Domy parterowe nie należą do bardzo popularnych w Polsce. Wśród Inwestorów dominuje przeświadczenie, że parter powinien być strefą otwartą, a piętro prywatną. Oczywiście taki podział ma wiele zalet, chociażby energooszczędność i niższe koszty budowy. Z drugiej strony powstaje dość istotna bariera architektoniczna jaką są schody, która zarówno w przypadku osób starszych czy takich o ograniczonej zdolności poruszania się, jak i w przypadku małych dzieci bywa dużym problemem. Dom podłużny zaprojektowany w pracowni Libido Architekci zapewnia jego mieszkańcom nie tylko maksimum prywatności, ale także dostęp do ogrodu i stały kontakt z naturą.
Dom podłużny
Projekt: Libido Architekci
Dom podłużny
Dom podłużny został zaprojektowany na dość wąskiej działce, której kształt jak i układ względem stron świata wymusił podłużny układ budynku. Największym wyzwaniem projektowym okazała się komunikacja, który przy budynku parterowym, który w dodatku jest wąski i długi, rozrasta się do imponujących rozmiarów.
Dzięki licznym przeszkleniom, a także sprytnemu podziałowi funkcjonalnemu udało nam się ukryć część komunikacji w otwartej strefie dziennej, która stanowi centrum domu. Aby podkreślić ważny charakter salonu i jadalni dodatkowo wynieśliśmy strop w tej części domu o ponad 1 metr w stosunku do pozostałych pomieszczeń – opowiadają autorzy projektu z pracowni Libido Architekci.
Strefa prywatna została widocznie wydzielona spoza strefy dziennej, zapewniając domownikom maksimum komfortu. Pokoje starszych dzieci są zwrócone na zachód i mają własny taras oddzielony od tarasu głównego. Podobnie sypialnia rodziców posiada własny taras zwrócony na północ. Tym sposobem każda z sypialni ma dostęp do ogrodu, przy jednoczesnym zachowaniu maksimum prywatności.