Nagroda Wienerberger Brick Award jest prestiżową nagrodą architektoniczną, która wyróżnia ceglane obiekty, spełniające najwyższe, międzynarodowe standardy jakości oraz ukazujące, jak różnorodne są wyroby z gliny – produkty na ściany, elewacje, dachy oraz bruki. Nagrody przyznawane co dwa lata, zostały wręczone po raz pierwszy w 2004 r. W tym roku, Wienerberger przeprowadził ten uznany w międzynarodowym środowisku architektonicznym konkurs już po raz siódmy.
Więcej informacji: Wienerberger – Brick Award 2016
Wienerberger Brick Award 2016 to uhonorowanie innowacyjnej architektury ceglanej z całego świata.
Nie tylko krytycy architektury i dziennikarze, lecz sami architekci mogli po raz pierwszy zgłaszać swoje projekty do tegorocznego konkursu.
Wienerberger Brick Award to unikalne przedsięwzięcie, które od 2004 r. nagradza wybitną architekturę ceglaną, spełniającą najwyższe, międzynarodowe standardy jakości. Zastosowanie produktów Wienerberger nie jest warunkiem udziału w konkursie. Nagroda obejmuje kilka kategorii, które mogą być modyfikowane w zależności od obecnych trendów czy poruszanych kwestii.
W 2016 r. nagrody zostały przyznane w następujących kategoriach: Residential Use (Budynek mieszkalny), Public Use (Budynek użyteczności publicznej), Re-Use (Modernizacja), Urban Infill (Budynek w zabudowie uzupełniającej) oraz Special Solution (Specjalne zastosowanie). Przyznano również Nagrodę Specjalną oraz Nagrodę Główną, którą otrzymało aż dwóch laureatów. We wszystkich tych kategoriach przyznano nagrody pieniężne o łącznej wartości 31 500 Euro. Do konkursu zostało złożonych ponad 600 projektów z 55 krajów. Z uwagi na ogromną różnorodność projektów, wytypowanie 50 kandydatów do nagrody nie było łatwym zadaniem. Z listy nominowanych Jury składające się z wybitnych architektów światowej sławy wyłoniło laureatów.
Gala wręczenia nagród odbyła się 19 maja w Radiokulturhaus w Wiedniu.
„Jestem pod wrażeniem wysokiej jakości i różnorodności tegorocznych projektów. Ilustrują one, jak koncepcje architektoniczne dostosowane do konkretnych potrzeb mogą przyczyniać się do powstawania unikatowych, postępowych prac – również w ekstremalnych warunkach pogodowych czy przestrzennych. Innowacyjne, zwycięskie projekty uwypuklają w ten sposób różnorakie zastosowania cegły, jako materiału budowlanego” – komentuje Heimo Scheuch, CEO Wienerberger AG.
Nagroda główna
Nagroda w kategorii Special Solution
W tym roku Nagrodę Główną otrzymały dwa projekty. Jedna z nich została przyznana budynkowi biurowemu 2226, który mieści się w Lustenau w Austrii, zaprojektowanemu przez architekta Dietmara Eberlego. Doskonale zastosował w nim swoje motto: „Powrót do korzeni!”, a jego główną cechą jest koncepcja energetyczna. Cały budynek funkcjonuje bez żadnej wentylacji, bez klimatyzacji, bez ogrzewania. Już sama nazwa wskazuje na temperaturę panującą w pomieszczeniach, która przez cały rok pozostaje na komfortowym poziomie, między 22 a 26 oC. Jest to możliwe, dzięki solidnej strukturze muru szczelinowego o grubości całkowitej 76 cm. Jedynym źródłem energii jest ciepło emitowane przez ludzi, komputery i punkty świetlne. To rewolucyjne rozwiązanie zyskało również uznanie w kategorii Special Solution.
Budynek 2226 dowodzi, że można zredukować zużycie energii, dzięki zastosowaniu różnorakich rozwiązań z dziedziny architektury, bez konieczności zaprzęgnięcia szerokich zasobów technologicznych.
