Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej hali widowiskowo-sportowej w Radomiu wraz z zagospodarowaniem terenu
Projekt konkursowy
Projekt konkursowy: Wojciech Gęsiak Studio Architektoniczne
Data: Lipiec 2012
Lokalizacja: Radom
Zespół autorski:
arch. Wojciech Gęsiak, arch. Szymon Bochenek, arch. Magdalena Dulęba, arch. Piotr Jawornik, arch. Anna Tłuczkiewicz
Projekt hali widowiskowo-sportowej w Radomiu
Opis ogólny.
Podstawowym założeniem projektu koncepcyjnego, było takie zlokalizowanie obiektu hali sportowo-widowiskowej, by w przyszłości umożliwić przebudowę istniejącego stadionu piłkarskiego do wymaganych 16 000 widzów.
Hala została tak zaprojektowana, by wpisywać się w istniejący kontekst i mogła funkcjonować jako samodzielnie istniejący obiekt zanim stadion nie zostanie rozbudowany. Zadbano także o to, by obiekt wpisał się w panoramę miasta, a przez swą charakterystyczną bryłę zaistniał jako jego nowa ikona.
Projektując halę zastosowaliśmy trzy priorytety:
1) Arena otoczona kielichem widowni musi stwarzać atmosferę wielkiego widowiska,
2) Układ funkcjonalny i konstrukcyjny – prosty i czytelny,
3) Lokalizacja hali na jednym ze wzgórz Radomia wymaga obiektu charakterystycznego w panoramie miasta
Układ funkcjonalno-przestrzenny.
Wokół areny i widowni w trzech kondygnacjach rozwiązano całą funkcję obiektu. Na parterze zaprojektowano dwa hole wejściowe z szatniami i sanitariatami oraz hol dla zespołu Skybox-ów od strony południowej i wschodniej. Od strony zachodniej zaprojektowano dwa hole wejściowe: pierwszy dla VIP i prasy, a drugi dla sportowców oraz całe zaplecze szatniowo-sanitarne i salę rozgrzewkową.
Na pierwszym piętrze od strony południowej i północnej zlokalizowano centrum prasowo – konferencyjne, przylegające bezpośrednio do zespołu VIP z jednej strony i zespołu Skybox-ów z drugiej strony. W części zachodnio-północnej zlokalizowano administrację, pomieszczenia klubowe, bar dla sportowców i zespół odnowy biologicznej.
Drugie piętro zostało przeznaczone dla widzów, z wejściami na trybuny, sanitariatami i punktami gastronomicznymi. Na to piętro prowadzą trzy zespoły klatek schodowych i trzy windy, prowadzące wprost z holi wejściowych. Ewakuację zapewniają cztery zespoły pożarowych klatek schodowych.
Pod obiektem hali zaprojektowano jednokondygnacyjny parking podziemny dla 193 samochodów osobowych z wydzielonym wjazdem od ulicy Zbrowskiego.
Konstrukcja obiektów kubaturowych oraz trybun hali żelbetowa monolityczna. Konstrukcja zadaszenia hali w postaci stalowej przestrzennej struktury łukowej, częściowo podwieszonej do zewnętrznego kratowego łuku stalowego. Całość przekrycia jest niezależna i wolno-stojąca, połączona z budynkiem systemem cięgno- podpór, w związku z tym można ją wykonać niezależnie od innych robót budowlanych.
Widownia mieści 5 092 widzów, w tym 1052 miejsca na trybunach rozsuwanych. W ramach widowni przewidziano 200 miejsc dla VIP, 200 miejsc w Skybox-ach oraz 113 miejsc dla prasy.
Układ komunikacyjny.
Obsługę komunikacyjną oparto o istniejący układ ulic: Zbrowskiego i Struga. Zaprojektowano dwa wjazdy na teren połączone wewnętrzną drogą pożarową, która w przyszłości będzie stanowić drogę pożarową dla przebudowanego stadionu piłkarskiego.
Koncepcja zagospodarowania terenu uwzględnia połączenie dróg wewnętrznych projektowanej hali i przebudowywanego stadionu w jedną spójną całość, opartą na sześciu wjazdach: jednego z ulicy Zbrowskiego, dwóch z ulicy Struga, dwóch z ulicy Jordana oraz jednego z ulicy 11 Listopada poprzez projektowaną drogę wewnętrzną wzdłuż istniejących boisk treningowych.
