W podwarszawskim Józefowie powstał dom Catamaran House projektu pracowni JABRAARCHITECTS. Forma budynku inspirowana jest kształtem statków. Nadwiślańska działka, na której powstanie dom ma kształt zbliżony do kwadratu i niezbyt dużą powierzchnię 1300 m2. Swój szczególny urok zawdzięcza jednak drzewom, które intensywnie porastają frontową część działki oraz okolice.
Catamaran House
Autor: JABRAARCHITECTS Tomasz Zaleski
Projekt: 2016 / Realizacja: 2018
Produkcja TVN Discowery: „ Wyjątkowe Domy”2020.
Catamaran House
Krajobraz urbanistyczny samego Józefowa jest stosunkowo zróżnicowany i niestety trudno odnaleźć w nim kontekst. W mieście przeważa typowa zabudowa jednorodzinna o charakterze podmiejskim, ale nie brakuje też zabudowy willowej, rezydencjonalnej i budynków nowoczesnych, których w ostatnim czasie powstaje coraz więcej. Trudno więc o inspirację oraz odniesienie dla projektanta w tak różnorodnym otoczeniu architektonicznym.
Natomiast założenia i oczekiwania inwestorów były jasne i klarowne. Chcieli zamieszkać w nowoczesnym, komfortowym pod względem funkcjonalnym domu uszytym dokładnie na ich miarę – domu, który będzie ich prywatną enklawą ale również miejscem ich pracy, a pod względem estetycznym będzie wyrazem ich podróżniczych pasji. Chcieli maksymalnie wykorzystać walory działki i „poczuć” jej klimat w ich przyszłym domu. Jako że inwestorzy zawodowo związani są z branżą wnętrzarską ich wytyczne między innymi w zakresie rodzaju i metrażu pomieszczeń oraz ich konfiguracji były bardzo dokładne i szczegółowe.
Wychodząc na przeciw inwestorom zaprojektowaliśmy nowoczesny dwukondygnacyjny dom z płaskim dachem, którego białe elewacje wyłaniają się zza zielonej kurtyny drzew rosnących w części frontowej działki. Dom docelowo został zaprojektowany dla rodziny z dzieckiem, a w jego części parterowej przewidziano sporą przestrzeń na biuro i showroom na potrzeby działalności prowadzonej przez inwestorów. Rzut budynku został tak zaprojektowany, żeby uzyskać maksymalną prywatność dla części mieszkalnej i w miarę możliwości oddzielić funkcje mieszkalną i usługową – opowiadają autorzy projektu z pracowni JABRAARCHITECTS.
Całą bryłę budynku w parterze oparto na rzucie litery T z wyraźnym zaznaczeniem stref wejściowej, usługowej i mieszkalnej. Piętro ma zdecydowanie mniejszą powierzchnię i tylko częściowo pokrywa rzut parteru, dzięki czemu z pomieszczeń na piętrze zaplanowano wyjścia na tarasy z widokiem na drzewa.
Powierzchnia mieszkalna nieco ponad 350 m2 obejmuje w kondygnacji parteru kuchnię, salon i jadalnię, garderobę, wc, pomieszczenia techniczne, garaż dwustanowiskowy oraz biuro i showroom. Salon, kuchnia i jadalnia zostały zorganizowane na jednej dużej przestrzeni, która szerokim panoramicznym przeszkleniem otwiera całą strefę dzienną na zewnętrzny, dostępny wyłącznie dla mieszkańców taras i ogród. Od wschodu doświetla ją przeszklone patio. Na piętrze budynku znajduje się główna sypialnia z wyjściem na taras, garderoba, siłownia również z wyjściem na taras, sypialnia dla dziecka i duża łazienka z widokiem z poziomu wanny na drzewa. Wszystkie zaprojektowane pomieszczenia są przestronne, dobrze doświetlone i tak rozmieszczone w budynku, że nie kolidują z częścią biurową zaprojektowaną w zachodnim jego skrzydle, z osobnym wejściem bezpośrednio od strony frontowej. Poszczególne pomieszczenia mieszkalne tak zorganizowano, żeby stworzyć maksimum komfortu dla mieszkańców szczególnie pod względem kontaktu z naturą – bujnymi drzewami i ogrodem. Stąd właśnie duże przeszklenia i tarasy na piętrze.
Rozwiązania geometryczne bryły oraz elewacje budynku nawiązują do inspiracji zaczerpniętej z tematyki jachtów. Te inspiracje przeniesione zostały wprost z zainteresowań inwestorów, których pasją są podróże po morzu śródziemnym.
Biały kolor elewacji kontrastuje z ciemnymi płaszczyznami wykończonymi w płycie z kwarcytu i efektownie prezentuje się w otoczeniu zieleni. Natomiast dzięki skosom na białych poziomych płaszczyznach dachów nad parterem i nad piętrem bryła budynku nabiera dynamicznego charakteru przypominając katamaran. Zwartej, prostej bryle budynku lekkości nadają duże przeszklenia.