2226
Lokalizacja: Lustenau, Austria
Architekt: baumschlager eberle, Lustenau, Austria
Typ cegły: Pustaki ceramiczne
Nagroda Główna
Nagroda w kategorii Urban Infill
Zdobywca drugiej Nagrody Głównej, House 1014 znajduje się w historycznym centrum Granollers w Barcelonie i stanowi doskonały przykład tego, jak wykorzystać przestrzeń nieużytkowaną, często występującą w miastach. Bardzo długi i wąski teren o szerokości zaledwie 6,5 metra tworzy ekstremalne warunki lokalizacyjne. Aby sprostać wymaganiom klienta i stworzyć dwie niezależne strefy domu, hiszpańska pracownia architektoniczna HARQUITECTS stworzyła sekwencję naprzemiennych przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych, składających się na przytulny dom, część gościnną, tarasy i atria. Wykorzystanie cegły jest swoistym splotem tradycji i modernizmu, co w sposób znaczący wpływa na całokształt estetyki i wyglądu nieruchomości. Oprócz Nagrody Głównej, projekt ten również został zwycięzcą w kategorii Urban Infill.
Laureat Nagrody Głównej, House 1014 stanowi doskonały przykład tego, jak wykorzystać przestrzeń niewykorzystaną występującą w zabytkowych częściach miasta.
House 1014
Lokalizacja: Granollers, Barcelona, Hiszpania
Architekt: HARQUITECTES, Hiszpania
Typ cegły: Pustaki ceramiczne, cegły elewacyjne, bruk ceramiczny
Nagroda w kategorii Residential Use
Układ wewnętrzny termitiery posłużył jako inspiracja dla projektu z Wietnamu, który zwyciężył w kategorii Residential Use. Sama nazwa Termitary House wyjaśnia układ wewnętrzny, składający się z jednego centralnego pomieszczenia, w którym spotykają się wszystkie korytarze, galerie i małe pokoje. By sprostać ekstremalnym warunkom pogodowym, zespół architektów z pracowni Tropical Space do budowy całego obiektu wybrał cegłę.
Termitary House może posłużyć jako prototyp niedrogich domów na obszarach tropikalnych.
Termitary House
Lokalizacja: Da Nang, Wietnam
Architekt: Tropical Space, Wietnam
Typ cegły: Pustaki ceramiczne, cegły elewacyjne
Nagroda w kategorii Public Use
Audytorium szpitala klinicznego AZ Groeninge w Belgii jest zwycięzcą w kategorii Public Use. Podczas gdy układ głównego gmachu kliniki opiera się na tradycyjnym ukła-dzie, dla nowego audytorium została opracowana kontrastująca struktura budynku. Zdaje się on zapadać pod pochyły grunt, wystając nad jego krawędź po jednej stronie. Chro-powate cegły okalają zakrzywioną fasadę audytorium. „Cegły zostały ustawione pionowo, aby podkreślić krzywiznę budynku, która wygląda jak wstęga” – wyjaśnia Bert Dehullu.
Fronty zewnętrzne AZ Groeninge z dala wyglądają jak obraz z pikseli, zaś sam format cegieł staje się rozpoznawalny dopiero, gdy podejdzie się bliżej.
Auditorium AZ Groeninge
Lokalizacja: Kortrijk, Belgia
Architekt: Dehullu Architecten, Belgia
Typ cegły: Cegły elewacyjne
Nagroda w kategorii Re-Use
Zwycięzcą w kategorii Re-Use jest Marília Project, autorstwa pracowni SuperLimão Studio z São Paulo w Brazylii. Posiadłość przy Rua Marília pochodząca z 1915 r. jest jednym z ostatnich historycznych ceglanych obiektów w okolicy. Zamiast opowiedzieć się za najbardziej ekonomicznym wariantem wyburzenia i rozbiórki dawnego budynku mieszkalnego, architekci wraz z właścicielem terenu postanowili zachować obecną jego strukturę. „W przypadku Marília mieliśmy możliwość przygotowania projektu, który będzie szanował tradycję, materiał, środowisko i otoczenie” – podkreśla architekt.
Marília project stanowi oryginalny i przemyślany sposób na rozbudowę istniejącego budynku.
