100% domu to projekt przebudowy i modernizacji budynku mieszkalnego z lat 20 XX wieku. Realizacja projektu studia KMA Kabarowski Misiura Architekci jest świetnym przykładem łączenia tradycyjnej formy domu z nowoczesnością.
„100 procent domu”
Pracownia: KMA Kabarowski Misiura Architekci
Autorzy: Łukasz Kabarowski, Anna Misiura
Realizacja: 2010-2012
Adres: Wrocław
Powierzchnia użytkowa: 247 m2
Autor zdjęć: Krzysztof Smyk
Autorka tekstu: Agata Gabiś
100 procent domu
Dom – jaki powinien być? Jednorodzinny, wolnostojący, otoczony zielenią. Wystarczy? Chyba jednak nie. Szczególnie, jeśli punktem wyjścia jest nieco zaniedbany budynek, wymagający nie tylko remontu, ale przede wszystkim nadania mu nowego charakteru – tak, aby powstał dom, w którym urok minionej przeszłości zostanie harmonijnie połączony z dyskretną nowoczesnością.
Ten niewielki dom z końca lat 20. XX wieku został przebudowany i zmodernizowany: zmieniono rozplanowanie wnętrz oraz ujednolicono i na nowo ukształtowano elewacje. Powstał budynek ewidentnie nowoczesny, mający jednak wyraźne konotacje z dawnym budownictwem i tradycyjną formą domu, przede wszystkim za sprawą prostej, zwartej bryły z wysokim, dwuspadowym dachem, krytym ceramiczną dachówką. Zabiegiem, który nadaje całości współczesny wyraz, jest redukcja zbędnych detali i dodatkowych elementów: cokół został zastąpiony platformą-tarasem, mansardę zasłonięto szklanym kubikiem, parter wyróżniono fornirowaną okładziną drewnianą, a wszystkie rynny zostały tak ukryte, aby nie zakłócały gładkich powierzchni ścian. Użyte materiały mają w przypadku takiego starego-nowego domu ogromne znaczenie, umożliwiają połączenie tradycyjnej technologii z innowacyjnymi rozwiązaniami. Wybrana kolorystyka (szarość, biel i naturalne drewno) zdeterminowała dobór materiałów wykończeniowych: grafitowych dachówek ceramicznych, białego betonu na terasie, szkła, drewnianego forniru połączonego z dużymi taflami szyb na parterze oraz białego, cienkowarstwowego tynku, dzięki któremu udało się osiągnąć idealnie gładkie, matowe powierzchnie ścian.
Gładkie, białe ściany to idealne tło dla zieleni i drzewa na tarasie, osłaniającego pokoje przed południowym słońcem, a także dla odrestaurowanego okna skrzynkowego w elewacji zachodniej. Perfekcyjna biel nie tylko eksponuje bryłę, ale przede wszystkim podkreśla fakt, że ten budynek to nie tylko dom – to 100 procent domu.