Granat, butelkowa zieleń, a może głęboka czerwień? Paleta odcieni farb na ściany jest nieograniczona. Na popularności zyskują intensywne i ciemne kolory. Dla niektórych osób problematyczne staje się jednak połączenie ich z odpowiednimi drzwiami. Czym się kierować przy wyborze? Poznaj 5 różnych zasad aranżacji, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.
Zasada nr 1 – kontrast, czyli ciemne ściany i jasne drzwi
Podczas doboru drzwi wewnętrznych do ciemnych ścian możesz kierować się zasadą kontrastu. Skrzydła drzwiowe w jasnych kolorach w otoczeniu mocnych barw skupiają na sobie całą uwagę. Dlatego pamiętaj, by ich wygląd był harmonijnie dopasowany do stylu aranżacji wnętrza. Zwróć uwagę nie tylko na ich kolor, ale również na wykończenie. Na tle ciemnych ścian lepiej prezentują się drzwi matowe. Idealnie byłoby, gdyby nawiązywały do konkretnego klimatu wnętrz. Wyobraź sobie kaszmirowe drzwi w pokoju z granatowymi ścianami. Takie zestawienie to uosobienie marynistycznego stylu.
Zasada nr 2 – spójność, czyli taki sam kolor drzwi i ścian
Jeśli to możliwe, zamontuj drzwi tego samego koloru co ściany. Na rynku dostępne są skrzydła wewnętrzne w odcieniach szarości, granatu i zieleni. Nawet jeśli odcień gotowych drzwi nie będzie identyczny z wybraną farbą, ważne jest, aby tonacja była jednakowa. Dzięki temu drzwi i ściany staną się niemal jednością. Jeżeli zależy Ci na wyjątkowej spójności, wybierz model drzwi wewnętrznych, które można malować farbą lub tapetować. W ofercie DRE dostępne są skrzydła Sara Eco 2, które doskonale nadają się do pomalowania dowolnym odcieniem farby ściennej. Wówczas drzwi staną się znacznie bardziej dyskretne, a co za tym idzie, otoczenie będzie bardziej monochromatyczne, z mniejszą ilością bodźców rozpraszających uwagę.
Zasada nr 3 – dopasowanie, czyli kolorystyczne połączenie drzwi z podłogą
Jeżeli nie chcesz dopasowywać koloru drzwi do farby na ścianie, postaw na zharmonizowanie ich z podłogą. Jeśli wybierzesz szare płytki lub panele, bez problemu znajdziesz skrzydła drzwiowe utrzymane w tej samej kolorystyce. Gdy podłoga ma fakturę i wygląd drewna, nawet jeśli jest wykonana z materiałów jedynie imitujących jego wygląd (panele winylowe lub płytki gresowe), dobrze byłoby zamontować drzwi w tym samym stylu. Takie dopasowanie sprawia, że ciemne kolory ścian nabierają znaczenia w otoczeniu, a drzwi i podłoga stanowią dla nich piękne, jednolite tło.
Zasada nr 4 – uniwersalność, czyli biel lub czerń
Biały jest najczęściej wybieranym kolorem drzwi wewnętrznych. Wyróżnia się wszechstronnością i zdolnością do nadawania subtelnego wykończenia pomieszczeniom. Biel drzwi służy jako neutralne tło, które pozwala wyróżnić się innym elementom wystroju, również ciemnym kolorom ścian. Ponadto biały kolor daje poczucie przestronności, co doskonale sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach, w których co najmniej jednej ze ścian nadano mocniejszy odcień.
Uniwersalne są również czarne drzwi wewnętrzne. Czerń emanuje poczuciem luksusu i elegancji. Podkreśla również nowoczesność aranżacji. Warto jednak pamiętać, że kiedy połączysz ciemne kolory ścian z czarnymi drzwiami, możesz stworzyć przygnębiającą atmosferę. Dlatego zaleca się zadbanie o odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, aby nie było w nim zbyt ponuro.
Zasada nr 5 – ponadczasowość, czyli zawsze modne drewno
Drzwi wewnętrzne w naturalnym kolorze drewna są dyskretne, ale jednocześnie wyrafinowane. Ponadczasowy motyw drewna wyróżnia się tym, że dobrze komponuje się z każdym kolorem ścian. Jeśli zdecydujesz się kiedykolwiek przemalować pomieszczania z ciemnych na jasne odcienie, skrzydła imitujące drewno będą pasować bez względu na wybraną paletę barw. Decydując się na takie drzwi, zadbaj, aby ich styl nie dominował w przestrzeni. Na tle ciemnych ścian dobrze będą wyglądać pełne drzwi, bez dodatkowych elementów ozdobnych oraz szyb.
Odpowiednio dobrane kolory ścian i odcień drzwi mogą nadać każdej przestrzeni odrobinę wyrafinowania, nowoczesności, a nawet podkreślić urok tradycji. Wszystko zależy od tego, jaką zasadą będziesz się kierować podczas aranżacji.