Ten dom jest kontynuacją opracowanej w BXB studio idei Małopolskiej Chaty Podcieniowej. Horyzontalny parter domu o delikatnie wklęsłej fasadzie zapewnia domownikom prywatność i schronienie przed sąsiadującymi domami zlokalizowanymi na tej samej, określonej w planie miejscowym nieprzekraczalnej linii zabudowy. Jednoczenie tak uformowana linia frontalna zapewnia szeroką perspektywę widokową na las zlokalizowany naprzeciwko.
Kolejnym atutem tak uformowanej elewacji jest wygenerowanie ekranu akustycznego, który redukuje dźwięki dobiegające od sąsiednich domów, a przy tym wzmacnia i koncentruje w przestrzeni tarasu dźwięki natury dobiegające z lasu. Układ konstrukcyjny parteru, jak również zewnętrzne lamele, nawiązują do struktury lasu. Rozczłonkowane filary nośne łączą się stylistycznie z fasadą formując wnętrze optycznie wolne od układu nośnego.
Nałożona na parter bryła piętra dzięki unikalnej konstrukcji nośnej posiada podcień wysunięty na odległość aż 4 metrów, który tworzy zadaszoną strefę lewitującego nad gruntem tarasu. Podcieniowe schody tarasu przebijając szklaną, wygiętą taflę subtelnie dzielą wnętrze oraz zewnętrzny taras na dwie odrębne strefy.
Podcieniowy Dom Audio-Widokowy
Projekt: BXB studio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Bartłomiej Szewczyk, Urszula Furmanik, Bartłomiej Mierczak, Magdalena Fuchs, Justyna Duszyńska-Krawczyk
Grafiki i fotografie: BXB studio
Powierzchnia: ok. 290 m2
Zdjęcia z budowy