Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej hali widowiskowo-sportowej w Radomiu wraz z zagospodarowaniem terenu
Projekt konkursowy
Projekt konkursowy: Grupa 5 Architekci sp. z o. o. + GGP Architekci
Data: Lipiec 2012
Lokalizacja: Radom
Zespół autorski:
Grupa 5 Architekci sp. z o. o.
www.grupa5.com.pl
GGP Architekci
Piotr Guzik Architekt, Andrzej Gomułka Architekt
www.ggp-architekci.pl
Opis zagospodarowania i jego otoczenia:
Przestrzeń publiczna przed budynkami
Od strony ulicy Andrzeja Struga, przed głównym wejściem do każdego z dwóch planowanych obiektów (hali sportowo – widowiskowej i budowanego w dwóch fazach stadionu), stanowiących oddzielne etapy inwestycji, zaprojektowano połączone ze sobą dwa ogólnodostępne publiczne place. Przestrzenie placów ograniczone są budynkami, szpalerami drzew i pochyłymi płaszczyznami trawników oraz częściowo przyległymi ulicami. Każda z tych publicznych przestrzeni może być miejscem miejskich wydarzeń. Na placach można zaaranżować wystawę na świeżym powietrzu, można jeździć na deskorolce, spotykać się ze znajomymi, bawić się tryskającą z posadzki fontanną, wspinać się na okazyjnie zainstalowaną tu ściankę wspinaczkową, na trawnikach można leżeć obserwując to, co dzieje się wokół. Z przestrzeni placów można dostać się pieszo zieloną rampą na ogólnodostępny taras z restauracją, z którego, ponad istniejącymi boiskami treningowymi, otwiera się widok na miasto.
Miejsca postojowe dla samochodów
Parking dla samochodów zlokalizowano za budynkami 62 miejsca, 6 dla autobusów oraz na kondygnacji podziemne 265 miejsc oraz 10 dla niepełnosprawnych oraz 18 dla strefy VIP (jedynie przy planowanym stadionie zaprojektowano nieliczne miejsca postojowe dla samochodów i parking dla autokarów). Dodatkowo przestrzeń przed przyszłym stadionem jest przewidziana jako plac z możliwością wykorzystania na parking. Na poziomie kondygnacji podziemnej można połączyć w przyszłości halę sportową ze stadionem.
Trakt pieszo – jezdny, droga pożarowa
Z parkingu zlokalizowanego na tyłach można dostać się na reprezentacyjne place wejściowe traktem pieszo – jezdnym przebiegającym między planowanymi budynkami, który spełnia równocześnie rolę drogi pożarowej oraz drogi zapleczowej (m.in. dla zawodników przyjeżdżających na rozgrywki sportowe). Przestrzeń ta – stanowiąca naturalne przedłużenie obu placów otwiera się na tereny boisk treningowych, z którymi w przyszłości może być powiązana.
Powiązanie przestrzeni zewnętrznych z budynkiem hali sportowo – widowiskowej
Ważnym elementem pozwalającym na wzmocnienie powiązań budynku projektowanej hali z otoczeniem jest zieleń. Wspinając się z placu na dach niższej części hali pozwala zatrzeć granice pomiędzy budynkiem i przestrzenią wokół niego. Z tych samych powodów posadzkę placu z zachowaniem jej kolorystyki, podziału oraz rodzaju materiału wprowadzono do wnętrza hali.
Mała architektura, kolorystyka planowanych budynków
Elementy małej architektury obu placów zostały ukształtowane za pomocą pochyłych płaszczyzn porośniętych zielenią (pod którymi zmieścić się mogą np. pomieszczenia dla osób dozorujących planowane obiekty). Fragmenty tych brył zostały wykończone analogicznie do zaakcentowanych w taki sam sposób podcięć głównej bryły hali. Pochyłe bryły na placu mają z jednej strony nawiązać do architektury hali, z drugiej – pozwolić osłonić przestrzeń placu od ulicy Andrzeja Struga. W tym celu ich wyższe i bardziej strome burty zostały umieszczone właśnie od strony wspomnianej ulicy. Natomiast ich łagodnie pochylone powierzchnie w stronę głównego wejścia hali mają na celu w amfiteatralny sposób ukierunkować powierzchnię placu w stronę głównego holu hali.
