Konkurs na koncepcję architektoniczną budynku Ambasady RP w Berlinie.
Wyróżnienie w konkursie
Projekt konkursowy: KKM Kozień Architekci
Data: Listopad 2012
Lokalizacja: Berlin
Zespół autorski: KKM Kozień Architekci
Opis rozwiązań projektowych
Wysoka ranga obiektu ambasady wiąże się z jednym z najważniejszych atrybutów suwerenności państwa: prawem utrzymywania stosunków dyplomatycznych. Jej trwały charakter jest wyrazem ciągłości pracy przedstawicielstwa dyplomatycznego. Jej charakter architektoniczny, osadzony we współczesności wyrastać powinien z ciągłości tradycji klasycznej. Może być wspomnieniem o Pałacu Saskim, poszukiwać inspiracji w Łazienkach Królewskich, Muzeum Narodowym w Warszawie, czy Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.
Nowy obiekt Ambasady RP w Berlinie powinien stanowić miejsce realizacji podstawowych zadań placówki dyplomatycznej stając się przestrzenią przyjazną, otwartą, elastyczną i zintegrowaną z otaczającą obiekt architekturą Berlina. Analiza urbanistyczna zabudowy przy ul. Unter den Linden dowodzi, że jednym z najistotniejszych zagadnień przestrzennych jest uzyskanie rozwiązania wnętrza dziedzińca ogrodowego eliminującego negatywny wpływ istniejących ścian ogniowych ograniczających lokalizację od strony wschodniej i zachodniej. Innym ważnym celem jest odejście od ciasnych i głębokich wnętrz podwórkowych tak charakterystycznych dla oficynowej zabudowy kwartałowej.
Projekt podważa jako jedyną słuszną zasadę wprowadzenia w pierzei ulicy zamykającego całkowicie jego wnętrze wielokondygnacyjnego obiektu architektonicznego i prezentuje próbę niosącą inny sposób kompozycji układu przestrzeni architektonicznej. Jest to przestrzeń zbudowana jako wyniesiony zielony plac stanowiący ogrody Ambasady, ujęty z obu stron przyległymi do ścian ogniowych skrzydłami. Ten otwarty w stronę Unter den Linden ogród pełny drzew i zieleni niskiej jest wydzielony w linii zabudowy ażurową przysłoną z galerią widokową. Prezentowane rozwiązanie wskazuje na otwartość i wzajemne oddziaływanie kompozycji miejskich obszarów zieleni przy równoczesnym silnym jego wydzieleniu ze względów bezpieczeństwa placówki.
Podstawowym założeniem jest wyraźne i czytelne wydzielenie podstawowych stref funkcjonalnych obiektu Ambasady. Konieczne jest zapewnienie niezależności działania bloków funkcjonalnych przypisanych ambasadzie oraz wydziałowi konsularnemu. Wejścia do Ambasady i Wydziału konsularnego zostały rozdzielone i od siebie odsunięte. Strefy te również rozsunięto i zlokalizowano w dwóch odrębnych skrzydłach.
Po stronie lewej od Unter den Linden wprowadzono funkcje Wydziału Konsularnego, jak również zespół mieszkań służbowych ( na górnych kondygnacjach poczynając od poziomu +14,0m nad poz. chodnika) oraz pomieszczenia związane z obsługą strefy recepcyjnej (zaplecze cateringowe). Każda z tych stref posiada wydzielony zespół komunikacji pionowej. Po stronie prawej od Unter den Linden zlokalizowano wszystkie pomieszczenia programowe Ambasady. Strefa środkowa obiektu przekryta zielonym dachem-ogrodem mieści funkcje wejściowe WK i Ambasady, salę wielofunkcyjną oraz część recepcyjną. Cała przestrzeń środkowa stanowi element niezwykle elastycznej i łatwej do wydzieleń strefy recepcyjnej z pomieszczeniami dla wystaw, przyjęć, uroczystości państwowych, zdarzeń kulturalnych, rautów itp. Ich rozwiązanie na jednym poziomie z dziedzińcem wewnętrznym z opadającą ścianą ze schodami na poziom górnego ogrodu oraz salami przyjęć otwartymi na dolny przekryty taras i zielony ogród z umieszczonymi w traktach bocznych zespołami usług dla odwiedzających, oraz pomieszczeń zaplecza stwarza wrażenie dostępności i przenikania wnętrz, łączność zewnętrznych stref zielonych oraz zapewnia wrażenie ich jednorodności.
Obiekt Ambasady został jednoznacznie podzielony na trzy różne strefy dostępu. Strefa pierwsza – ogólna mieści się na parterze (sala wielofunkcyjna i recepcja w ambasadzie, poczekalnia w Wydziale Konsularnym) i na pierwszym poziomie +5,00 (pokoje pracowników miejscowych, WPHI, pokoje rozmów). Strefa druga – dla pracowników krajowych placówki mieści się na drugim poziomie +9,00 w bloku konsulatu (pokoje konsuli, etc) i na poziomach drugim, trzecim i czwartym w bloku ambasady. Strefa ochronna zlokalizowana została w części najdalszej od wejścia, w środkowej części bloku ambasady na drugi poziomie.
Materiały elewacyjne od Unter den Linden nawiązują zarówno materiałowo jak i kolorystycznie do wymogów zawartych w Miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Zarówno część cokołowa jak i grzebień słupowy części środkowej oraz strefa wieńcząca licowane będą jasnym piaskowcem. Szklenie od Unter den Linden szybami bez mocnych powłok refleksyjnych.
W elewacji frontowej wykorzystuje się istniejące ozdobne elementy drzwi metalowych i stosuje w strefie wjazdu do parkingu podziemnego. Elewacje boczne od strony dachu- ogrodu to całoszklane systemy ścian osłonowych pozwalające na stworzenie elewacji budynku jako jednolitej, nie zakłóconej elementami konstrukcyjnymi, płaszczyzny szklanej. Wprowadzenie odbić ogrodu w całoszklanych płaszczyznach elewacji stworzy efekt zwielokrotnionego odbicia i wywoła wrażenie zmiany skalarnej.
Okładziny wewnętrzne: strefa sali wielofunkcyjnej otoczona podświetlaną ścianą wykonaną z onyksu (szklane zestawy klejone) w kolorycie bursztynu. Stropy podwieszane, podłogi pływające i okładziny ścian parteru i piętra służyć będą uzyskaniu właściwego klimatu akustycznego. Posadzki: kamień naturalny, żywice epoksydowe, parkiety płytowe w strefach przeznaczonych dla najwyższego standardu.