Miejsca parkingowe.
Łącznie dla obiektu hali zaprojektowano 334 miejsca parkingowe, w tym: 193 w parkingu podziemnym, 129 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych na terenie wokół hali od strony zachodniej i północnej oraz 12 miejsc dla autokarów.
Dane powierzchniowo-kubaturowe.
Powierzchnia netto hali sportowo-widowiskowej: 13 694 m²
w tym powierzchnia komercyjna: 1 508 m²
Parking podziemny pod halą: 6 105 m²
Razem powierzchnia netto obiektu: 19 799 m²
Kubatura brutto obiektu: 108 000 m³
Rozwiązania instalacyjne oraz charakterystyka energetyczna dla obiektu hali:
Budynek będzie wykonany w technologii energooszczędnej. Zastosowanie materiałów o wysokich parametrach izolacyjności oraz ekonomicznych rozwiązań instalacyjnych zminimalizuje ryzyko przegrzania budynku oraz zapewni zużywanie ciepła, chłodu i energii elektrycznej na racjonalnie niskim poziomie.
Aby utrzymać stan komfortu cieplnego w budynku zastosuje się następujące systemy instalacyjne, spełniające funkcje:
a) ogrzewania budynku w oparciu o źródło w postaci pomp ciepła solanka-woda z wymiennikiem gruntowym pionowym, wytwarzającą wodę grzewczą i wodę lodową. Ogrzewanie realizowane będzie częściowo przez układ wentylacji mechanicznej i aparatów grzewczo wentylacyjnych (hala główna), a częściowo przez układ ogrzewania grzejnikowego i podłogowego (zaplecze hali). System pomp ciepła wykorzystywany będzie jednocześnie do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Osiągalna temperatura ciepłej wody w zasobnikach wynosiła będzie do 50 ºC. W celu podwyższenia do wymaganej temperatury lub okresowego przegrzania ciepłej wody przewiduje się montaż dodatkowych grzałek elektrycznych wbudowanych w zasobniki. Zastosowanie pomp ciepła w w/w zakresie, da możliwość całkowitej rezygnacji z systemu kolektorów słonecznych nie mających uzasadnienia techniczno-ekonomicznego w tego rodzaju obiektach,
b) wentylacji mechanicznej opartej na centralach wentylacyjnych z rekuperatorami, pozwalającymi na odzysk ciepła i chłodu sięgający nawet 90 %. Rozprowadzenie powietrza odbywać się będzie poprzez sieć kanałów wentylacyjnych wyposażonych w dysze nawiewne (hala) oraz nawiewniki wirowe (zaplecze). Oprócz funkcji podstawowej (wymiana powietrza), układ wentylacji mechanicznej pełnił będzie także częściowo funkcję ogrzewania i chłodzenia,
c) chłodzenia budynku opartym na wodzie lodowej uzyskanej z pomp ciepła. Układ pomp ciepła, poza sezonem grzewczym będzie wykorzystany jako centrala wody chłodniczej bez udziału pracy sprężarek a od obciążenia cieplnego budynku, wymagającego temperatury wody lodowej poniżej 14ºC, jako wytwornica wody lodowej, gdzie „dolne źródło ciepła” (wymiennik gruntowy pionowy – sondy ziemne) wykorzystane będzie jako odbiornik ciepła. Zastosowanie pomp ciepła do produkcji chłodu powoduje, że nadmiar ciepła skierowany zostanie poprzez wymiennik do ziemi. Pożądanym efektem takiego rozwiązania jest ogrzewanie gruntu w okolicy sond co polepsza efektywność wymiennika dla celów grzewczych.
Zastosowany skorelowany układ: chłodzenie – grzanie – wentylacja, zapewni znaczne oszczędności w eksploatacji obiektu oraz pozwoli zakwalifikować budynek do rzędu przedsięwzięć energooszczędnych wykorzystujących energię ze źródeł odnawialnych, umożliwiając pozyskanie dofinansowania ze środków państwowych.