Marília Project
Lokalizacja: São Paulo, Brazylia
Architekt: SuperLimão Studio, Brazylia
Typ cegły: Cegły rozbiórkowe z okolicy
Nagroda Specjalna
Nagrodę Specjalną otrzymał duet architektów z Duplex Architekten ze Szwajcarii za projekt Cluster House w Zurichu. W ramach tej nowej koncepcji mieszkańcy rezygnują z niektórych udogodnień, takich jak własne miejsca parkingowe, zamiast czego otrzymują zadośćuczynienie w postaci różnorakich usług, jak „car sharing” (wspólne korzystanie z samochodu), otwarte, wspólne kuchnie, szklarnie, a nawet pokoje hotelowe dla gości.
Efekt jest doskonałym przykładem przystępnych cenowo mieszkań o dobrym standardzie.
Cluster House
Lokalizacja: Zurich, Szwajcaria
Architekt: Duplex Architekten AG, Szwajcaria
Typ cegły: Pustaki Porotherm na bazie Perlitu
O Wienerberger
Wienerberger – obecna na rynku polskim od 1995 roku firma jest częścią globalnego koncernu Wienerberger AG, towarzyszącego budującym inwestorom od 1819 roku. Połączenie prawie 200 letniej tradycji z najnowocześniejszymi technologiami powoduje, że od wielu lat zajmuje na polskim rynku pozycję lidera jakości i innowacji. Firma dostarcza kompleksowe rozwiązania do budowy domu, pozwalające na prowadzenie inwestycji według najwyższych standardów: ceramiczne cegły konstrukcyjne i pustaki stropowe Porotherm, dachówki ceramiczne Koramic oraz cegły klinkierowe Terca.
Misją Wienerberger jest tworzenie nowoczesnego budownictwa, przyjaznego dla środowiska i zdrowia mieszkańców. Efektem takiego podejścia jest e4 Brickhouse, czyli koncepcja budynku niemal zeroenergetycznego. Zrealizowany projekt e4 Brickhouse spełnia restrykcyjne wymagania Unii Europejskiej dla sektora budowlanego dotyczące zużycia energii, które wejdą w życie od 2021 roku. Symbol e4 określa cztery istotne dla firmy obszary:
- energy (energia): efektywny energetycznie projekt domu
- environment (środowisko): materiały budowlane przyjazne dla środowiska i stosowanie odnawialnych źródeł energii
- emotion and health (samopoczucie i zdrowie): przyjazny klimat i komfort życia
- economy (ekonomia): przystępne koszty budowy i eksploatacji
Nagroda Wienerberger Brick Award
Nagroda Wienerberger Brick Award jest prestiżową nagrodą architektoniczną, która wyróżnia ceglane obiekty, spełniające najwyższe, międzynarodowe standardy jakości oraz ukazujące, jak różnorodne są wyroby z gliny – produkty na ściany, elewacje, dachy oraz bruki. Nagrody przyznawane co dwa lata, zostały wręczone po raz pierwszy w 2004 r. W tym roku, Wienerberger przeprowadził ten uznany w międzynarodowym środowisku architektonicznym konkurs już po raz siódmy.
Wienerberger Brick Award 2016:
Członkowie Jury:
Tegoroczni laureaci zostali wybrani przez Jury składające się z czterech, wybitnych architektów: Laura Andreini (Włochy), Alfred Munkenbeck (Wielka Brytania), Matija Bevk (Słowenia) oraz Johan Anrys (Belgia), zwycięzca w Wienerberger Brick Award 2014 w kategorii Public Re-Use (Modernizacja budynków użyteczności publicznej).
Nominowane projekty:
Ponad 600 projektów z 55 krajów świata zostało zgłoszonych do tegorocznej edycji nagrody. Ze wszystkich zgłoszeń do ostatecznej oceny Jury zostało wybranych 50 projektów z 24 krajów.
Nagrody:
Nagroda pieniężna w łącznej wysokości 31 500 Euro przyznawana jest w pięciu kategoriach. Niezależne, składające się z ekspertów jury, zapewnia, że procedura selekcji została przeprowadzona w sposób obiektywny. Wienerberger nie dysponuje żadnymi prawami wpływania na decyzje jury. Oficjalna ceremonia rozdania nagród, podczas której zostali ogłoszeni tegoroczni zwycięzcy miała miejsce w Wiedniu 19 maja 2016 r.