Dom WIELOCZŁONOWY powstał z poszukiwania przez projektantów z biura PL.architekci odpowiedzi na szereg zagadnień związanych z usytuowaniem kubatury domu z bogatym programem funkcjonalnym na działce gęsto porośniętej wysokimi sosnami. Jak zlokalizować budynek, by nie był przeskalowany i dominujący? W jaki sposób zapewnić bardzo dobre doświetlenie wnętrz w zacienionym drzewami środowisku? Jak otworzyć wnętrza na las przy zachowaniu intymności i przytulności dla mieszkańców? I jak znaleźć miejsce na wyeksponowanie obrazów i mebli – antyków, by nie sprawiały wrażenia przypadkowo wstawionych? Rozwiązanie okazało się bardzo proste.
Główny trzon domu stanowi część salonowo – jadalniana z wewnętrznym patio, z komunikacją i garażem. Do niego zostały doklejone kolejne moduły użytkowe – CZŁONY: moduł kuchenny, moduły dziecięce, moduł rodziców oraz moduł SPA z pokojem gościnnym. W piwnicy zlokalizowano winiarnię i kuchnię do zapraw…a na piętrze – w module salonowym – gabinet.
Dom Wieloczłonowy
Projekt: PL.architekci
Zespół: Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka – Bajon, Bartosz Stanek
Konstrukcja: Mikołaj Kujath, BSD Jacek Kryske
Powierzchnia zabudowy: 576 m2
Powierzchnia użytkowa: 480 m2
Zdjęcia: Piotr Krajewski | FB
Dom Wieloczłonowy
Główny trzon domu stanowi część salonowo – jadalniana z wewnętrznym patio, z komunikacją i garażem. Do niego zostały doklejone kolejne moduły użytkowe – CZŁONY: moduł kuchenny, moduły dziecięce, moduł rodziców oraz moduł SPA z pokojem gościnnym. W piwnicy zlokalizowano winiarnię i kuchnię do zapraw… a na piętrze – w module salonowym – gabinet.
Dom został zaprojektowany dla 5-osobowej rodziny. Bogaty program funkcjonalny domu, zgodnie z założeniami inwestorów, miały tworzyć: cześć dzienna z rozłożystą kanapą i z dużą jadalnią (inwestorzy mają liczną rodzinę i lubią zapraszać do siebie gości), duża kuchnia ze stołem oraz kuchnia brudna, każde z dzieci miało mieć swoją garderobę i małą łazienkę, a sypialnia małżeńska miała posiadać przynależny pokój kąpielowy i garderobę. W budynku ponadto miały znaleźć się gabinet oraz strefa fitness z saunami i pokojem gościnnym. W piwnicy natomiast inwestorzy marzyli o winiarni oraz kolejnej kuchni na kiszonki.
Projektując dom od początku szukaliśmy odpowiednich miejsc na liczne obrazy czy meble – pamiątki rodzinne… a nawet okno skrzynkowe uchowane z jednego z domów – mówią autorzy projektu z pracowni PL.architekci.
Każdy z prostokątnych członów został przykryty dwuspadowym asymetrycznym dachem (wymóg spadzistych dachów wynikał z zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego) zakończonym świetlikiem.
Dach i jego forma są więc nie tylko wymogiem formalnym, ale jednoczenie rozwiązały problem: stały się tubą rozświetlającą wnętrze każdego członu przez cały dzień nie podlegając zacienieniu przez korony drzew. Sam układ dachów został zresztą tak dopasowany, by wpuszczać jak najwięcej i najdłużej światło słoneczne na powstałe dziedzińce. Różnostronne ich rozłożenie rozbija dodatkowo bryłę budynku – zmniejszając jego skalę. Powstałe miedzy kolejnymi członami pół–dziedzińce dodają intymności i domowości – zapewniając doskonały kontakt wnętrza z zewnętrzem – kontynuują architekci.
Niemal wszystkie ściany zostały obłożone specjalnie zaprojektowaną do tego domu płytką betonową: jej różnorodna i chropowata forma została ułożona niczym łuski nachodzące jedna na drugą. Z jednej strony chronią elewacje przed szybkim niszczeniem w leśnym klimacie a z drugiej są pięknym tłem do gry cieni padających z pobliskich drzew.
Dom nie jest tu tylko budynkiem – żyje w symbiozie z domownikami, ich rytmem dnia, tradycją rodzinną, zmieniającą się przyrodą i wpadającym światłem. Architektura stała się żywa – dodają autorzy nietypowego projektu.
Projekt zdobył Nagrodę Architektoniczną Województwa Wielkopolskiego NAWW 2023 w kategorii „Dom Jednorodzinny”, reprezentował Polskę na wystawie „V4 Domy Jednorodzinne w krajach Grupy Wyszehradzkiej” oraz był nominowany przez SARP w XVII edycji konkursu Polski Cement w Architekturze.