Dom NAROŻNY to najnowsza realizacja pracowni GIGAarchitekci z Mikołowa. Nowoczesny parterowy dom zlokalizowany na Śląsku w południowej części Łazisk Górnych z widokiem na industrialne kominy elektrowni, mimo stosunkowo dużej powierzchni harmonijnie wpisuje się w ukształtowanie terenu działki oraz sąsiadującą zabudowę jednorodzinną, nie dominując gabarytowo nad nią.
Dom NAROŻNY | CORNER HOUSE
Lokalizacja: Łaziska Górne
Projekt: GIGAarchitekci
Zespół projektowy: Artur Garbula, Magdalena Kaiser, Jonasz Matuszczyk, Katarzyna Kuzior, Aleksandra Duży, Grzegorz Górnikiewicz, Oliwia Plekaniec
Zdjęcia: Tomasz Zakrzewski | Archifolio
Dom NAROŻNY
Budynek to zwarta, jednokondygnacyjna bryła, przykryta dachem płaskim z delikatnie wysuniętą od strony południowej attyką, stanowiącym zadaszenie tarasu rekreacyjnego oraz osłonę wielkogabarytowych przeszkleń części dziennej przed nadmiernym nasłonecznieniem. Układ domu założony na planie trójkąta prostokątnego ze ściętymi dwoma narożnikami maksymalnie wykorzystuje możliwość ekspozycji wszystkich głównych pomieszczeń na ogród inwestora. Zlokalizowana w narożniku północno-wschodnim działki bryła domu otwiera się dużymi przeszkleniami na ogród i zewnętrzny taras rekreacyjny, jednocześnie funkcjonalnie zamyka na drogę dojazdową oraz sąsiadów, zapewniając mieszkańcom maksimum prywatności i bezpieczeństwa. Elewacje północno-wschodniego narożnika domu zawierają ograniczoną do minimum ilość otworów okiennych przez co bryła sprawia wrażenie minimalistycznego betonowego monolitu. Reprezentacyjna część wejściowa domu w formie wnęki z oryginalnie zadaszonym pod skosem podjazdem do garażu dwustanowiskowego jest jedynym miejscem łączącym dom ze strefą publiczną drogi dojazdowej, zapraszającą użytkowników bezpośrednio do środka.
Do wnętrza domu prowadzi przestronny wiatrołap z wydzieloną garderobą, otwierający się osią widokową na ogród i część dzienną domu. Centralną część strefy dziennej stanowi wielofunkcyjny wewnętrzny box zabudowy z TV mieszczący dodatkowo wc dla gości oraz spiżarnię dostępną z półotwartej kuchni. Box funkcjonalnie strefuje główne części otwartej przestrzenni dziennej tj. salon, kuchnię, jadalnię, wewnętrzną komunikację. Przeszklona na pełną wysokość pomieszczeń elewacja ogrodowa zapewnia dobre doświetlenie wnętrza oraz przenikanie się wnętrza i zewnętrza domu. Przedłużeniem części dziennej domu jest zewnętrzna zadaszona loggia zlokalizowana w centralnej części budynku połączona z drewnianym tarasem rekreacyjnym. Od salonu biegnie wewnętrzny hol doświetlony świetlikami dachowymi łączący część dzienną i nocną, w ramach której znalazła się główna sypialnia z łazienką i garderobą, dwa pokoje dziecięce, łazienka ogólna oraz pomieszczenie gospodarcze, pełniące funkcję pralni. Układ funkcjonalny budynku uzupełnia zlokalizowany przy części dziennej gabinet, mogący pełnić funkcję pokoju gościnnego lub pokoju seniora w przyszłości.
Użyte we wnętrzach naturalne materiały o ciekawych fakturach ocieplają wizualnie minimalistyczną bryłę budynku, dodając przytulności i kameralności zaprojektowanym przestrzeniom oraz czyniąc dom dobrym miejscem do mieszkania. W całym budynku konsekwentnie przewija się motyw bieli, naturalnego drewna na posadzkach oraz kamienia w formie lastryko. Architekci zaprojektowali tutaj szare lastryko na ścianach, posadzkach, blatach kuchennych. Na szczególną uwagę zasługuje oryginalna płytka gresowa Fondovalle z odważnym dużym uziarnieniem lastrico w kontrastowym biało-czarnym kolorze, zastosowana w wiatrołapie naturalnie wlewa się do wnętrza strefy kuchennej stanowiącej integralną część całej strefy dziennej domu.
Zabudowy wykonane przez lokalną stolarnię OLSZYNKA MEBLE NA WYMIAR, utrzymane są w dwóch wiodących kolorach: neutralnej bieli oraz odważnej, ciepłej barwie karmelowej głównych. Meble w matowym wykończeniu w nowoczesnej, geometrycznej formie zapewniają dużo miejsca do przechowywania, zachowując maksimum funkcjonalności.
Każda łazienka w domu jest inna, niepowtarzalna. Rozwiązania zachowują jednak spójność bazy wykończenia z płytek w przewijającym się motywie bieli i lastrico. Każda łazienka ma jednak swój niepowtarzalny styl i charakter z wiodącym akcentem kolorystycznym. W łazience ogólnej akcent kolorystyczny z brudnego różu zastosowano w ramach wspólnej zabudowy meblowej umywalki i miski wc. Motywem przewodnim łazienki przy sypialni głównej stał się natomiast soczysty kolor szmaragdowy zastosowany na płytkach zabudowanej wnęki prysznicowej oraz tapetach wodoodpornych z motywem roślinnym. Wszystkie umywalki w domu w nowoczesnej stylistyce z prostokątną geometryczną misą wykonane został na wymiar z kompozytu mineralnego Corian. Całość armatury zrealizowano w kontrastującym szczotkowanym złocie. Wnętrza wypełnione wielkoformatowymi lustrami w niebanalny sposób odbijają nieregularny układ ścian pomieszczeń tworząc ciekawą grę geometrycznych odbić oraz optycznie powiększając przestrzeń.
Sypialnia główna z przeszkleniem na całą szerokość pomieszczenia otwiera się widokowo na zieleń ogrodu. Zastosowana na posadzce miękka wykładzina syntetyczna wykonana w 100% z plastikowych butelek PET pochodzących z recyklingu wraz z gęstymi zasłonami okiennymi zapewnia odpowiedni komfort akustyczny i przytulność pomieszczenia w porze nocnej. Ciekawym detalem podkreślającym dbałość inwestorów o każdy szczegół domu i stanowiącym ozdobę wnętrza są zastosowane zaokrąglone włączniki i gniazdka firmy Vectis.
Dom NAROŻNY łączy w sobie funkcjonalność, nowoczesność oraz harmonię z otaczającą sąsiednią zabudową, stanowiąc przykład idealnie skrojonego pod potrzeby jego mieszkańców domu. Realizacja to kompleksowy projekt architektoniczny obejmujący cały proces projektowy – od pierwszego spotkania z klientem, poprzez projekt koncepcyjny, projekt budowlany i szczegółowe rysunki techniczne, aż po projekt wnętrza.