Budynek mieszkalny Braniborska 44 we Wrocławiu tworzy zamknięty kwartał zabudowy z wewnętrznym dziedzińcem wypełnionym zielenią. Zgrabną tektonikę budynku uzyskano poprzez zastosowanie charakterystycznych wycięć bryły oraz rozróżnienie fasad zewnętrznych i wewnętrznych wycofując loggie na elewacjach zewnętrznych i wysuwając balkony od strony patia. Szlachetny i elegancki wygląd budynku architekci z pracowni Arch_it uzyskali poprzez zastosowanie starannie dobranych materiałów, wśród których ważną rolę pełnią trójwymiarowe metalowe kasetony w kolorze złotym podkreślające portal wejściowy.
Budynek mieszkalny BRANIBORSKA 44-52
Lokalizacja: Wrocław, ul. Braniborska 44-52
Inwestor : Activ Investment Sp. z o.o.
Projekt: Arch_it | Piotr Zybura
Projektanci: Piotr Zybura (główny projektant), Marta Bazan, Urszula Odulińska, Anna Sobiech, Paweł Floryn, Rebeka Czaja, Agnieszka Orzęcka, Agnieszka Gałwiaczek
Projektanci branżowi: SP STRUKTURA, JANURA, BSPROJEKT, LEAF PROJECT STUDIO
Zdjęcia: Mateusz Olczyk, Maciej Lulko
Elegancki kwartał mieszkalny z zielonym dziedzińcem we Wrocławiu
Zespół kwartałowej zabudowy mieszkalnej wielorodzinnej Braniborska 44 zlokalizowany jest w obszarze poprzemysłowym w pobliżu centrum Wrocławia. W celu odtworzenia śródmiejskiej tkanki budynek zaprojektowano w formie zamkniętego układu, z wewnętrznym wyniesionym dziedzińcem. W kondygnacji parteru zlokalizowano lokale usługowe, na kondygnacji podziemnej i częściowo na kondygnacji parteru znajdują się także parkingi wbudowane. Pozostałe piętra (1-7) zajmują mieszkania o zróżnicowanej strukturze.
Bryłę ukształtowano poprzez zastosowanie charakterystycznych wycięć na górnych kondygnacjach oraz konsekwentną kompozycję okien i loggi w układzie szachownicowym, której odpowiada podobny układ okien i balkonów na fasadach patio. Na etapie koncepcji opracowano wiele wersji bryły oraz sporządzono liczne modele urbanistyczne (w tym także kilka modeli z popularnych klocków LEGO, które doskonale sprawdziły się w relacjach z Inwestorem).
Dla odcięcia mieszkańców od miejskiego zgiełku zaprojektowano wspólny, kameralny dziedziniec wyniesiony o kondygnację ponad poziom ulicy. Przewidziano na nim strefę rekreacyjno-wypoczynkową oraz bogatą zieleń – krzewy, łąki kwietne, drzewa na gruncie rodzimym, donice wokół prywatnych ogródków oraz stelaże pod pnącza zielonej ściany. Poziom patio łączą z ulicą reprezentacyjne schody oraz hol wejściowy, których ściany wykończono przestrzennymi metalowymi kasetonami w kolorze złota. Dodatkowe tarasy dostępne dla wszystkich mieszkańców zlokalizowano w lokalnych wycięciach bryły.
Ze względu na monolityczny charakter bryły zdecydowano się na minimalistyczną, elegancką paletę kolorów i ograniczoną ilość materiałów. Północna cześć budynku jest wykończona mineralną płytką klinkierową w odcieniach szarości, zaś część południowa oraz wnętrze dziedzińca białym tynkiem gładkim.
Strefa wejściowa ze złotych przestrzennych kasetonów stanowi charakterystyczny i rozpoznawalny element budynku. Pomimo, iż pomysł na zastosowanie złotego wykończenia powstał nieco przypadkowo, jako jedna z wielu wersji koncepcji architektonicznej, to znalazł uznanie Inwestora, a następnie spodobał się nam. Cały projekt wymagał wiele pracy, ale właśnie temu konkretnemu rozwiązaniu poświęciliśmy najprawdopodobniej najwięcej uwagi, aby uzyskać efekt identyczny z wizualizacjami. Poszukiwania materiału i technologii, niezliczona ilość próbek w biurze, mock-upy elewacji i długie, nerwowe dyskusje z wykonawcami, pozwoliły zrealizować tę strefę, jak i cały budynek, w sposób znacznie wykraczający ponad standardowe rozwiązania – opowiadają autorzy projektu.