wygodny i komfortowy wypoczynek.
Z zewnątrz budynek wykończono szarą cegłą i ryflowanymi płytami włókno-cementowymi. Rozległe płaszczyzny bez okien od strony frontu skontrastowano z obszernymi przeszkleniami w części ogrodowej. Dopełnieniem kompozycyjnym i funkcjonalnym elewacji są wspomniane już wyżej, półprzezroczyste ażurowe przegrody.
Polecamy: Malowniczo położony Dom W to jeden z najnowszych projekt pracowni STOPROCENT Architekci. Główną ideą projektantów było stworzenie budynku o wyważonej architekturze, naturalnie wpisującego się w krajobraz. Bryła domu w nowoczesny sposób nawiązuje do archetypu tradycyjnych domów przekrytych stromym dachem.
Zobacz: Malowniczo położony dom w lesie – jeden z najnowszych projektów
pracowni STOPROCENT Architekci!