Dom nad rzeką projektu pracowni STOPROCENT Architekci usytuowany został na bardzo długiej i stosunkowo wąskiej działce, łagodnie opadającej od lokalnej drogi do wybrzeża rzeki Bzury. Taka malownicza lokalizacja ma jednak swoje ograniczenia. Ze względu na ryzyko powodzi Plan Miejscowy dopuszcza zabudowę jedynie w pasie przydrogowym, wyniesioną ponad tzw. poziom wody stuletniej, bez możliwości podpiwniczenia. Intencją inwestorów było stworzenie siedziby dla wielopokoleniowej rodziny – domu, który byłby jasny, dawał poczucie przestrzeni, otwierał się na rzekę i otaczającą zieleń, domu, w którym każdy z domowników znajdzie miejsce na realizację swoich pasji.
Dom nad rzeką
Projekt: Stoprocent Architekci Sp. z o.o.
Architektura: Magdalena Morelewska, Przemek Kaczkowski, Anna Wojcieszek
Konstrukcja: DEKO PLUS mgr inż. Cezary Delążek
Instalacje: INSTALMANIA Daniel Zarzycki
Powierzchnia działki: ok. 4200 m2
Powierzchnia zabudowy: ok. 400 m2
Dom nad rzeką
Aby zrealizować oczekiwania inwestorów, uwzględnić wymogi planu i jednocześnie wpisać się w lokalną skalę zabudowy, architekci rozbili bryłę na trzy niezależne budynki z dwuspadowymi dachami, połączone płaskim parterowym łącznikiem.
W części północnej działki umieszczono funkcje gospodarczo-techniczne z obszernym, z czterostanowiskowym garażem. Część południową przewidziano na bryłę z salonem, jadalnią i gabinetem. Natomiast przestrzeń mieszcząca sypialnie domowników znalazła się od wschodniej strony działki. Łączący trzy moduły parterowy pawilon zawiera strefę wejściową, garderobę, spiżarnię oraz kuchnię. Taki układ pozwala zapewnić optymalne nasłonecznienie wnętrz a także widok na rzekę z części dziennej budynku i ze wszystkich sypialni.
W każdej z trzech brył przestrzeń poddaszy wykorzystano w różny sposób. W bryle z częścią dzienną zaproponowano dwukondygnacyjną wysokość pomieszczeń salonu i jadalni. W części sypialnej domu dodano antresole a nad garażem przewidziano duże pomieszczenie rekreacyjne.
Zagospodarowanie wokół budynków stanowią niskie skarpy, niewielkie patia oraz obszerny taras z basenem zewnętrznym. Obszerne przeszklenia powiększają optycznie wnętrza i zapewniają łączność z otaczającym dom ogrodem i tarasem. Wszystkie okna zaopatrzono w zewnętrzne mobilne żaluzje pozwalające kontrolować nasłonecznienie wnętrz i poziom ich intymności.
Architekturę zewnętrzną definiują spokojne bryły i szlachetne, naturalne materiały wykończeniowe. Na dachach i elewacjach równoległych do kalenic zaproponowano pokrycie łupkiem a na fasadach szczytowych elewacje drewniane z modrzewia syberyjskiego.