Projekt Hilltop House pracowni mode:lina™ to efekt realizacji marzeń inwestorów, dla których miłość do gór, sportów zimowych i samochodów stanowiła tutaj równie ważny punkt odniesienia, co ogromna waga poszukiwania oryginalnych rozwiązań architektonicznych. Stojąca w sąsiedztwie lasu nowoczesna stodoła otulona z trzech stron zielonym pagórkiem stała się dla nich naturalnym azylem w jednej z podpoznańskich sypialni.
Dom na górce
Projekt: mode:lina™
Zespół projektowy: Paweł Garus, Jerzy Woźniak, Anna Kazecka-Włodarczyk
Zdjęcia: Patryk Lewiński
Projekt budowlany: PRACOWNIA POZNAŃ-PROJEKT
Ewa Pawlicka-Garus, Lidia Jeżak, Beata Czarnocka
JACEK SIKORA, PAWEŁ MAJCHRZAK, MACIEJ OLSZANOWSKI
Dom na górce
Ponieważ pasja właścicieli do motoryzacji wyraża się między innymi w tuningu, jedną z wielu wytycznych projektowych był garaż na 3 auta z podnośnikiem samochodowym. Realizacja tej prośby została w projekcie sprzęgnięta z architektoniczną sugestią górskiego krajobrazu – w ten sposób powstała zielona górka przykrywająca rozległy garaż, części techniczne domu oraz biuro. Na szczycie zielonego pagórka stanęła z kolei główna sypialnia zaprojektowana w formie małej chatki górskiej, z której bezpośrednio można wyjść na stok.
Projektanci z mode:lina połączyli proste, geometryczne formy z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno i beton, wpisując budynek w żywy dialog z otaczającą zielenią. Elementy drewniane przeplatają się tutaj z ciemną blachą oraz dużymi, przeszklonymi powierzchniami, które wpuszczają do wnętrza dużo światła.
Koncepcja domu jest nie tylko przykładem nietypowej architektury, ale również potwierdzeniem, że dom może być jednocześnie miejscem, które spełnia marzenia i pasje, a także funkcjonalnym i wygodnym miejscem do życia – mówi Paweł Garus, główny projektant domu oraz współzałożyciel pracowni mode:lina.
Jasne, przestronne pomieszczenia domu są bardzo dobrze doświetlone, wysokie skosy ścian oraz wychodząca na salon antresola dodają im przestrzeni i oddechu. Przy ograniczonej i jednocześnie organicznej palecie kolorów wykorzystanych do aranżacji wnętrz, naturalne światło i plamy słońca na betonowych podłogach stają się wyjątkowym detalem tworzącym azylowy klimat miejsca. W salonie dominują drewniane i betonowe elementy, które dodają wnętrzu elegancji i surowego charakteru, a jednocześnie ich przemyślana funkcjonalność pozwala cieszyć się dobrze zaprojektowanym miejscem codziennego życia.
Całe wnętrze wypełniła gra jasnych neutralnych kolorów, połączonych z naturalnym drewnem w formie pionowych paneli pnących się po ścianach oraz prowadzących na piętro lekkich schodów, z kolei wykorzystane w pomieszczeniach stonowane szarości w różnych odcieniach oferują doskonałe tło do wyciszenia i relaksu. Harmonijnym uzupełnieniem wnętrza jest wlewający się do salonu przez wielkie okna, ogród z lasem.