Dom Podmiejski to projekt współczesnej willi zlokalizowanej na obrzeżach miasta. Budynek znajduje się na terenie niewielkiego kameralnego osiedla niedaleko Szczecina, z którego rozpościera się widok na Odrę.
Dom Podmiejski
Lokalizacja: woj. zachodniopomorskie
Projekt: DISM Architekci
Autorzy: Tomasz Melnicki, Tomasz Sobiecki
Konstrukcja: Bogdan Adamczyk
Instalacje sanitarne: Instal Group – Łukasz Łukin
Instalacje elektryczne: Electricland- Piotr Majchrzak
Projekt: 2019 / Realizacja: 2021 – 2023
Zdjęcia: Sylwia Gudaczewska
Dom Podmiejski
Budynek usytuowano w północnej części działki zostawiając możliwie największy obszar dla ogrodu od najbardziej nasłonecznionej strony południowej oraz wschodniej.
Program funkcjonalny posiada standardowy układ – na parterze zaplanowano wygodną i przestronną strefę dzienną z salonem, jadalnią i częściowo wydzieloną kuchnią, małe biuro do pracy w domu, które może pełnić również funkcję pokoju gościnnego, WC, pomieszczenie gospodarcze oraz duży i wygodny garaż z dwoma miejscami postojowymi. Na wyższym poziomie zlokalizowano część nocną z 3 sypialniami, łazienką oraz garderobą. Rzekę w oddali widać dopiero z poziomu I piętra, w związku z czym zaprojektowano duży taras dostępny dla wszystkich mieszkańców, który stanowi jednocześnie częściowe zadaszenie tarasu zlokalizowanego niżej przy salonie. Część dzienna oraz nocna otwiera się dużymi przeszkleniami w kierunku wschodnim i południowym, w stronę słońca oraz rzeki. Różnicę poziomów mieszkańcy pokonują za pomocą dwubiegowych, odkrytych schodów zaplanowanych przy części wypoczynkowej.
Forma budynku to dwukondygnacyjna bryła z częścią mieszkalną połączoną z parterowym garażem. Obie kubatury przykryto zgodnie z wytycznymi miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dachami stromymi o wymaganym kącie nachylenia. Budynek dopełniają horyzontalne płyty tarasów, zadaszeń i pergoli, które podkreślają podłużny kształt domu oraz dodają całemu założeniu dynamiki. Nad tarasem południowym przy salonie zastosowano system zamykanej automatycznie pergoli, która w zależności od pogody i preferencji mieszkańców może być otwarta lub całkowicie zamknięta chroniąc przed deszczem lub silnym słońcem.
Co ciekawe, projekt pierwotnie został wykonany dla Klientów, którzy po uzyskaniu pozwolenia na budowę zrezygnowali i postanowili sprzedać działkę. Nowi Właściciele zdecydowali się jednak na realizację tego samego projektu w prawie niezmienionej formie. Efekt cieszy – mówią autorzy projektu z biura DISM Architekci.
Ściany zewnętrzne domu wykończone zostały w kontrastowych odcieniach bieli i czerni uzupełnionych neutralnymi szarościami. Elewacje pokryto tynkiem oraz płytami ze spieku kwarcowego. Czarna stolarka, szklane balustrady i inne detale dopełniają współczesny charakter willi. Kolorystyka podkreśla formę architektoniczną budynku.