Niezwykła lokalizacja, bliskość jeziora i naturalne piękno otaczającego krajobrazu. Wymarzona lokalizacja, ale także trudny teren do projektowania – skomplikowane warunki gruntowe i liczne ograniczenia wynikające z zapisów miejscowego planu. W tym kontekście zespół pracowni ENDE zaprojektował dom rekreacyjny z niezwykłym miejscem na weekendowy wypoczynek z dala od miejskiego zgiełku.
Dom rekreacyjny nad jeziorem Ślesińskim
Pracownia: ENDE | Marcin Lewandowicz
Lokalizacja: miejscowość Głębockie
Projekt: 2021r.
Wizualizacje: Łukasz Preiss
Dom rekreacyjny nad jeziorem Ślesińskim
Projekt budynku z uwagi na specyfikę położenia działki, znajdującej się w linii brzegowej jeziora Ślesińskiego wydaje się wymarzoną lokalizacją do stworzenia miejsca weekendowej rekreacji. Działka pomimo dość sporych gabarytów posiada jednak dużo ograniczeń. Spadek terenu sięgający kilkunastu metrów, linie zabudowy wyznaczające wąski klin obrysu budynku, geotechnika gruntu, liczne zapisy ograniczające z miejscowego planu powodowały, że trudność w spełnieniu planów inwestorów była ogromna.
Niewielki domek (metraż budynku to około 130 metrów kwadratowych dla dwóch apartamentów) był projektowany przez kilka miesięcy. Budynek posiada dwa niezależne apartamenty z tarasami skierowanymi w kierunku jeziora.
Forma, nawiązuje kształtem w nieoczywisty sposób do tradycji. Ścięty, dwuspadowy dach, drewniana elewacja i układ przestrzenny z wysuniętą w stronę jeziora bryłą budują dynamiczną kompozycję, która razem z otaczającym krajobrazem tworzy ciekawą całość zatopioną w zielonym pejzażu. Architekci zdecydowali się na zastosowanie szkieletu stalowego obłożonego warstwami okładzin drewnianych i izolacji termicznej. Czarny efekt drewna uzyskany będzie przez opalanie desek modrzewiowych.
Duże przeszklenia otwierają widok na panoramę okolicznych lasów i jeziora. Intymność będą zapewniały natomiast drewniane ogrodzenia, żywopłoty, zieleń izolująca oraz żaluzje na oknach. Dom ma być możliwie najbardziej ekologiczny, nie tylko na zewnątrz, ale również w systemie grzania i wentylacji. Przewiduje się zastosowanie pompy ciepła, rekuperacji, fotowoltaiki, etc.