Dom na Horyzoncie zaprojektowany przez pracownię Jabraarchitects, powstanie w Ślęzie, na granicy pomiędzy zurbanizowaną częścią miejscowości a terenami rolnymi. Swoim przyszłym właścicielom oferuje pełne otwarcie na krajobraz Przedgórza Sudeckiego.
Dom na Horyzoncie
Autor: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski
Powierzchnia: 300 m2
Lokalizacja: Ślęza (Wrocław)
Dom na Horyzoncie
Działka inwestorów o powierzchni ponad 3000 metrów kwadratowych położona jest na końcu miejscowości i całą swoją szerokością zwrócona jest w kierunku otwartej, niezabudowanej przestrzeni. Jej kształt pozwolił wkomponować budynek w takim układzie, że z okien domu praktycznie nie widać sąsiednich zabudowań.
W otoczeniu niejednorodnej estetycznie zabudowy, zaprojektowaliśmy dom, który łączy modernistyczną prostą bryłę z tradycyjną formą stodoły korespondującą z zabudowaniami okolicy – opowiadają autorzy projektu.
Dwukondygnacyjny budynek o powierzchni prawie 300 m2 ma układ horyzontalny. Poszczególne strefy funkcjonalne bezkolizyjnie układają się w wydłużonej bryle parteru, począwszy od budynku gospodarczego, garażu, strefy wejściowej z garderobą po część mieszkalną. Centralną część domu stanowi kuchnia i jadalnia, gdzie głównie toczy się życie rodzinne. Salon zaprojektowano jako część strefy dziennej. Cała ta przestrzeń przeszkleniami otwiera dom na zewnętrzny taras z ekspozycją widokową na Masyw Ślęży. Piętro domu tylko częściowo przekrywa bryłę parteru i kontynuuje horyzontalny układ budynku. Na wyższym poziomie znajduje się główna sypialnia z łazienką i garderobą, dwie dodatkowe sypialnie, łazienka i pralnia.
Architektura budynku to prosta geometria oparta na połączeniu prostopadłościennej horyzontalnej bryły parteru i usytuowanej z przesunięciem bryły piętra. Zestawienie form tworzy nieoczywistą kompozycję, która kształtuje unikalne przestrzenie funkcjonalne we wnętrzach domu i na zewnętrz. Zaprojektowane zadaszenia od strony północnej i południowej dodatkowo definiują i organizują przestrzeń wokół domu, podkreślając poszczególne strefy użytkowe np. wejściową.
Materiały zastosowane na elewacji i dachu to betonowa płytka elewacyjna long Maxberg utrzymana w odcieniach szarości i blacha na rąbek stojący w tonacji zieleni szałwii, które neutralnie wpisują budynek w krajobraz. Lekkości nadają białe płaszczyzny elewacji i duże przeszklenia od strony ogrodu. Lukarna zaprojektowana w głównej sypialni, na południowej ścianie budynku przełamuje horyzontalny układ i stanowi jednocześnie punkt widokowy.