W celu ujednolicenia rozwiązań formalnych kształtujących bryłę hali, elementów aranżacji placu oraz masywu stadionu użyto do ukształtowania ich architektury tych samych rozwiązań materiałowych i kolorystycznych. Z tego powodu dolna część korony stadionu, w której sytuowane są główne wejścia do jego wnętrza uformowana została w kształcie zielonego masywnego cokołu. Jego fragmenty zostały ukształtowane w sposób analogiczny do elementów małej architektury placu. Pozwoliło to domknąć przestrzeń placu oraz powiązać ze sobą wszystkie elementy architektury hali, stadionu i placu.
Pośrednim efektem uzyskanym dzięki powyższym zabiegom jest uzyskanie wrażenia sugerującego, że zarówno wysunięta niższa część hali z rampą prowadzącą na taras restauracji jak i elementy małej architektury placu są fragmentami jednej bryły porozsuwanej i rozsypanej po powierzchni placu.
Budynek hali sportowo – widowiskowej:
Skala budynku i jego relacja z otoczeniem
Głównym założeniem mającym wpływ na kształt budynku hali oraz jego otoczenia było uzyskanie wrażenia przenikania się przestrzeni publicznej (plac), pół publicznej (rampa, taras restauracji) i wnętrza budynku hali (hol, restauracja, przestrzenie publiczne) oraz zniwelowanie skali budynku poprzez obniżenie go do dwóch kondygnacji od strony ulicy Stanisława Zbrowskiego i od strony przyległego na tyłach parkingu.
Generalny podział funkcjonalny
Zaprojektowany budynek składa się z dwóch zasadniczych bloków funkcjonalnych: wyeksponowanej w przestrzeni miejskiej hali sportowo – widowiskowej z zapleczem i usługami oraz zlokalizowanej od strony zewnętrznego parkingu części komercyjnej z salą treningową, sauną, gabinetami odnowy biologicznej, siłownią i restauracją.
Przyległa do zewnętrznego tarasu restauracja, zaprojektowana w części komercyjnej budynku, może być dostępna zarówno dla osób bezpośrednio użytkujących obiekt, jak i dla ludzi z zewnątrz. Pomieszczenia klubowe i biura zlokalizowano od strony placu bezpośrednio nad holem wejściowym.
Hala sportowo – widowiskowa
Główne wejście do zaprojektowanej hali znajduje się od strony publicznego placu. Stąd uczestnicy wydarzeń sportowych i widowisk dostają się do obszernego holu skąd kierowani są do klatek schodowych prowadzących na obejścia zlokalizowane wokół trybun. Do holu wejściowego, od strony ulicy Stanisława Zbrowskiego, przylega obszerne foyer z przyległymi kawiarniami, które dodatkowo może być wykorzystywane w celach wystawienniczych.
Widownia znajduje się z wszystkich – czterech stron hali sportowo – widowiskowej. Zaprojektowano dwa poziomy stałych trybun (z lożami dla VIP i pomieszczeniami dla komentatorów sportowych pomiędzy trybunami) oraz jeden, najniższy poziom trybun rozsuwanych. Wnętrze hali sportowej doświetlone jest pasami okien zlokalizowanych ponad trybunami. Wklęsła geometria sufitu hali podyktowana jest potrzebami akustycznymi.
Kolorystyka obiektu
Projektowany obiekt, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz posiada chłodną stonowaną kolorystykę delikatnie skontrastowaną z cieplejszymi fragmentami budynku w miejscach dla niego kluczowych – takich jak np. reprezentacyjny hol wejściowy.