Dom pod lasem pracowni INOSTUDIO architekci zlokalizowany jest w spokojnej, zielonej dzielnicy Katowic. Przyszłym mieszkańcom zależało na projekcie nowoczesnego domu jednorodzinnego. Dużym ograniczeniem i jednocześnie wyzwaniem dla projektantów były zapisy w decyzji o warunkach zabudowy, silnie nawiązujące do istniejącego w sąsiedztwie osiedla. Architekci z gliwickiej pracowni stworzyli budynek o podobnej formie, jednak z zastosowaniem materiałów wysokiej jakości i nowoczesnych detali.
Dom pod lasem
Autorzy: INOSTUDIO architekci
Zespół autorski: Magdalena Gierczak, Zbigniew Gierczak
Lokalizacja: Katowice
Projekt: 2018 / Realizacja: 2019
Powierzchnia: 216 m2 + 40 m2 (garaż)
Dom pod lasem
Inwestorzy zgłosili się do pracowni INOSTUDIO architekci zamiarem zlecenia projektu nowoczesnego domu jednorodzinnego w spokojnej, zielonej dzielnicy Katowic. Zadnie nie było łatwe. Działka przylegała bezpośrednio do działki leśnej, będącej również własnością inwestorów, ponadto działka była zlokalizowana na terenie zamkniętego osiedla identycznych domów jednorodzinnych, wybudowanych kilka lat wcześniej przez dewelopera.
Aby móc zabudować działkę budynkiem jednorodzinnym potrzebne było uzyskanie odstępstwa od warunków technicznych w Ministerstwie Infrastruktury, ze względu na potrzebę zachowania minimalnej odległości 12m nowej zabudowy od działki leśnej.
Dużym ograniczeniem projektowym, zapisanym w decyzji o warunkach zabudowy, był wymóg nawiązania gabarytami, formą, wielkością budynku i kierunkiem ułożenia dachu do istniejącego osiedla domów jednorodzinnych.
„Spełniając wymagania warunków zabudowy postanowiliśmy stworzyć budynek o podobnej bryle, jednak przy zastosowaniu innych materiałów wykończeniowych wysokiej jakości oraz nowoczesnych detali. Zaprojektowaliśmy dom w formie „nowoczesnej stodoły” z dachem dwuspadowym, postawionej na parterowym drewnianym „pudełku” z płaskim dachem.”
Takie kształtowanie formy budynku, poprzez podzielenie go na parterowe „pudełko”+ stodołę na piętrze, pozwoliło uzyskać niewielką skalę całego domu. Ze względu na bliskość lasu sosnowego projektanci postanowili nawiązać fakturą materiałów elewacyjnych do szyszek sosnowych, rozrzuconych na działce i pokryć piętro domu blachą tytanowo-cynkową, ułożoną w łuskę. Parter, z płaskim dachem, pokryty został natomiast płytami fasadowymi fornirowanymi drewnem naturalnym.
Od strony wjazdu i wejścia budynek jest mniej otwarty. Znalazły się tutaj: strefa wejściowa z garderobą, łazienką oraz kotłownia i garaż. Od strony południowej i północnej, budynek częścią dzienną otwiera się na ogród i las poprzez dwa zadaszone tarasy.
Dom jest energooszczędny. Wszystkie przegrody zewnętrzne są odpowiednio ocieplone a mostki termiczne zostały wyeliminowane w newralgicznych miejscach. Zastosowano energooszczędne okna aluminiowe w ciepłym montażu a budynek został wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz pompę ciepła.