Casa Elemental to nowoczesny dom usytuowany na opadającej w kierunku ulicy działce w Belo Horizonte. Zielone otoczenie i relacja człowieka z naturą oddziałującą na wszystkie jego zmysły stanowiły główną inspirację dla architektów z brazylijskiej pracowni Estúdio Zargos. Betonowa bryła omija rosnącą na terenie inwestycji zieleń, a porastające działkę drzewa niemalże zaglądają do okien budynku.
Casa Elemental
Projekt: Estúdio Zargos
Architektura: Zargos Rodrigues, Frederico Rodrigues, Rodrigo Pereira, Débora Camargos, Pedro Rodrigues, Ika Okamoto, Nathalia Melo and Lais Parreiras
Architektura krajobrazu: Rodrigo Pereira
Wykonawca: Laso Engenharia
Projekt konstrukcyjny: Moa Engenharia
Instalacje: Ep Projects and Engineering
Powierzchnia: 360 m²
Model: Leandro Rodrigues
Wyposażenie: Gabinete galeria
Zdjęcia: Jomar Bragança
Zdjęcia (dron): Jomar Bragança and Pedro Haruf
Wideo: Paula Dante
Produkcja i stylizacja: Studio Tertúlia
Casa Elemental
„Wierzymy, że w relacji między bytem a miejscem to doznania zapewniają harmonię. Kontakt z naturą żywiołów przemienia człowieka, sprawia, że identyfikuje się z otoczeniem i łączy ze swoimi korzeniami. Przestrzeń złożona z pierwiastków w ich najczystszej postaci inspiruje ciało do poszukiwania jego esencji” – mówią brazylijscy architekci.
Forma, tekstura, przepuszczalność i wygoda to elementy, które składają się na harmonijną architekturę, która nie tylko dąży do zbudowania dachu nad naszymi głowami, ale także do przekroczenia podstawowych potrzeb życiowych, łącząc nas z tym, co elementarne.
„Biorąc doznania za punkt wyjścia, rozumiemy, że możemy łączyć się ze światem poprzez nasze zmysły, które otwierają możliwości eksploracji tego, co nas otacza” – dodają autorzy projektu.
Wzrok kontempluje piękno kolorów, specyficzność kształtów, wystającą geometrię i obecność natury, którą dostrzegamy, gdy patrzymy na zewnątrz. Zmysł dotyku odczuwa przyjemność z różnych faktur, od ciepła miękkiego wełnianego koca po zimno szorstkiego betonu. Zmysł węchu smakuje zapach kwiatu, świeżość mokrej ziemi i nostalgiczne wspomnienie dzieciństwa poprzez świeżo upieczone ciasto stygnące na kuchennym blacie lub drewno płonące w piecu opalanym drewnem. Podniebienie smakuje słodyczy owocu zerwanego z sadu, przypraw z ogródka i smaku potrawy przygotowanej z naturalnych składników. Słuch natomiast doceni szelest liści za oknem, świst nocnego wiatru, śpiew ptaków i rozbrzmiewający wokół nas śmiech dziecka.
Forma budynku jest prosta i czytelna, ale przy tym niezwykle dynamiczna. Betonowa struktura z wyciętymi otworami została skręcona, omijając istniejące drzewa. Masywna bryła domu stanęła na niezadrzewionej części działki. Drewno i roślinność wypełniające jego wnętrza korespondują z otoczeniem, a duże przeszklenia i tarasy wokół budynku pozwalają obcować z otaczającą dom naturą.
Istnieje wiele doznań, które mogą nam dać zmysły, ale nic nie jest cenniejsze niż uczucia, które wywołują. Radość, nostalgia, zachwyt, przywiązanie, miłość i spokój – to uczucia, które dzień po dniu przemieniają nas w to, kim naprawdę jesteśmy. Pośród tak wielu zmysłów, uczuć i doznań architekci stworzyli koncept domu, który swoją formą i materialnością odzwierciedla związek człowieka z tym, co fundamentalne.